Shqipëria moshohet me 5 muaj më 2019, plakja rëndon sistemet shëndetësore dhe skemat e pensioneve

Mosha mesatare Shqiptarëve u rrit me 5 muaj vitin e kaluar, duke arritur në 37.2 vjeç. Në vitin 2011 kur u bë censusi i fundit mosha mesatare e popullsisë së vendin tonë ishte 32,6 vjeç. Në 9 vite mosha mesatare e shqiptarëve u rrit me 4.6 vite.

Me këto ritme Shqipëria do kapë shumë shpejt moshën mediane të Europës. Sipas projeksioneve popullsia e Shqipërisë do të vazhdojë procesin e plakjes dhe pritet që mosha mediane e saj të arrijë në 42,1 vjeç, në vitin 2031.

Aktualisht, kontinenti i Europës është më i vjetri, me një moshë mediane prej 42 vitesh, të cilën parashikohet që Shqipëria ta arrijë në harkun kohor të 11 viteve.

Italianët janë ndër popujt me moshën mesatare më të madhe të popullsisë në Europën mbi 45 vjeç.  Në rajonin e Lombardisë ku vdekjet për shkak pandemisë së koronavirusit kanë qenë më të mëdha mosha mesatare popullsisë është mbi 47 vjeç.

Plakja e popullsisë rrit barrën e sëmundjeve duke ushtruar presion në sistemet shëndetësore, teksa për shkak të tkurrjes së lindjeve shpenzimet në arsim tkurren.

Skemat e pensioneve rëndohen nga për shkak të numrit të lartë të të moshuarve, në raport me kontribuuesit (popullsia në moshë pune).

Ndër shtetet europiane, Monako ka moshën mediane më të lartë, ku sipas një artikulli të World Economic Forum është 53.1 vite.

Në botë, vendet me moshën më të lartë mediane pas Monakos janë: Japonia me 47.3 vite, Gjermania me 47.1 vite, Italia me 45.5 vite dhe Sllovenia me 44.5 vite.

Pas Europës, kontinenti i Amerikës së Veriut renditet i dyti për sa i përket moshës mediane prej 35 vitesh. Ndër shtetet e kontinentit të Amerikës së Veriut, Kanadaja ka moshën më të lartë me 42.2 vite, ndjekur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 38.1 vite dhe Meksika me 28.3 vite.

Në Australi, mosha mediane përllogaritet 33 vite, ndërsa në Amerikën e Jugut dhe në Azi rreth 31 vite, pavarësisht se në këtë të fundit, ndodhet Japonia e cila thyen rekord në kontinent për popullsinë e plakur.

Afrika është kontinenti me moshën më të re. Në Afrikë, thuajse 41% e popullsisë janë nën 15 vjeç dhe 3% mbi 65 vjeç. Mosha mediane në kontinentin afrikan është 18 vjeç dhe shteti më i ri i globit është Nigeria me moshë mediane 15.4 vjeç.

Burimi: Monitor

Related posts:

Rinis futbolli edhe në Austri
Kirurgu Shqiptar emërohet Shef i Klinikës gjermane
Doktoresha shqiptare e diplomuar në shkollën e mjekësisë në Harvard
Do të hapen kufijtë, shkollat e çerdhet
Infermierët dhe Edukimi në vazhdim
Mjekësia është Art!
Detaje për gjashtë të infektuarit me COVID-19 nga Gjilani
Visceralgji
Kimete Berisha: Euforia e frikshme e Richard Grenell
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
Koronavirus në muret e së gjithë botës, sipas versionit të ‘street artist’ |Revista Monitor
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth mësimit në distancë, i cili fillon nesë...
661 mjekë specialistë në Kosovë punojnë në spitale, që nga viti 2017s' janë bërë specializime
Ndotja atmosferike ulet më shumë se 45% në qytetet kryesore europiane |Revista Monitor
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Sukseset e një doktori shqiptar: Astma, shkaktarët, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes!
Mjeku nën akuzë, abuzoi seksualisht me 109 fëmijë, u jepte edhe hashash
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Kurz: Faleminderit të gjithëve që jetoni në Austri
Alarmohet Italia, 45 persona të prekur nga koronavirusi që nga mëngjesi
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Dy arsye tjera pse duhet të konsumoni mollë në mëngjes
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Në Shqipëri mjekët e infermierët stimulohen ndërsa në Kosovë nuk ndodh kjo
Alarmante: Gjermania kërkon 13 mijë infermierë, Shqipëria mbetet pa personel
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
“Dhurata” e parë nga Kurti, merr vendim t’i ulë pagat që i rriti Haradinaj
Shafrani, bima “çudibërëse”
Vitaminat
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Në Spitalin Rajonal të Durrësit për herë të parë realizohet kjo ndërhyrje kirurgjike
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike GJASHTË TË SHËRUAR DHE NËNTËMBËDHJETË RASTE...
Patients Want Doctors To Dress Formal
Të nderuar qytetarë Të gjithë ne po kalojmë një situatë të rëndë dhe sfiduese me virusin COVID-19. N...
Thënie për shëndetin
Tritan Kalo: Nuk është sakrificë të qëndrosh në shtëpi, jemi në luftë me një armik të padukshëm, tin...
Ku mund të bëhet Hemodializa, sa herë në javë bëhet dhe sa kohë zgjat?
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
A Trainer Reveals the Best Exercises For a Stronger, Toned Butt
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Çka janë qelizat e bardha të gjakut?
A është e vërtetë që baballarët janë më të lidhur me vajzat dhe mamatë me djemtë? Psikologët përgjig...
Ventrikulit
Vezikofiksim
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave
Çfarë është VIS? - Fjalori mjekësor
Valla bre e kishit pas dasht shumë këtë Kosovë!
Kimete Berisha: Fundi i hakmarrjes ushqimore të Ramush Haradinajt
Shtetet me pagat më të larta për Mjekët
Në Ferizaj u ndala në një barnatore për të biseduar me farmacistët lidhur me gjendjen aktuale dhe sh...
Mjeku shqiptar nga Frankfurti: Pas dy vitesh do të qeshim me frikën tonë nga COVID-19
Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Vakitë në QKUK
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
Ftesë publike nga Gazeta Shëndeti për ju ndjekës/e të dashur/a
FAKTE TË SHPEJTA PËR DIABETIN TIP-2
Lajm i madh, mjekët izraelitë thonë se kanë zbuluar ilaçin kundër diabetit
Kajsia ilaç për zemrën
Kirurgu shqiptar, storie suksesi në Gjermani
Vestibular
Në QKUK këtë vit u realizuan 3500 procedura invazive
Ismaili: Profesionistë shëndetësorë duhet t’i marrin pagat ma rritje
Sëmundjet respiratore akute
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Verteks
NJOFTIM Siç është bërë e ditur, transmetimi i video-ligjëratave për mësimin në distancë, në Radio Te...
Sa kujdestari janë të obliguar t'i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?
Drejtori i Policisë: Më shumë se 100 policë kanë probleme serioze shëndetësore
Couple both working on the FRONTLINES GEORGIA
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Një 80 vjeçar që erdhi nga Italia dyshohet se është prekur nga coronavirusi, ekipi mjekësor i QKMF-s...
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Lufta kundër Covid-19, Shqipëria ndër vendet me numrin më të ulët të shtretërve spitalor, Gjermania ...
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Liria e organizimit sindikal - Ligji i Punës
Gripi në Kosovë ka kaluar pragun epidemik
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
NJËZET RASTE ME COVID-19! Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...
Kandidatët për drejtorë në pesë Klinika të QKUK-së
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
Ku po gabohet me Infermierinë e sotme
Virusi kinez ka mbërritur edhe në Zvicër, 2 të shtruar në Triemlispital të Cyrihut
Cilat mosha zakonisht i atakon fruthi?
Përbërja e gjakut
Infermierët nga Shqipëria e Kosova favoritë për punësimin në Gjermani
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi: Virusi doli në Kinë, nga laboratori ku po punonin për vaksinën e ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend

Mon Apr 6 , 2020
Ka shkuar në 377 numri i të prekurve në vend nga covid-19. 16 raste të reja, janë regjistruar 24 orët e fundit. Dr. Mira Rakacolli, Zv/Ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dha detajet: Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin […]