Shpikja e shkencëtarit shqiptarozviceran, në shërbim të luftimit të koronavirusit


Intervistë me shkencëtarin e ri, Adrian Shajkovci, me prejardhje nga një familje shqiptaro-zvicerane, i cili e ka shpikur një matës të temperaturës per t’ua lehtësuar bizneseve luftimin e pandemisë Covid-19

E Mërkurë, 27 Maj 2020 – 16:45
albinfo.ch

© 2020 albinfo.ch

Ardian Shajkovci ka shpikur një pajisje autonome, e quajtur CoronaSense, e cila mundëson matjen e temperaturës së punonjësve ose vizitorëve. Pajisja është e menduar për biznese, shkolla ose organizime për të parandaluar shpërndarjen e Covid-19. Shkencëtari i ri, në një intervistë për albinfo.ch flet lidhur me shpikjen e tij, rrugën e deritashme jetësore e profesionale si dhe ambiciet për të ardhmen.

albinfo.ch: Disa ditë më parë, ishit i ftuar në emisionin Forum për të folur rreth shpikjes tuaj të matësit termik për bizneset. Para se të hyjmë në thellin e temës, a mund të prezantoheni shkurtimisht, do të thotë të flisni rreth përvojës suaj por edhe për origjinën dhe historinë e migrimit të familjes suaj ?

Adrian Shajkovci: Pas përfundimit të shkollës së lartë në Saint-Maurice (Valis, Zvicër), kam kryer një Bachelor në bio-inxhinieri në EPFL (Lozanë, Zvicër). Pastaj kam filluar një doktoraturë në elektronikë dhe tretman të sinjalit në fushën bio-mjekësore në EPFL dhe Idiap Research Institute (Martigny, Zvicer). Mendoj të përfundoj tezën e doktoratures në fund të këtij viti. Kam lindur në Martigny nga një babë me origjinë shqiptare dhe një nënë nga Fribourg-u. Babai është vendosur në Zvicër në 1987 dhe qëndron këtu nga 1987.

albinfo.ch: Cila është shpikja juaj. A mund ta përshkruani për lexuesit tanë ?

Adrian Shajkovci: është një pajisje autonome, e quajtur CoronaSense, e cila mundëson matjen e temperaturës së punonjësve ose vizitorëve. Pajisja është e menduar për biznese, shkolla ose organizime për të parandaluar shpërndarjen e Covid-19. Ajo paraqitet si një kuti e vogël, e vendosur në këmbë ose kundrejt një muri ndaj të cilës përdoruesi paraqet ballin. Pas një sekonde, pajisja sjell një diagnozë duke krahasuar të dhënat e pranuara në një databazë të masave tjera dhe parametrave tjera siç është temperatura e mjedisit, moti, distanca mes aparatit dhe përdoruesit si dhe matjet e mëhershme. Është e mundur që të integrohen bexhet e hyrjes së kompanisë për njoftime personale.

albinfo.ch: Cila është risia dhe dobitë që sjell shpikja juaj ? A është patentuar ?

Adrian Shajkovci: është sistem i thjeshtë por efikas i cili përqendrohet në elementin më esencial, që është saktësia e diagnozës. Risi kryesore është ndjekja e personalizuar e temperaturave. Në fakt, për arsye të dallimeve fiziologjike, temperatura e trupit dallon në mes të individëve. Pajisja ime mundëson ruajtjen e një gjurme për secilin person dhe vendosjen e një nivelit të alarmit individual të temperaturës. Po ashtu, pajisja është e lidhur me anë të valëve dhe mund të dërgoj njoftime me anë të email, sms, mund të hap dyer ose të dërgoj alarme. Për më tepër, është e mundur nxjerrja e raporteve orare ose ditore. Funksione me komplekse janë të programueshme nga një bazë të kontrollit e cila është e thjeshtë për t’u përdorur. s’ e kam patentuar ngaqë s’ kemi të bëjmë me një shpikje teknike në veti por një kombinim i besueshëm dhe i përballueshëm i teknologjive ekzistuese.

Albinfo.ch: A është shpikja juaj e përballueshme nga pikëpamja e çmimit, për bizneset e vogla dhe të mesme ?

Adrian Shajkovci: Me çmim më të ulet se 800 CHF, është shumë e përballueshme Po qe se e krahasojmë këtë pajisje me të tjerat që janë në dispozicion (punonjësit e sigurimit ose kamerat termike që kushtojnë më shumë se 4000 CHF.)

Albinfo.ch: Cili është rreziku i mundshëm edhe për punëtoret , Po qe se ua matim temperaturën kundër vullnetit të tyre ? A mund të ketë konflikt të mundshëm me sekretin mjekësor dhe mbrojtjen e të dhënave personale ?

Adrian Shajkovci: Temperatura gjithmonë matet në mënyrë vullnetare ngaqë nevojitet të paraqiteni para pajisjes dhe të pritni një sekondë që të gjitha masat të kryhen. Edhe pse të dhënat e matura s’ kanë vlerë mjekësore të tyre (s’ merren nga një mjek), kam insistuar në konfidencialitetin e të dhënave. Në fakt, ato ruhen brenda kompanisë dhe jo në cloud dhe të gjitha llogaritjet bëhen nga pajisja dhe jo nga ndonjë shërbim të jashtëm. prandaj s’ ka mundësi që të dalin të dhënat. Për më tepër, të dhënat e një bexhit mund të kriptohet për të garantuar anonimitet. Megjithatë, në disa situata, për shembull nëpër shkolla, do të ishte e dobishme që të vendoset një emër në matjen e temperatures.

albinfo.ch: A mbani raporte me kulturën dhe vendin e origjinës tuaj ?

Adrian Shajkovci: I mbaj me anë të babait tim dhe lidhjeve të tij. Po ashtu, shkojmë në pushime në Kosovë dhe Shqipëri për të (ri)zbuluar kulturën e anës së babait.

albinfo.ch: A besoni se mund të punoni herët a vonë për kompani shqiptare ?

Adrian Shajkovci: Jam sigurisht i hapur për të punuar me biznese të të gjitha nacionaliteteve.

albinfo.ch: Cila është e ardhmja e karrierës suaj ?

Adrian Shajkovci: Prioriteti im, përveç prodhimit, zhvillimit dhe mirëmbajtjes së CoronaSense, është të përfundoj doktoraturen time në shtator. Pastaj, mendoj të orientohem ne industri por s’ e di a do të më çojë era në universin premtues por të pamëshirshëm të start-upëve apo në atë të kompanive të vendosura mirë.(Visited 1 times, 1 visits today)

Related posts:

Deputetët grumbull në votime, s' respektohen masat ndaj COVID-19
Prizren, 10 të ndaluar për mos respektim të masave për kufizim të lëvizjes
Gjakovë, iku nga shtëpia për shkak të raporteve me vjehrrën, u gjet pa ndjenja
Suzana Manxhuka -Kërliu rizgjidhet dekane në Fakultetin e Mjekësisë
Kololliu një ndër lojtarët më të mirë për momentin në kampionatin zviceran
Protesta e OVL UÇK iu përmbajt masave kundër COVID-19
Gjendet i vdekur një person në Prishtinë
Burri e vjehrri rrahin një grua në Prizren
Kapen 88 dele kontrabandë, të dyshuarit ikin
The Economist: COVID-19 do të jetë ende mes nesh
Puna nga shtëpia, Presidenca hap tender për 25 laptopë
Pak para korrjes, digjen katër hektarë grurë
Tentim vrasje në Prishtinë
Ndërmjetësimi i BE-së është një lehtësim por jo edhe një ilaç gjithëshërues
Asnjë institucion privat s' ka licencë për testimin e COVID
31 të infektuar me COVID-19 po trajtohen në spitalin e Gjakovës
Vjosa Osmani e quan të turpshëm bllokimin e ligjit anti-COVID nga Qeveria Hoti
Vdes veterani i UÇK-së nga Malisheva
Vozitësi 17 vjeçar vdes në aksident në Mitrovicë
Sot vazhdon seanca plenare e Kuvendit
Gjermania i dhuron Kosovës teste të COVID-19
Hoti sot raporton para deputetëve për menaxhimin e pandemisë
Sot mbahet Samiti i Parisit, Hoti dhe Vuçiq pjesë e takimit virtual
Kuvendi do të shqyrtojë sot rishikimin e buxhetit 2020
Danimarka pajis qytetarët e saj me “pasaportë coronavirusi”
Rëndohet situata, mbi 200 të infektuar
32 të shëruar nga COVID-19 ditën e sotme
Interi barazon me Veronën dhe zbret në vendin e katërt (VIDEO)
Prishtina vazhdon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Shifra të frikshme, edhe 8 të vdekur nga coronavirusi
Hellas Verona – Inter, startojnë Rrahmani dhe Kumbulla
Manchester United fiton me lehtësi ndaj Aston Villës (VIDEO)
Valon Berisha tranasferohet në Reims
Prishtinë - Çiklisti goditet nga vetura
Qytetet amerikane po humbasin 36 milionë pemë në vit
Sezoni 2020/2021 në Ligue 1 do të nisë më 22 gusht
Mbi 3 milionë njerëz me COVID-19 në ShBA
Oficerët e policisë nën akuzë për korrupsion
Hellas Veronës i duhen vetëm 2 minuta që t’i shënoj gol Interit (VIDEO)
Verzioni i Sami Lushtakut për sulmin ndaj avokatit Gazmend Hailaj
Manchester United e mbyll pjesën e parë me epërsi të dyfishtë ndaj Aston Villës (VIDEO)
Evertoni dhe Southamptoni i ndajnë pikët (VIDEO)
Maqedoni, 697 persona të prekur me COVID-19 janë paraqitur për të votuar
Në QKUK dhe spitale të tjera po trajtohen 268 pacientë me COVID-19
Ushtria zvicerane ‘gati’ për valën e dytë të virusit
Nagavci e prezanton Endrit Shalën si deputet të pavarur
Rritja e fëmijëve në pandemi, më e vështirë për prindërit
Prokurorët mund t’i shohin taksat e Trumpit
Në këto tri pika kufitare të Kosovës kërkohet testi për Covid-19
Përfundon seanca për ditën e sotme, Kuvendi mblidhet prapë nesër
UEFA vendos për ndeshjet e kthimit të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve
Pse s’nevojitet ta harrojmë Srebrenicën
Regjistrohet rasti i parë pozitiv me COVID-19 tek një i porsalindur
Formohet Këshilli Kombëtar i Shkencës për projektin ‘Gjuha shqipe dhe kompjuteri’
Cilat komuna kanë më shumë viktima të COVID-19?
Ndryshime në tabelë pas xhiros së 29-të në Superligë
Dyshimet se Policia e Kosovës zbatoi vendimin e Qeverisë se Serbisë për 24 orë
Flamurtari mposht Dukagjinin dhe ngjitet në vendin e 6
Fund dramatik në ndeshjen Trepça ’89 – Vushtrria
Kriza e nirusit në Prishtinë 20 mjekë të prekur nga Coronavirus 40 në vetëizolim
Drita vazhdon me fitore, mposht Feronikelin me vështirësi
Kontrata 1.2 milion euro për blerjen e oksigjenit
17 persona intervistohen për vdekjet e dyshimta brenda Klinikës Infektive
Vashat e Kosovës do të marrin pjesë në garat zyrtare të FIBA-s
Rritja e rasteve me COVID-19, edhe Gjykata e Prishtinës zvogëlon stafin
Votohet draft-rezoluta për ‘unitetin politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit të Kosovës...
Drita po e mposht Feronikelin
Italianët s' lejojnë mërgimtarin nga Zvicra të shkojë në Shqipëri
Ilir Meta takohet me Thaçin dhe Pacollin
Apostolova e zhgënjyer me dështimin e Kuvendit për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare
Koncesionarët e qeverisë, përfituesit e mëdhenj të fondit të garancisë sovrane
Ekspertja e OKB-së “u dha leje terroristëve”
ShSKUK me tender 1.2 milionësh për blerjen e oksigjenit
Policia me kallëzim penal ndaj Armend Dallkut për sulm ndaj gjyqtarëve
Nis vazhdimi i seancës së Kuvendit
Shpallen fituesit e projekteve në fushën e trashëgimisë kulturore për 2020
Një burrë e një grua në Prizren të dyshuar për marrje me prostitucion
Sllovenia fut në karantinë 800 udhëtarë nga Ballkani
Anulohet konkursi për kryeshef të Postës
Zyrtarët policorë përdorën sprej për të mbrojtur gjyqtarët
Deputetja e AKR-së propozon rezolutë për unitet politik e qytetar në mbrojtje të vlerave të popullit
Punime në një pjesë të autostradës 'Arbën Xhaferi', ndalohet qarkullimi në vikend
Rritet numri i pacientëve me COVID-19 në spitalet e Kosovës
90 mostra për COVID-19 janë marrë sot në Prishtinë, priten edhe rezultatet e dy ditëve tjera
Qindra zemra të distancimit social shfaqen në parqet e Bristol |Revista Monitor
Rezoluta e Osmanit, ngjall debat e s' përkrahet nga AAK
LDK s' i mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
Largimi i Haxhi Shalës e lë NISMA-n pa grup parlamentar
LDK s' ia mbështet, propozimet e Vjosa Osmanit s' kalojnë në Kuvend
(VIDEO) Problemet me abuzimin me substancat narkotike gjatë izolimit
Vjosa Osmani propozon rezolutë kundër qëndrimeve të Listës Serbe
Në zonat me shumicë serbe në Kosovë, 258 të infektuar me coronavirus
Misioni i të mbijetuarit të Srebrenicës për të gjetur trupat e viktimave
Dita e parë pa vdekje prej coronavirusit pas dy javësh
Hysni Gucati i lë fajtorë Albin Kurtin dhe Rexhep Selimin për mos shfuqizimin e Gjykatës Speciale
Punime në pjesën Doganaj-Hani i Elezit, paralajmërohet mbyllje të përkohshme të qarkullimit
Po e vazhdoni dialogun e Thaçit
50 për qind e pacientëve në Klinikën Infektive me terapi të oksigjenit
Bërja publike e emrave të infektuarve është shkelje e të drejtave të njeriut
Avdullah Hoti nesër raporton në Kuvend për menaxhimin e pandemisë

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *