Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve

Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Hulumtuesit kanë gjetur në Universitetin e Australisë se të rinjtë kryesisht nga mosha 18-30 vjeç, janë duke e zhvilluar një rritje të çuditshme në anën e pasme të kafkës së tyre.
Shkaktari kryesor për këtë është, apo si e kanë quajtur hulumtuesit “ngarkesë mekanike”, e cila është gjetur vetëm të rinjtë e kësaj moshe dhe jo tek ata mbi moshën 40 vjeçare, përcjellë albinfo.ch
Ky studim pretendon që ka gjetur diçka të re, diçka që nuk është observuar më parë, dhe këtu janë disa nga faktet kryesore për të, raporton “Bright Side” përcjell Gazeta Shëndeti.

Studimi i bërë nga David Shahar dhe Mark Sayers kanë gjetur disa detaje shokuese. Pasi kanë mbledhur dhe analizuar të dhëna nga 1 mijë e 200 njerëz, nga mosha 18 deri 86, është gjetur se për disa arsye kjo rritje në kocka janë duke u rritur në adoleshentë dhe të rritur dhe numri i njerëzve me këtë problem është duke u rritur.
Çka e bënë edhe më interesante këtë gjë është kjo rritje prap kafkës së tyre duket si brirë. Disa media kanë raportuar se të rinjtë po rritin ‘brirë’ në anën e pasme të kafkës së tyre për shkak përdorimit të celularëve dhe teknologjisë së tepërt.

Related posts:

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Romëve. Bota sot kremton historinë, kulturën dhe identitetin rom. ...
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Nenonatologjia furnizohet me 13 inkubatorë dhe dhe 5 infratavolina
Mbikëqyrja e pandërgjegjshme e trafikut publik
Basri Lenjani: Spitalet Rajonale po i përcjellin krejt te ne, edhe pse munden me u trajtu në to
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Ja cilat janë 10 ushqimet që djegin dhjamin!
Shtohet numri i viktimave nga koronavirusi, humb jetën 84-vjeçarja tek Infektivi
Ja kur konsiderohet se Prokurori ka kryer shkelje disiplinore!
Fluks në Spitalin e Beratit
Himalajet, të dukshme në Indi, për herë të parë pas 30 vitesh |Revista Monitor
Sakrifikimi i jetës familjare dhe Mjeku
Kurba e COVID-19 në Shqipëri/ Rama: Sa më fort të rezistojmë sot, aq më e butë do jetë ngjitja
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Alcohol: Link Between Liver and Brain May Control Consumption
Vaksina që do parandalojë deri në 80% infeksionet nga stafilokoku
Sulmohet me eksploziv QMKF-ja në Pejë, tronditen mjekët
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Austriakët mund të hynë në Slloveni, por jo edhe sllovenët në Austri
Gjon Muharremaj arrin edhe një sukses, e kualifikon Zvicrën në “Eurovisionin gjerman”
Boronica dhe sëmundjet e zemrës
Vita
Mjekët italianë paralajmërojnë Evropën për ndikimin e koronavirusit
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Shkon në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri, ndërron jetë trajneri i boksit Skënder K...
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Dërgimi i Ligjit për Pagat në Kushtetuese, Policia e Kosovës paralajmëron greva
Shefja e OBSH-së në Kosovë: Pas dy javëve bie numri i të infektuarve, nëse qytetarët vetizolohen
E konfirmon Ministria e Financave: Pagat e muajit dhjetor dalin me rritje për sektorin publik
Austria ka nevojë për mjekë, austriakët ikin jashtë vendit
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Çka është Migrena? - Neurologjia
Tre ditë pa asnjë të vdekur nga koronavirusi, shtohen të shëruarit
Më 9 prill të vitit 1999, nën udhëheqjen e Agim Ramadanit, gjatë Betejës së lavdishme të Koshares, t...
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Zviceranët mund t’i kalojnë pushimet këtë verë edhe në Shqipëri
Frymëzimi në kohën e karantinës
Arratisja e personit të privuar nga liria
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Punësimi i shtetaseve të huaj
Mjeku kosovar kritikon Qeverinë: Koronavirusi vret, merrni masa të shpejta!
Vezikal
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Takim i përbashkët në mes kryesive të dy shoqatave
Sa herë vizitoheni te mjeku në Zvicër
Me pikëllim mora lajmin e ndarjes nga jeta të Sefer Avdi Batushës nga Krusha e Vogël. Ai kishte humb...
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...
Ventrikulofiksim
Mjekët: Përtej duartrokitjeve, qëndroni në shtëpi
Lumiri – mjekëve për grevën: Mu atëherë kur u duhet destabilitet, ju përdorin si mjet
Konjufca të enjten takon sindikalistët: Arsimi, shëndetësia e policia kërkojnë buxhet të ri
Zvicër: Mjekët fitojnë miliona, invalidët i shpallin të aftë për punë
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Antibody Test Intepretations
Vitaminat
NJOFTIM BİLDİRİ OBAVJEŠTENJE Në vazhdën e procesit të organizimit të mësimit në distancë për nxë...
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Ja çka bëjnë sindikatat për ligjin e pagave
Shkon në katër numri i viktimave nga koronavirusi
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Ja sa dënoheni nëse falsifikoni dokumentin zyrtar
Ventrikular
Austria ndihmon Shqipërinë me pajisje mjekësore në luftën kundër Covid -19
Venosklerozë
Avdyli kritikon PDK-në për mospunë në Shëndetësi
Ecja, Sporti dhe Shëndeti
Mjekët e profesorët nuk mund ta fshehin pasurinë, detyrohen ta deklarojnë
Top të paguarit e Telekomit: Një zyrtar ligjor mori pagë mujore 12.300 euro
QKUK dhe Spitalet Rajonale me mungesë të Anesteziologëve
ShBA, arreston doktorin që prodhoi dhe shiti virusin Korona në Kinë?
Ja cila është simptoma e parë e kancerit të zorrës së trashë
Më mirë këtu atje? Flet mjeku kosovar, i cili qe 10 vjet punon në Gjermani
Drinking This Kind of Tea Could Help Shed Those Last Few Pounds
Pagat me rritje për punonjësit e shtetit – shfaqet problemi i parë
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Përgatitja për OPU(oocyte pick-up) ose marrjen/grumbullimin e vezëve/oociteve tuaja.
Baraliu: Vendimi i kushtetueses për pagat të respektohet, të ndalen grevat
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Tahiri: Shfuqizimi i Ligjit të Pagave rikthen kaosin dhe ka pasoja të paparashikueshme
Study adds to knowledge about treating fractures of the humeral shaft
Pas votimit të mocionit të mosbesimit ndaj Qeverisë së Kosovës, sot kisha një takim me ambasadorët e...
28 foshnje, për 24 orë në QKUK
QKUK duket shumë bukur me shenjat orientuese të vendosura në hapësirat e saj
Rregullorja e re: Maska të obligueshme në të tëra vendet e mbyllura
Më gëzoi shumë shërimi i plotë i pesë të infektuarve me virusin COVID-19. Mbetem me shpresë e besim,...
Dr.Leard Berdica: Këshilla për familjarët e pacientëve dhe për Kirurgët
Cilin do t'a votoni për Kryeministër?
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
Besnik Tahiri nuk i sqaron kriteret për përcaktimin e koeficientit
Virusët onkogjenë dhe onkolitikë!
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Kush preket nga lupusi?
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Virusi Corona, në qytetet kineze ka edhe shumë shtetas shqiptarë
A i kanë fajet mjekët që nuk po bëhet koalicioni VV-LDK?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Tragjedia e heshtur që po prek fëmijët e sotëm (Prindër, lexojeni sa nuk është vonë)

Thu Nov 21 , 2019
“Ne duhet të bëjmë ndryshime në jetën e fëmijëve tanë para se një brez i tërë të shkojë nën trajtim me ilaçe. Një tragjedi e heshtur që po ndodh tani, në shtëpitë tona dhe ka të bëjë me gjënë më të shtrenjtë që kemi: Fëmijët tanë. Nëpërmjet punës sime me […]