Shqipëri, 18 viktima dhe 81 raste të reja me koronavirus


ka raportuar se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2.264, nga ku kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë.

Ndarja gjeorgrafike e rasteve është, 349 raste në , 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë, 32 raste në dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 raste në Berat dhe Gjirokastër, dhe numër më i vogël në qytetet e tjetra.

Gjithashtu raportohet se në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.974 që nga fillimi i epidemisë, e ndërsa aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 35 në terapi intensive, 10 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 9 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga , 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Korça, 1 qytear nga Durrësi dhe 1 qytetar nga Kruja.

dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19. Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të respektuar rregullat e distancimit fizik, vendosjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjienën.

Njoftimi i :

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19.
Ju rikujtojmë domosdoshmërinë për të respektuar rregullat e distancimit fizik, vendosjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë dhe kujdesin për higjienën.

Ju informojmë për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit në vend.

Janë kryer 2.264 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 349 testime janë kryer për arsye depistimi.
Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 801 qytetarë. të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
349 raste në , 49 raste në Vlorë, 41 raste në Lushnje, 39 raste në Lezhë,
32 raste në dhe Korçë, 31 raste në Tepelenë, 23 raste në Berat dhe Gjirokastër,
22 raste në Librazhd, 20 raste në Krujë dhe Mat, 16 raste në dhe Dibër,
15 raste në Tropojë, 10 raste në Has, 9 raste në Devoll dhe Kuçovë, 8 në Kukës,
7 në Malësi e Madhe, 6 raste në dhe Mallakastër, 4 raste në Gramsh,
3 raste në Fier dhe Delvinë, 2 raste në Kavajë, Pukë, Bulqizë, 1 në Kurbin, Sarandë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.974 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 483 pacientë, 35 në terapi intensive, 10 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 18 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 9 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Elbasan, 1 qytetar nga Tropoja, 1 qytetar nga Korça, 1 qytear nga Durrësi dhe 1 qytetar nga Kruja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.
Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 Po qe se dyshoni se jeni të prekur nga 19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

– Statistika (04 )
Raste të reja ditore 801
shëruar ne 24 orë 490
shtruar në spitale 483
Humbje jete në 24 orë 18
Testime ditore 2.264

Testime totale 199.326
Raste pozitive 41.302
Raste të shëruara 20.974
Raste Aktive 19.458
Humbje jete 870

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10503
1315
Elbasan 799
Fier 1443
Korçë 987
Vlorë 963
Shkodër 868
Lezhë 739
Berat 651
Kukës 404
Dibër 247
Gjirokastër 539

Postime të ngjashme