Shërimi i ngadalshëm i negativitetit

Shërimi i ngadalshëm i negativitetit

Shkruan: Albina Hyseni

Mendimet pozitive dhe mendimet ngative në jetën e njeriut në përgjithësi si dhe në atë se çfarë vendos të besosh si në aspekte të mira dhe të këqija në vazhdimësi të jetës them se duhet të mirren me të mirë dhe qetësi, kjo duke mos u trishtuar dhe duke u thelluara më shumë dhe duke mos u mjaftuar vetëm me siperfaqsorën, pasi që kjo në thelb ka në vete një pozitivitet dhe besim të duhur që njeriu të ketë një jetë të qetë dhe më të lumtur.


Në anën tjetër ndodhin disa momente gjatë jetës se njeriut ku mendimi negativ dhe besimi jo i duhur që automatikisht shkakton mosvetbesim pavarësisht dhe në maksimumin për gjërat që në shumumicën e rasteve të funksionojnë dhe nuk bëhet e gjitha kjo përshkak edhe se ka raste kur një pjesë tjetër e njerëzve mund të përdorë dhe luajtur ne mënyra të ndryshme me ndjenjat e tjetrit edhe pse po këta njerëz zakonisht janë humbës pikërishtë sepse nuk kanë besimin e duhur dhe shfaqin negativitet. Ndërsa ata qe e mbajnë pozitivitetin dhe me bindje e besim të duhur janë të fituarit ne cdo fushë të jetës së tyre, pasi që lirohen nga mendimet dhe besimet negative dhe ne këso raste të tilla buzeqesh sepse zgjedhjen që ke bërë është e duhura.


Themë kështu sepse po të rrije me ritualin e njejtë të të menduarit negativisht pavarësisht se në cfarë situate kohore ndodhesh ndjehesh edhe me kotë të përpiqesh kur nuk funksionon. Andaj së pari duaje veten tënde!


Gjithçka nga kjo që duhet të kuptohet më sipër është kryesisht normale, i ndodh kujdo pvarsisht problemëve apo sfidave që vetë jeta na servon, por e rëndesishme është që nuk duhet pranohet nga vet vetja sëpari.
Pra të punohet me vetveten sëpari që mos të shfaqet as një lloj depresioni si pershembull (ta lesh dikë te largohet ne momentin që nuk do të rri pranë teje, sesa të mbash atë me detyrim pranë) themë kështu si një analizë të thjeshtë se ditë të tëra kalojnë dhe në fund asgjë nuk ndryshon, mbetesh sikur gjithë kohës po njësojë pa asnjë llojë përmirësimi e cila tregon një shfaqje negative e të menduarit dhe zgjedhje e besimit se për cfarë vendosë të veprosh.


Për ta tejkaluar në mënyrë të mirë dhe pozitive me besimin e duhur është koha që i jep vetes, është koha që kalon dhe jep efektin më të mirë të mundshme sidomos ta kalosh atë se cfarë të ka ndodhur.


Nganjëherë për të qenë të lumtur duhet të largohemi nga disa njerë. Ne fakte, ka momente kur evitimi i disa personave është bazik per te pasur nje shëndet te mirë mendor, pasi ato mund te na ndalojn te ecim perpara dhe te shpalosim gjith potecialin tonë. Ne momentin që e kuptojmë se po ushqejmë mardhënje toksike, ne te cilat mund te jemi ne viktimat, largimi nga keto mardhënje është hapi me i rëndësishëm për të qen të lumtur.


1.KRIKITIKAT E TEPRTA Kur shohim qartë se kritikat e teperta nuk na përmirsojnë nga vetja jone, pra na bejnë te ndjehemi inferior, duhet injoruar që mos te lejohet të tjerët të gjykojnë, pa e vendosur edhe ata veten e tyre në vendin tënd qe kritika e tyre te mos të dëmtoj.


2.VEPRIMET E LIGA Kur një person sillet keq ne aspekte te ndryshme, mos lejo që sjellja e ti apo e saj ta ndryshoj ekujlibrin tënd psikologjik dhe besimin gjithashtu në mënyrë që veprimet e liga mos te arrin objektivat që synojn, pra nvarët shumë nga besimi se qfar ti lejon te dëmtoj dhe nese arrin te dallosh një veprim te keq, rimendoje dhe nje her dhe vazhdo me jetën tënde përpara.


3.MANIPULIMET Ne disa raste ka kur tentojne të kontrollojn gjithcka që ju duhet permes manipulimit, e rendesishme eshte qe te jesh i/e vedishem qe te dish se si ti evitosh kur dikush përpiqet te perfitoj diqka nga ju, andaj te mësosh te injorosh kur duhet eshte nje proces qe kerkon shumë prëgaditje dhe një ndryshim total te sjelljës, te injorosh ne këso rastesh nuk do te thot te mbyllësh me vetvete, përkundrazi do te thote te hapesh totalisht me boten.


Albina Hyseni Studiuese e Administratës Publike, Mardhënieve Ndërkombëtare dhe Studimëve Evropiane.

Related posts:

Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
Reciprocitet, që barazi. Sot në ora 00:00 hyri në fuqi vendimi i Qeverisë në detyrë të Republikës së...
Qytetarët po i keqpërdorin prindërit për t'i sulmuar mjekët dhe infermierët
Përvetësimi në detyrë
Legalizimi i përmbajtjes së rreme
Ekipi i Sigurisë Diplomatike ndihmon në riatdhesimin e shqiptarëve
153 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Zvicra në Prishtinë
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Dhënia e ryshfetit
Sot kujtojmë me dhimbje dhjetëra martirë të cilët u vranë mizorisht 21 vite me parë në fshatin Burim...
Njoftim lidhur me shërbimet konsullore në Ambasadën e Kosovës në Austri
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Ftohen të lindurit në vitin 2002 nga Prizreni që të vaksinohen sipas kalendarit të obliguar
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
CELL SAVER tani edhe në QKUK
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Në fshatin Pastasel të Rahovecit, 21 vjet më parë, u vranë dhe u masakruan 106 civilë të pafajshëm t...
E përjetojmë me shqetësim gjendjen shëndetësore të mikut tanë, Kryeministrit të Mbretërisë së Bashku...
4 mënyrat për të parandaluar kancerin e lëkurës
Rritet numri i të shëruarve nga COVID-19 në Kosovë
Ndihmoni fëmijët të bëhen aktiv pas shkolle!
Shifrat e FMN, Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë
Ja sa dënohet keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë (16) vjet
Çka është Teknologjia?
Anesthesia
Kushtoni vëmendjen këtyre dy përbërësve në përbërjen e sapunit antibakterial, sepse mund të dobësojë...
21 vjet më përparë nisi njëra nga betejat më të lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, beteja ...
LDK është indiferente ndaj vdekjes. 1. Njoh shumë vajza e gra që janë më pak të ditura se unë por i...
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
Veçoritë e Gjakut
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Në disa kantone të Zvicrës vijon mësimi online në gjuhën shqipe
Takim pune për Koncept dokumentin për Ligjin për sëmundje ngjitëse
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Mirë se vini në “Universin e Lindës”
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Flaka Goranci, artistja “e bekuar nga Zoti”
Votat e deputetëve për amendamentet për koeficientët e punëtorëve shëndetësor
https://www.medscape.com/viewarticle/928605…
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
Mentor Llugaliu: Për 20 vjet jemi qeverisë nga llojlloj hajni e krimineli
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Lajm i mirë/ 4 të shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit, shkon në 44 numri total
Studentët shqiptarë në Austri, të vetëm përballë sfidave
Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat
Ja sa para i shpenzon populli i Kosovës për shërim në shtetet fqinje
Ja sa orë duhet të presin pacientët mjekun në vendet tjera në botë
Dark urine could indicate a liver problem
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Rritja e rasteve të reja me COVID-19 në komunën e Malishevës është shqetësuese. Po kaq shqetësuese ...
Rritet bilanci në Kosovë, 165 qytetarë të infektuar me COVID-19
​Gjykata dënon një njeri me vdekje nëpërmjet aplikacionit Zoom – Gazeta Koha Jone
Vertigo Arteriosklerotike
Sot filluam shpërndarjen e qindra pakove thelbësore shëndetësore nëpër vendbanimet e komunave të ver...
Filipçe: Nuk është e vërtet se mbi 400 mjekë janë larguar nga vendi
Cili mjek specialist e shoqëron presidentin e SHBA-së?
Shabanhaxhaj zgjat kontratën me skuadrën nga Austria
Aspirina
Në aeroportin e Vjenës, testi i shpejtë i koronavirusit kushton 190 euro
Vuani nga shtypja e lartë e gjakut? Këto janë ushqimet që nevojitet të konsumoni në mëngjes – Gazeta...
Dr.Visar Berisha: Në Malishevë s'ka pasë karantinë por kultivim të virusit, me gjasë
Study confirms cats can become infected with and may transmit COVID-19 to other cats
Pengimi i ceremonive fetare
Infermiere nga Ballkani në Gjermani: Biznes i majmë, kaq paguhen ndërmjetësit
Kush veç Mjekëve?
Mjekët specializantë protestojnë në QSUT, reagon Manastirliu
Regjistrohet dita pa asnjë lindje në spitalin e Prizrenit
Avdyli: Këto dy të mira i ndodhën shëndetësisë me përfundimin e zgjedhjeve
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
SITUATA EPIDEMIOLOGJIKE ME COVID-19! Sot me 30.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Në punë pas shtatzënisë; Këshilla efikase
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Dr.Istref Plakolli: Ligji për paga ishte karrem i PAN-it për të vjedhur votën e shërbyesit publik
Ambasada e Kosovës me njoftim të rëndesishëm për bashkëatdhetarët në Zvicër
Çka është pedofilia?
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?
Ramadani: Tutuni nga koronavirusi pasi të sëmuren mjekët
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Një lajm i mirë për Kosovën është renditja e favorshme e Kosovës në raportin e fundit të Indeksimit ...
Specializantët ankohen për mospagesën e kujdestarive
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Radiologët ankohen për udhëzime pa kritere për ekzaminime radiologjike
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Avokati i popullit me deklaratë dalldisëse: Ligji i pagave duhet të pezullohet
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Austria ndihmon Kosovën me pajisje dhe artikuj mbrojtës
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Hungaria hap kufirin me Austrinë
Të nderuar qytetarë Të nderuar partnerë të koalicionit qeverisës Po e bëj publike adresimin që ia ka...
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Naim Maloku: Keni vjedhë edhe në varret e Dëshmorëve!
Kajsia ilaç për zemrën

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa dënohet falsifikimi i dokumentit zyrtar

Mon Jul 22 , 2019
Kodi penal  Neni 434 Falsifikimi i dokumentit zyrtar 1. Personi zyrtar i cili në dokumentin zyrtar, në regjistër ose në shkresën zyrtare shënon të dhëna të rreme ose nuk shënon të dhënat e duhura apo me nënshkrimin e tij ose me vulën zyrtare vërteton dokumentin zyrtar, regjistrin apo shkresën zyrtare […]