Shkencëtarët shpjegojnë se çfarë ndodh në trupin tuaj kur hani lakër Brukseli çdo ditë

loading...


Mund të duken si lakra të vockla, por vlera ushqyese e tyre është me të vërtetë e lartë. Ofron mijëra fibra, antioksidantë, yndyrna omega-3, vitaminë K, vitaminë C dhe lëndë ushqyese të tjera të shkëlqyera, transmeton lajmi.net.

Sipas hulumtimeve mund të ju ndihmojë të trajtoni dhe parandaloni kapsllëkun, sëmundjet e zemrës, diabetin (sëmundjen e sheqerit) (sëmundjen e sheqerit) dhe madje edhe kancerin.

Ne ju japim dhjetë arsye të shkëlqyera për të ngrënë lakër të Brukselit më shpesh.

  1. Vlerë e madhe ushqyese

Lakrat e Brukselit janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Vitamina K është e rëndësishme për kockat dhe mpiksjen e gjakut. Vitamina C është një antioksidant i fortë që përmirëson thithjen e hekurit dhe gjithashtu optimon reagimin tuaj imunitar dhe riparimin e indeve.

  1. Lehtë për t’u shtuar në një dietë

Ju mund t’i hani ato si pjatë anësore. Mund t’i piqni, tiganisni, pjekni ose t’i zieni. Pritini skajet e lakërave tuaja në Bruksel dhe sezoni me kripë dhe piper të zi.

  1. Vitamina C

Një shërbim prej 78 gramësh i kësaj perime kryqëzuese siguron 81% të kërkesave tuaja ditore për vitaminë C. Trupit tuaj i nevojitet kjo vitaminë për të riparuar dhe rritur indet.

  1. Inflamacioni

Inflamacioni kronik shkakton zhvillimin e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Studiuesit kanë zbuluar që filizat e lakrës përmbajnë një përbërës që pakëson inflamacionin.

  1. Acidet yndyrore ALA Omega-3

Ata që s’ hanë ushqim deti ose peshk s’ marrin mjaft yndyrna omega-3. Ushqimet bimore përmbajnë acid alfa-linoleik (ALA), një lloj yndyrna omega-3 që përdoret më pak në mënyrë efikase në trup kur krahasohet me yndyrnat omega-3 nga ushqimet e detit dhe peshqit.

Lakrat e Brukselit janë një nga burimet më të mira bimore të yndyrave omega-3. Një shërbim prej 78 gramësh ka 135 mg ALA. Acidet yndyrore omega-3 zvogëlojnë trigliceridet në gjak, rezistencën ndaj insulinës dhe inflamacionin, dhe gjithashtu rënie të ngadaltë njohëse.

  1. Sheqeri i gjakut

Lakrat e Brukselit rregullojnë sheqerin në gjak, dhe mund të ulin rrezikun për diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Fibra në këtë vegje ka fuqinë për të normalizuar sheqerin në gjak.

Fibra lëviz ngadalë në zorrë, dhe është e pangjyrë, do të thotë se ngadalëson thithjen e sheqerit në gjak. Acidi alfa-lipoik është një antioksidant që ndikon në insulinë dhe sheqerin në gjak.

  1. Vitamina K

Një shërbim 78 gramë i filizave të Brukselit siguron 137 përqind të nevojave ditore të vitaminës K. Vitamina K ka një rol të rëndësishëm në koagulimin dhe gjithashtu promovon rritjen e kockave.

Kjo vitaminë parandalon osteoporozën, dhe shtesat e saj forcojnë kockat dhe ulin rrezikun e frakturës së kockave në gratë pas menopauzës.

  1. Fibra

Një shërbim 78 gram i filizit të Brukselit ofron 2 gramë fibra, dhe kjo është deri në tetë për qind të kërkesave tuaja ditore për fibra. Fibra lehtëson kapsllëkun, përmirëson qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe lehtëson kalimin.

  1. Kanceri

Antioksidantët në filizin e Brukselit parandalojnë disa lloje të kancerit, shkruan Helath and Helathy Post. Një studim i vitit 2008 zbuloi se kjo vegël mbron nga kancerogjenët dhe parandalon dëmtimin oksidues të qelizave.

Një tjetër studim i ngjashëm tregoi se filizat e Brukselit rritin sasinë e enzimave detox me 15-30 për qind. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit kolorektal.

  1. Antioksidantë

Antioksidantët zvogëlojnë stresin oksidativ me 28 për qind. Kaempferol është antioksiduesi kryesor, dhe ofron shumë përfitime shëndetësore. Studimet e tubave të provës kanë treguar se ky antioksidant pengon rritjen e kancerit, rrit shëndetin e zemrës dhe pakëson inflamacionin.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *