Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme

Shkencëtarët në Australi kanë nisur testimin në laboratorë të dy vaksinave të mundshme kundër coronavirusit

Agjensia kombëtare e shkencës në Australi do të shohë në vijim nëse vaksinat funksionojnë dhe nëse janë të sigurta për njerëzit.

Vaksinat e bëra nga Universiteti i Oxford-it dhe kompania amerikane Inovio Pharmaceutical janë përgatitur për t’u provuar tek kafshët me aprovim të OBSH-së.

Momentalisht në botë ka shumë vaksina të tjera që po zhvillohen me shpejtësi të jashtëzakonshme. Ekspertët australianë thonë se ky është testi i parë gjithëpërfshirës i vaksinës që do të përdoret fillimisht tek kafshët.

Sa kohë do të duhet për një përgjigje?

Normalisht një vaksinë kërkon 1 deri në 2 vite për të parë nëse funksionon, por shkencëtarët kanë arritur ta shkurtojnë kohën deri në disa muaj.

Si do të funksionojë?

Deri më tani, provat e para janë bërë tek disa lloje gjitarësh, pasi është provuar se edhe ata infektohen nga coronavirusi në të njëjtën mënyrë si njerëzit.

Rezultatet e parë nga provat mbi kafshët do të merren në fillim të qershorit.

Nëse përfundimet janë të suksesshme, vaksina do të zhvendoset në çdo laborator për provat e tjera.

Burimi: BBC

The post Shkencëtarët australianë nisin provat për dy vaksina të mundshme appeared first on Telegrafi.

Related posts:

Fatmir Limaj
Greetings from Innsbruck, AUSTRIA Ready for a cesarean section. 💪🏻
Ditë më parë në T7 kam thënë se vendimet arbitrare në fillim mund të duken simpatike e të duartrokit...
Vitaminë - Çka është Vitamina?
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Pezullimi nga Kushtetuesja i Ligjit për paga po konsiderohet i dëmshëm për mjekët
Gazeta "Infermierët" do të botohet edhe në formë të shkruar
Pse urinoj kaq shpesh?
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Mjekët, infermierët e studentët e mjekësisë po e lëshojnë masivisht Kosovën
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Neurokirurgu Dr.Haxhi Avdyli fajëson Hashim Thaçin për pezullimin e ligjit për paga
Deri 400 mjekë shqiptarë në Zvicër
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Virologji
Kanella bën mrekulli në trupin tuaj!
Novel treatment using patient's own cells opens new possibilities to treat Parkinson's disease
Shërbimi inteligjent “Shin Bet”: Izraeli neutralizoi 560 sulme terroriste në vitin 2019
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Dr.Lulzim Hoti: Urgjentisht stimuloni personelin shëndetësor
Masat disiplinore për shkeljen e detyrave të punës
Vital
Kur je me shëndet nuk i intereson askujt ndërsa kur je i sëmurë interesohen të gjithë për ty
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Mjegull e ngrica në dy ditët e ardhshme në tërë Kosovën
Armend Shkoza: Qasja e Grenellit e dëmshme për Kosovën
Punëtorët e shtetit mund të mbesin pa rroga
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Skriptoret që gjenden afër fakultetit të Mjekësisë po e shkatërrojnë Mjekësinë
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
7 Tips Better Ways to Remove Acne on Your Face
Gazeta Metro nxit urrejtje ndaj mjekëve duke plasuar lajm të rremë
Good Girl Gone Bad
Antibody Test Intepretations
Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vu...
Çfarë Tregojnë Duart e Ftohta për Shëndetin?
Mjekët nga Kosova dhurojnë barna e materiale për Shqipërinë
Ja vaksina që ul rrezikun e kancerit të qafës së mitrës
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Virusët onkogjenë dhe onkolitikë!
NJË RAST I RI ME COVID-19! Sot pasdite përfundoi testimi i 58 pacientëve të dyshimtë nga Klinika In...
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020
Cilat janë simptomat e lupusit?
“Mjekët marrin gjysmën e rrogës që marrin në Kosovë”, Berishës nuk del inati: Futi rojet të rrihnin ...
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Ja pse patatet e skuqura janë kancerogjene
Punësimi i shtetaseve të huaj
Sulmohet mjeku Mejdi Zeqiri nga disa romë në Bujanoc
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Vetëgjyqësia
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Orari javor i transmetimit në RTK të mësimit në distancë për gjuhën tur...
Konkursi në Fakultetin e Mjekësisë, kandidatja reagon ndaj akuzave për kualifikimin e saj
Blerim Latifi: PTK test i fuqisë së politikanëve
Skandaloze:Fëmijëve u shiten stimulues për seks në shkollën “Maarif” në Prizren
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Ide për të inkurajuar jetesën aktive
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
Masat praktike në parandalimin e përhapjes së virusit të gripit sezonal
Skandaloze: Mjeku abuzoi seksualisht me fëmijët për 10 vjet
Të dështuarit që fajësuan SHBA-të për pazotësinë e tyre, sot duhet t’u kërkojnë falje të gjithë qyte...
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Why Has Medicine Become Such a Miserable Profession?
Niacina (acidi nikotinik ose vitamina B3)
Vipomë
Surgical instruments wrongly left inside a patient may not be detected for more than 6 months
Viscera
Verapamil
Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë
Marrja e ryshfetit
NASA bën gati për 37 ditë respiratorin e ri për të infektuarit me COVID-19
Verbal
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Ministria e Shëndetësisë bën thirrje për hetim të shkeljeve të mundshme në tenderët e hapur nga kjo ...
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Venografi
Në Zvicër s' falet Fitër Bajrami, xhamitë s' hapin dyert për xhematin
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
Kajsia ilaç për zemrën
“Avokati i Popullit e dërgoi në Kushtetuese Ligjin për paga edhe pse do t’i merrte 600 euro më shumë...
Paralajmëron mjeku i njohur: Koronavirusi mund të prekë 60 për qind të njerëzimit
Fatmir Limaj
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Çka është Sëmundja e Crohn-it?
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Dr.Jusuf Ulaj: Jeta e hajnit është me shumë strese
Veçoritë e Gjakut
Rreth 200 operacione në ditë po anulohen për shkak të grevës së kirurgëve
Mos e ngrini një person që i bie të fikët
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Gjatë vizitës që bëra në komunat e veriut të Kosovës, pashë një situatë të dhimbshme të qindra famil...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?

Sun Apr 5 , 2020
Shmangia nga drita e diellit mund të përmirësojë pigmentimin, por personat me psoriazë kanë dobi nga ekspozimi në diell Me arritjen e ditëve të para të ngrohta dhe me arritjen e sezonit të verës ju bombardojnë me udhëzime se si ta mbroni lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Mbuloni […]