Shqipëri: 695 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit

loading...


dhe Mbrojtjes Sociale në u bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për respektimin e rregullave dhe të shmangin daljet e panevojshme, për të ndihmuar në ndërprerjen e zinxhirit të infeksionit dhe për të ulur numrin e të prekurve nga virusi SARS-COV2.

Në 24 orët e fundit paraqitet si vijon janë kryer 1.963 dhe kanë rezultuar pozitivë 695 qytetarë. të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
281 raste në , 65 në , 59 në Fier, 51 në Lushnje, 36 në Lezhë, 35 në , 32 në Gjirokastër, 23 raste në Përmet, 18 në Pukë, 15 në Korçë, nga 12 raste në Vlorë, Berat, 9 në Mat, nga 6 raste në Has, Mallakastër, nga 5 raste në Krujë, Kukës, Delvinë, nga 4 raste në Dibër, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Devoll, Gramsh, Kuçovë, nga 1 rast në , Tepelënë, Kolonjë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 563 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 22.180 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 463 pacientë, 37 në terapi intensive, 9 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë 17 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID:
5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 2 qytetar nga Përmeti, 2 qytetare nga Fieri, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Prrenjasi, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga , 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Shijaku, të moshave 58-79 vjeç.

dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.
Kombëtare është 24/7 në shërbim të qytetarëve. Telefononi 127 Vetëm po të dyshoni se jeni të prekur nga 19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

– Statistika (07 )
Raste të reja ditore 695
shëruar ne 24 orë 563
shtruar në spitale 463
Humbje jete në 24 orë 17
Testime ditore 1.963

Testime totale 205.971
Raste pozitive 43.683
Raste të shëruara 22.180
Raste Aktive 20.581
Humbje jete 922

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
11041
Fier 1612
1349
Korçë 1122
Vlorë 1037
903
872
Lezhë 740
Berat 701
Gjirokastër 518
Kukës 434
Dibër 252

Postime të ngjashme