Shqetësimet në Amerikë mbi shtimin e rasteve me koronavirus

loading...

Mes shqetësimeve të vazhdueshme mes pjestarëve të ekipit të Shtëpisë së Bardhë për tretmanin e situatës së koronavirusit, Zëvendës Presidenti Mike Pence i cili drejton përpjekjet, po vë theksin tek ana pozitive.

“Shkalla e vdekjeve është më e ulëta që nga marsi”, u tha zoti Pence gazetarëve të martën gjatë një vizite zyrat qendrore të Sherbimit Shëndetësor Publik. “Jemi në një gjendje më të mirë se katër muaj më parë, madje edhe dy muaj më parë.”

Zoti Pence vuri në dukje se janë 12 shtete me raste në rritje dhe përqindje pozitive dhe 28 shtete të tjera që kanë njërën prej këtyre dukurive.

Zoti Pence po vizion dy nga shtetet e goditura më rëndë këtë javë, Arizonën dhe Teksasin.

Një ekip prej 62 specialistësh të fushës së mjekësisë, të dislokuar nga Administrata Federale për Menaxhimin e Emergjencave, aktualisht gjenden në Arizona, njoftoi zoti Pence.

Të martën numri i rasteve me koronavirus në Teksas u rrit me 6,975 raste, rritja më e madhe ditore që nga fillimi i pandemisë, sipas departamentit të shëndetit të atij shteti.

Të 50 shtetet amerikane po rihapin ekonomitë e tyre, sipas zotit Pence. Megjithatë 16 shtete kanë ngadalësuar hapat në lejimin e disa aktiviteteve, një veprim të cilin zoti Pence tha se e mbështet plotësisht.

“Do të ngadalësojmë përhapjen. Do të rrafshojmë kurbën. Do të shpëtojmë jetë”, parashikoi ai.

Specialisti kryesor i sëmundjeve infektive, Dr. Anthony Fauci i cili drejton Institutin Kombëtar për Alergjitë dhe Sëmundjet Ngjitëse, u tha ligjvënësve në Kongres të martën se ai është ‘mjaft i shqetësuar’ lidhur me shtimin e rasteve me koronavirus. Ai foli para Komisionit të Senatit për Shëndetin, Arsimin, Punën dhe Pensionet.

Anthony Fauci

Anthony Fauci

“Tani kemi 40 mijë raste të reja në ditë. s’ do të habitesha Me kusht që numri shkon në 100 mijë në ditë Me kusht që s’ bëhet kthesë. prandaj jam shumë i shqetësuar.”

kurse shkollat përgatiten të rihapen në gusht dhe shtator, zoti Fauci tha se ndoshta deri atëherë s’ do të ketë ndonjë vakasinë.

“Duke punuar me kompanitë dhe investimet e bëra nga Kongresi, shpresoj që të kemi doza në dispozicion deri në fillim të vitit që vjen. ”

Kryetari i komisionit, Senatori republikan Lamar Alexander theksoi rendësinë e rihapjes së shkollave kurse i bëri thirrje Presidentit Trump dhe publikut që të mbajnë maska për të ndihmuar në parandalimin e shtimit të mëtejshëm të rasteve.

Lamar Alexander

Lamar Alexander

“Fatkeqësisht, kjo praktikë e thjeshtë e shpëtimit të jetës është bërë pjesë e një debati politik që thotë se Me kusht që mbështet zotin Trump, s’ e përdor maskën. Me kusht që je kundër tij, e përdor”, tha ligjvënësi Alexander në fjalën e hapjes. “prandaj kam sugjeruar që presidenti nevojitet të vërë maskën herë pas here, megjithëse s’ ka shumë raste kur ai e ka të nevojshme të vërë maskën.”

Zoti Alexander tha se Presidenti Trump ka miliona mbështetës që do të ndiqnin shembullin e tij.

Sekretarja e shtypit të Shtëpsisë së Bardhë Kayleigh McEnany u pyet rreth kësaj gjatë një konference të martën.

“Presidenti është njeriu më i testuar në Amerikë për COVID-19 dhe kështu që s’ ka nevojë për të vënë maskë”, u përgjigj ajo.

Zëvendës Presidenti Pence theksoi se ai dhe Presidenti Trump kanë përdorur maskat në publik.

“Ne do të respektojmë të drejtën e amerikanëve dhe nxisim ata që të dëgjojnë udhëzimet e autoriteteve lokale shëndetësore”, shtoi ai.

Më shumë se 125 mijë viktima nga COVID-19 ose rreth një e katërta e të gjitha vdekjeve në shkallë botëtore janë raportuar në Shtetet e Bashkuara, megjithëse shumë ekspertë besojnë se numri i të vdekurve në Amerikës është shumë më i lartë.

loading...
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

Edhe 183 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 57 pacientë të tjerë
Ushtria gjermane, stërvit qentë për të gjetur Covid-19
NJERËZIT QË s' I RESPEKTOJNË MASAT MBROJTËSE ANTI-COVID-19 MUND TË KENË VEÇORI PSIKOPATIKE TË PERSON...
Zemaj thotë se 80 % e të infektuarve me koronavirus janë pa simptoma
Pse disa njerëz kafshohen nga mushkonjat kurse disa jo?
Kombet e Bashkuara: Koronavirusi po rrezikon luftën kundër HIV/AIDS
Reagon vullnetarja e Klinikës Infektive për konkursin e Ministrisë së Shëndetësisë, thotë se u përja...
1 mijë euro gjobë për infermieren e Vushtrrisë e cila s' u vetizolua
Themelohet Bordi Qendror për shkollim specialistik
MSH-ja publikon masat e reja anti-koronavirus (FOTO)
Lulet mposhtin Covid, mozaiku shumëngjyrësh që i ka mahnitur të gjithë
Qeveria amerikane i jep Novavax 1.6 miliardë dollarë për vaksinën Covid-19
Zemaj: Kemi vendosr t’i angazhojmë 200 profesionistë shëndetësorë
IKSHPK: Vazhdoni të mbani distancën fizike dhe mbajtjen e maskave
Maska e floririt që kushton 4000 dollarë
Lumir Abdixhiu rezulton pozitiv me koronavirus
Bislimi: Asnjë aktivistë dhe asnjë deputetë s' është infektuar me COVID-19, nga tubimi i 12 qershori...
2 viktima dhe 74 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
FOTO: Mesazhe nga qielli për parandalimin e përhapjes së Covid-19, mahnit spektakli i dronëve në Kor...
Pompeo paralajmëron mbylljen e të gjitha aplikacioneve kineze të rrjeteve sociale, përfshirë Tik-tok...
Qentë po përgatiten që të zbulojnë të infektuarit
Çka është acidi 5-hidroksilindolacetik?
Petrit Bylykbashi s’është infektuar për herë të dytë, a gënjeu pacienti?
1 mijë e 678 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
6 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Vushtrri: Policia has në të infektuaren me koronavirus, inicohet ecuri penale
Sfidat e rihapjes së ekonomive mes rritjes së rasteve me Covid-19 në botë
195 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 44 të shëruar
Coronavirus: Bota po trajton simptomat, por jo shkaktarin e pandemisë
“81% PO”, në pyetjen Me kusht që nevojitet të licencohen laboratorë private për testimin e COVID-19
Basri Sejdiu reagon pas shkarkimit: Do të bëj ankesë në inspektoratin e punës dhe gjykatën kompetent...
Si ta dalloni coronavirusin nga virusi i stomakut: Një gjë është vendimtare, simptomat janë pothuajs...
Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Shpërthejnë rastet me Covid, Australia mbyll kufirin!
Konfirmohet viktima e tretë sot nga COVID-19, është një 84 vjeçare nga Fushë Kosova
Video virale e një të riu në TikTok arrin të tërheq vëmendjen e Disney
Vdes 80 vjeçarja nga Gjakova e infektuar me Covid-19
Covid-19 mund të jetë shfaqur para 7 vitesh? Kina në 2013 zbuloi një virus të ngjashëm
Këto janë vendet me më shumë viktima nga Covid-19
Nekrologjia e Ennio Morricone, e shkruar nga vet ai: Unë kam vdekur, po iki pa ju shqetësuar!
289 raste me koronavirus për 24 orë në Serbi
Rihapet pas 16 javësh muzeu i Luvrit në Paris
Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Qytetarë mbroni vetën e të tjerët
Valbon Krasniqi caktohet ushtrues detyre i Drejtorit të SHSKUK-së
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 6 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
144 pacientë po trajtohen në Klinikën Infektive
5 Korrik 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
3 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri
STUDIMI: Ja cilat maska ​​janë më të mira për t’u përdorur gjatë sezonit veror
Pasojat e reja që po i sjell Covid-19
Zemaj jep detaje për masat e reja anti-COVID-19
Infektohet me koronavirus disa zyrtarë – mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve
Për një vit mbi 2 mijë raste të pickimit nga rriqrat
IKSHPK: Lehtësimi i masave s' nënkupton mosrespektim të rekomandimeve
Pajisja që e mban gjallë një pacient në Infektivë me Covid-19: Mësoni pak për respiratorin
Nga kafeina rritet sheqeri
Vdes nga Covid-19 veteranja e arsimit
Si të menaxhoni sëmundjet reumatike dhe imune gjatë COVID-19 !?
28 TË SHËRUAR DHE 152 RASTE ME COVID-19!
Këshilltari i kryeministrit: Kthimi i masave shtrënguese është bërë pa dëshirën tonë
Elezi : “Mos shani e ofendoni ata që po qëndroj 24/7 në shërbime shëndetësore”
Vdes edhe një person i prekur me Covid-19 në Kosovë
Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit
Qeveria e Kosovës lejon testimet për COVID-19 edhe në laboratorë private
Nagavci: Gjendja ka dalur jashtë kontrollit, Qeveria po dështon në kujdesin ndaj shëndetit publik
COVID 19 “Më ndihmoni të largohem! Ju keni vetëm një mundësi!”
Zemaj: Kemi potenciale të përballemi me virusin – s' ka vend për reagime histerike
Sindikata e Infermierëve, mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor të Kosovës mirëpret vendimet ...
Covid-19: Shtatë të vdekur dhe 115 raste të reja në Maqedoninë e Veriut
Hoti: Në qytetet me numër të madh të të infektuarve do të kufizohet lëvizja nga 21:00-05:00
Lokalet e gastronomisë mbyllen nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit
Dyshimet në Infektivë, 6 trupa dërgohen për obduksion
Koronavirusi edhe më i rrezikshëm; përhapet nga ajri
Situata në Infektivë, Hoti: Organet përkatëse po bëjnë punën e tyre
Ahmeti:s' është marre me kërku ndihmë qeveria, e as nënshtrim me i ndihmu dikush nga opozita
Nacionalizimi i vaksinave ndaj Covid-19 dhe krijimi i një alternative tjetër
Policia rrethon infektivën, dyshohet se ka raste të reja të vdekjes me Covid-19
Syla: Stafi shëndetësor është i stërlodhur dhe i mbingarkuar
Haziri thotë se 55 raste janë aktive me Covid-19 në Gjilan
Armend Zemaj shkon në Klinikën Infektive
Zemaj largohet nga Infektiva pa prononcim
Fillon takimi i kryeministrit me krerët e institucioneve shëndetësore
FOTO: Klientët paguajnë masat ndaj Covid-19, ky restorant i faturon të gjitha
Vogëlushja Alea Krasniqi ka nevojë për ndihmë, i nevojiten edhe 11 mijë euro për shërim
Rritja e numrit të vdekjeve me Covid-19, dyshohet se dështoi sistemi i oksigjenit në Infektivë
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 05 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
FOTO: U hapën pas tre muajsh në karantinë, britanikët dynden në sallonet e bukurisë
178 rasteme COVID-19 dhe 50 të shëruar !
Edhe 178 raste të reja me koronavirus në Kosovë — kurohen 50 pacientë të tjerë
Përse nevojitet të kontrolloheni për sëmundje seksuale transmetuese edhe Po qe se jeni në lidhje?
Edhe një mjek infektohet me virusin Covid 19
Lutja e një qytetari: Ju që po mendoni që kjo osht’ hajgare, une po ju thom.. “Mos ju provofte zoti”...
Disa nga shenjat e mungesës së vitaminës D
4 Korriku – Urgjenca e Prishtinës përzgjidhet për ngritjen e flamurit amerikan në shtizë
“Liderët s' e kanë hallin tonë”
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Korrik 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
COVID-19 merr jetën edhe 6 personave, sot në Kosovë
Vdes një 38 vjeçar në QKUK, humb betejën me COVID-19
6 gjërat që e bëjnë një femër të ndahet nga partneri edhe kur e do atë
Me oksigjeno-terapi e në gjendje të rëndë, nënë e bir mposhtin koronavirusin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Getting safe emergency care during COVID-19

Wed Jul 1 , 2020
Credit: CC0 Public Domain Find out when to get emergency care for non-COVID-19 symptoms and COVID-19 symptoms, and learn what emergency rooms are doing to keep you safe during the COVID-19 (coronavirus) pandemic. News about the COVID-19 (coronavirus disease 2019) pandemic may be making you feel anxious about going to […]