Shqipëri: 787 raste të reja dhe 15 humbje jete në 24 orët e fundit

loading...


dhe Mbrojtjes Sociale në ka informuar për situatën COVID19 në 24 orët e fundit.

Janë kryer 2745 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 787 qytetarë. të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
267 raste në , 43 raste në Berat, 41 raste në , 40 raste në , 38 raste në Vlorë dhe Sarandë, 27 raste në Lushnje, 25 raste në , 24 raste në Fier, 23 raste në Korçë, 19 raste në Lezhë, 18 raste në Krujë, 15 raste në Kavajë, Mallakastër, Pogradec, 13 raste në Kurbin, 11 raste në Devoll dhe Librazhd, 10 raste në Gjirokastër dhe Tepelenë, 9 raste në Tropojë, Malësi e Madhe dhe Gramsh, 8 raste në Has, Përmet, Dibër, 7 raste në Mat, 6 raste në Mirditë, 5 raste në Delvinë, 3 raste në Kukës, Peqin, 2 raste në Pukë, Kamëz, Kuçovë, 1 rast në Kolonjë, Skrapar dhe Shijak.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 517 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 26.898 që nga fillimi i epidemisë.
Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 393 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.
Megjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit s’ kanë arrtitur të fitojë betejën me sëmundjen 15 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Tepelena, 2 qytetarë nga , 1 qytetar nga , 1 qytetare nga Elbasani, 1 qytetare nga Korça, të moshave 57-77 vjeç.
dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në . Po qe se s’ e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.
Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo Po qe se keni nevojë për të specializuar spitalor në spitalet COVID.

– Statistika (17 2020)
Raste të reja ditore 787
shëruar ne 24 orë 517
shtruar në spitale 393
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 2745

Testime totale 231.897
Raste pozitive 51.424
Raste të shëruara 26.898
Raste Aktive 23.471
Humbje jete 1055

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
12594
Fier 1743
1395
1254
Vlorë 1157
Korçë 1090
986
Berat 925
Lezhë 920
Gjirokastër 555
Kukës 458
Dibër 394/TopChannel

Postime të ngjashme