Shqipëri, 10 të vdekur dhe 656 raste të reja me koronavirus


njoftoi se 10 persona kanë ndërruar jetë nga në 24 orët e fundit.

656 raste të reja janë konfirmuar nga 2174 testime, ndërsa 321 persona raportohet të jenë shëruar.

Aktualisht në tri Spitalet COVID po trajtohen 469 pacientë, ku nga ta 15 janë në terapi intensive dhe katër pacientë janë të intubuar, shkruan A2 CNN.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. gjithë qytetarët duhet të respektojnë rregullat, për ruajtjen e distancimit fizik, mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjenën. Ju bëjmë thirrje qytetarëve të shmangin deryrimisht çdo lloj grumbullimi mbi 10 persona.

Ju informojmë për situatën e covid19 në 24 orët e fundit në vend.

Janë kryer 2.174 testime, prej të cilave 397 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 656 qytetarë. të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

131 raste në , 78 në Lezhë, 47 në Gjirokastër, 46 në Krujë, 44 në , 31 në Vlorë, 28 në Berat, 27 në Sarandë, 24 në , nga 22 raste në Kavajë, Përmet, 18 në Kukës, nga 17 raste në Kurbin, Lushnje, nga 16 raste në Librazhd, Gramsh, 15 në Tropojë, 12 në Pukë, 11 në Malësi e Madhe, nga 7 raste në Tepelenë, Kolonjë, nga 5 raste në Mat, Bulqizë, 3 në Korçë, 2 në Dibër, nga 1 rast në Fier, Pogradec, Delvinë, Peqin, Kuçovë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 321 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 17.352 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 469 pacientë, 15 në terapi intensive, 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 10 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:

3 qytetar nga Tirana, 3 qytetar nga Durrësi, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga , 1 qytetar nga Gjirokastar, të moshave nga 44 në 85 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

U drejtohemi me një një apel për të gjithë qytetarët që të bashkëpunojnë në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat, duke mbajtur maskën, duke shmangur grumbullimet, duke ruajtur distancën dhe higjienën.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 Po qe se dyshoni se jeni të prekur nga dhe për çdo urgjencë mjekësore.

– Statistika (26 Nëntor )

Raste të reja ditore                         656

shëruar ne 24 orë                      321

Të shtruar në spitale                       469

Humbje jete në 24 orë                  10

Testime ditore                                  2.174

Testime totale                 182.016

Raste pozitive                         35.600

Raste të shëruara                 17.352

Raste Aktive                            17.495

Humbje jete                               753

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

   8904

Fier                        1360

1312

Korçë    953

Vlorë     875

              870

827

Lezhë    757

Berat     524

Gjirokaster 551

Kukës    392

Dibër     170

Postime të ngjashme