Shkon në 361 numri i të infektuarve me Covid-19

28 raste janë konfirmuar pozitivë në 24 orët e fundit, mes të cilëve edhe një fëmijë.

loading...

Ministria e Shëndëtësisë njofton se janë testuar 149 raste të dyshuara. Ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 20.

“Deri në këto momente janë testuar 2396 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 361 raste. Mosha mesatare e rasteve pozitive me COVID-19 është 50 vjeç.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Elbasan Has, Lushnje, Kavajë, Lezhë, dhe Shkodër.
Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë         174 raste
– Durrës           36 raste
– Lushnje         5 raste
– Elbasan         10 raste
– Fier               25 raste
– Kavajë           8 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë             16 raste
– Vlorë           5 raste
– Shkodër         38 raste
– Lezhë           14 raste
– Berat             1 rast
– Has               9 raste
– Krujë             5 raste
-Tropojë         4 raste
– Pukë               4 raste
– Mirditë 3 raste

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 66 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa një është i intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente.
Ndërsa në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 7 pacientë të shtruar, 2 prej të cilëve janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 71 pacientë. Në 24 orët e fundit 5 pacientë janë shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 104.

 

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *