Shqipëri, 782 raste të reja dhe 13 humbje jete në 24 orët e fundit


dhe Mbrojtjes Sociale informon për situatën e COVID19 në 24 orët e fundit.

Janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi.
Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë. të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:
315 raste në , 46 raste në Sarandë, 32 raste në Fier, Kavajë, Vlorë,
31 raste në Berat, 30 raste në dhe Lushnje, 28 raste në ,
23 raste në , 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kolonjë,
18 raste në Pogradec, 16 raste në Kuçovë, 15 raste në Kurbin,
10 raste në Krujë, 9 raste në Has dhe Përmet, 8 raste në Malësi e Madhe,
7 raste në Kukës, Mirditë, Mallakastër, Gramsh, 6 raste në Mat,
5 raste në Korçë dhe Delvinë, 4 raste në Peqin dhe Skrapar,
1 rast në Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 13 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga , 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci dhe 1 qytetar nga Korça.
dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. me anë të linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.
Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 Me kusht që dyshoni se jeni të prekur nga dhe për çdo urgjencë mjekësore.

– Statistika (03 )
Raste të reja ditore 782
shëruar ne 24 orë 572
shtruar në spitale 480
Humbje jete në 24 orë 13
Testime ditore 2.256

Testime totale 197.062
Raste pozitive 40.501
Raste të shëruara 20.484
Raste Aktive 19.165
Humbje jete 852

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
10282
1320
794
Fier 1455
Korçë 982
Vlorë 953
844
Lezhë 742
Berat 649
Kukës 397
Dibër 213
Gjirokastër 534

Postime të ngjashme