Shqipëri, nëntë të vdekur nga koronavirusi


ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2184 testime, nga të cilat 514 persona kanë rezultuar pozitivë.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe nëntë persona, shkruan A2 CNN.

Ndërkohë, gjatë ditës së djeshme janë shëruar 514 persona. Aktualisht në katër spitalet COVID po trajtohen 309 pacientë, 22 në terapi intensive – nga të cilët nëntë pacientë janë të intubuar.

Raporti i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të festojnë me familjen e vogël, për të kufizuar përhapjen e . Sjellja e përgjegjshme e gjithësecilit është përcaktuese për kufizimin e përhapjes së .

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon: Janë kryer 2184 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 553 qytetarë. të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 230 raste në , 46 në Fier, 33 në , 32 në Vlorë, 23 ë , 16 në , 15 në Lezhë, 14 në Korçë, 13 në Lushnje, 12 në Sarandë, 10 në Gjirokastër, 9 në Berat, 8 në Kamëz, nga 7 raste në Pogradec, Dibër, 6 në Krujë, nga 5 raste në Librazhd, Mat, Skrapar, nga 4 raste në Devoll, Ura Vajgurore, Kuçovë, nga 3 raste në Kukës, Has, Përmet, Bulqizë, Memaliaj, Klos, Gramsh, nga 2 raste në Kurbin, Kavajë, Pukë, Delvinë, Tepelenë, Fushë Arrëz, Peqin, nga 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Vau i Dejës, Belsh, Roskovec, Shijak, Vorë, Patos, Cërrik, Këlcyrë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 514 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 30,790 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 309 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Megjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit s’ kanë arritur të fitojnë betejën me sëmundjen 9 qytetar me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 2 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga , 1 qytetar nga Mallakastra, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Skrapari, 1 qytetar nga , 1 qytetare nga Peqini, të moshave 52-81 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Po qe se s’ e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.

Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo Po qe se keni nevojë për të specializuar spitalor në spitalet COVID.

– Statistika (25 )

Raste të reja ditore         553

shëruar në 24 orë      514

shtruar në spitale      309

Humbje jete në 24 orë   9

Testime ditore              2184

Testime totale            249,635

Raste pozitive            55,380

Raste të shëruara       30,790

Raste Aktive              23,456

Humbje jete               1134

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

  13156

Fier        1611

    1329

  1264

Vlorë      1055

Korçë    978

 917

Berat      871

Lezhë     883

Gjirokastër  525

Kukës    487

Dibër     380

Postime të ngjashme