Shqipëri, tetë të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

loading...


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2198 testime, nga të cilat 510 persona kanë rezultuar pozitivë.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën edhe tetë persona, shkruan A2 .

Ndërkohë, në 24 orët e fundit janë shëruar 477 persona. Aktualisht në katër spitalet COVID po trajtohen 346 pacientë, 21 në terapi intensive, nga të cilët 13 pacientë janë të intubuar.

Raportimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të festojnë me familjen e vogël, për të kufizuar përhapjen e .

Ju rikujtojmë gjithashtu se nga sot hyjnë në fuqi të miratuara nga Komiteti Teknik i specialistëve që kanë të bëjnë me: Kufizimin e lëvizjes së popullatës nga ora 20:30 deri në orën 6 të mëngjesit duke filluar nga data 24 dhjetor deri në datën 4 janar. Përjashtim nga ky rregull bëhet për personat që duhet të lëvizin për emergjenca shëndetësore, motive pune apo nevoja të domosdoshme. Personat që lëvizin për arsye pune apo të domosdoshme pajisen me autorizim me anë të portalit e-albania.

Po ashtu, kemi marrë vendim: kufizimin e aktivitetit të bareve dhe restoranteve, fast food, lokale, që ofrojnë shërbim për klientët nga ora 20:30 deri në orën 6 duke filluar nga data 24 dhjetor deri në datën 4 janar. Duke përjashtuar shërbimin në .

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit paraqitet si vijon: Janë kryer 2198 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 510 qytetarë. të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 224 raste në Tiranë, 40 në Fier, 35 në , 22 në , 21 në Vlorë, 16 në Mirditë, nga 12 raste në , Lezhë, nga 10 raste në Kamëz, Peqin, nga 9 raste në Kavajë, Berat, Kuçovë, 8 në Krujë, 7 në Lushnje, nga 6 raste në Librazhd, Sarandë, nga 5 raste në Rrogozhinë, Mat, Skrapar, nga 4 raste në Pogradec, Dibër, nga 3 raste në Kukës, Tropojë, Malësi e Madhe, Kolonjë, Gramsh, nga 2 raste në Devoll, Pukë, Përmet, Shijak, nga 1 rast në Korçë, Has, Mallakastër, Delvinë, Prrenjas, Klos, Patos, Cërrik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 477 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 30,276 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale vijon të jetë i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 346 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 13 pacientë janë të intubuar.

Megjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit s’ kanë arritur të fitojnë betejën me sëmundjen 8 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 3 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetare nga Berati, 1 qytetar nga Tropoja, të moshave 57-78 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në . Po qe se s’ e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.

Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo Po qe se keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

– Statistika (24 )

Raste të reja ditore         510

shëruar në 24 orë      477

shtruar në spitale      346

Humbje jete në 24 orë   8

Testime ditore              2198

Testime totale            247,451

Raste pozitive            54,827

Raste të shëruara       30,276

Raste Aktive              23,426

Humbje jete               1125

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   13089

Fier        1597

    1313

  1288

Vlorë      1062

Korçë    964

 925

Berat      886

Lezhë     878

Gjirokastër  506

Kukës    488

Dibër     430

Postime të ngjashme