Shqipëri, 6 të vdekur dhe 694 raste të reja me COVID-19

loading...


Tjetër rekord rastesh të reja me coronavirus në Shqipëri. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me Covid-19, 694 qytetarë nga 2,560 testime të kryera në total.

Ministria e Shëndetësisë raporton se kanë humbur jetën 6 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: mjeku 66 vjeçar Ilirjan Draçi, një 28 vjeçare, një 61 vjeçare, një 76 vjeçare, dhe një 78 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçare nga Elbasani.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 351 qytetarë të cilët kanë plotësuar karantinën 14-ditore (prej ditës së djeshme të shëruarit s’ numërohen me më tampon), duke e çuar numrin e të shëruarve 13,804 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 412 pacientë, 13 në terapi intensive, nga të cilët 3 të intubuar.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetëkarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19. Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 Po qe se dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore”, thuhet në apelin e Ministrisë së Shëndetësisë.

COVID-19 – Statistika (17 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                                         694

Të shëruar ne 24 orë                                      351

Të shtruar në spitale                                       412

Humbje jete në 24 orë                                  6

Testime ditore                                                  2,560

Testime totale              160,451

Raste pozitive                       29,126

Raste të shëruara               13,804

Raste Aktive                           14,685

Humbje jete                            637

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                  7158

Durrës                  1182

Fier                         1169

Korçë                     844

Shkodër                812

Elbasan                  762

Vlorë               686

Lezhë                     635

Berat               501

Gjirokastër           439

Kukës                      356

Dibër                 141

Related posts