Shkaku i koronavirusit, mbi 4300 të vdekur brenda një dite në SHBA

loading...


Vdekjet nga coronavirusët në SHBA arritën një tjetër lartësi ditore në mbi 4,300 pacientë.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve të amerikanëve nga COVID-19 ka tejkaluar shifrën prej 380 mijë, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Kjo po bën që me shpejtësi numri i amerikanëve të vrarë në luftën e dytë botërore, përkatësisht rreth 407 mijë. Infeksionet e konfirmuara kanë kaluar 22,8 milionë, raporton theguardian.

Me vendin që njëkohësisht përballet me një krizë politike dhe në prag të kërcënimeve për më shumë dhunë nga ekstremistët e ekstremit të djathtë, SHBA regjistroi 4.327 vdekje të martën. Arizona dhe California kanë qenë ndër shtetet më të goditura.

Shifra ditore është subjekt i rishikimit, por vdekjet janë rritur ndjeshëm gjatë dy muajve të fundit dhe vendi është tani në fazën më vdekjeprurëse të shpërthimit, edhe pse vaksina po përhapet. Rastet e reja po zhvillohen mesatarisht me gati një të katërtën e një milioni në ditë.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *