Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Trup i njeriut ka folikula të flokëve, të cilat janë qese të vogla që mbështjellin qelizat e lëkurës. Folikulat e flokëve kanë qeliza pigmentuese të njohura si melanina.

Këto qeliza u japin ngjyrën flokëve tuaj. Por me kalimin e kohës, gjëndrat e flokëve mund të humbin pigmentin, duke rezultuar në flokë të thinjura, shkruan Healthline.

Çfarë i shkakton flokët e thinjura në moshë të re?

Flokët e thinjura janë më të dukshme te njerëzit me një ngjyrë të errët të flokëve. Edhe pse flokët e thinjura janë karakteristikë e plakjes, ato mund të shfaqen në çdo moshë – edhe kur jeni akoma në të 20-at.

Këto janë disa nga shkaqet e zakonshme të flokëve të thinjura të parakohshëm:

1.Gjenetika

Me kusht që vëreni flokë të bardhë në moshë të re, ka të ngjarë që prindërit ose gjyshërit tuaj gjithashtu të kishin flokë të thinjur ose të bardhë në moshë të hershme.

2.Stresi

Stresi gjithashtu mund të ndikojë në flokë të thinjura. Një studim i vitit 2013 gjeti një lidhje midis stresit dhe një shterimi të qelizave burimore në gjëndrat e flokëve.

4.Çrregullimi i tiroides

Ndryshimet hormonale të shkaktuara nga një problem tiroide – të tilla si hipertiroidizmi ose hipotiroidizmi – gjithashtu mund të jenë përgjegjëse për flokët e thinjura të parakohshme.

5.Pirja e duhanit

Pirja e duhanit ngushton enët e gjakut, të cilat mund të zvogëlojnë rrjedhjen e gjakut në gjëndrat e flokëve dhe të shkaktojnë humbjen dhe të thinjurat e flokëve.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page