Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë

Shqiptarët mes 4 popujve më të stresuar në botë
Shqiptarët janë ndër popujt më të stresuar në botë, sipas një studimi të ri të Gallup të rreth 150,000 njerëzve në të gjithë globin, për mirëqënien. Kjo i vë shqiptarët shumë më tepër se mesatarja globale prej 39 përqind. Kjo gjithashtu do të thotë se Shqipëria është e lidhur për vendin e katërt me Sri Lanka, Iranin dhe Amerikën, në listën e vendeve më të stresuara në botë.
Greqia renditet e para (59 përqind) për stresin, e ndjekur nga Filipinet (58 përqind) dhe Tanzania (57 përqind). Çuditërisht, sipas këtij sondazhi, shqiptarët janë edhe më të stresuar sesa njerëzit në Ugandë (53 përqind), Venezuelë (52 përqind) dhe Ruandë (52 përqind).
Në përgjithësi, studimi zbuloi se njerëzit në mbarë botën janë përgjithësisht më të trishtuar, më të frikësuar dhe më të egër se kurrë më parë. Vendi më negativ i botës është vendi kombëtar afrikan i Çadit, i ndjekur nga Niger, Sierra Leone dhe Iraku. Amerika Latine ishte pjesa më pozitive e botës, ku Paraguai mundi Panamën, Guatemalën, Meksikën, El Salvadorin dhe Hondurasin për vendin më të lumtur.

Related posts:

These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Alarmi nga mbarë bota: Bletët po vdesin nga një virus i ngjashëm me koronavirusin
Gjermani: profesioni i mjekut më i paguar, paga shkon deri 120 mijë euro në vit
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Supertalentja shqiptare mahnitë jurinë me lëvizjet e saj në “Das Super Talent Germany”
Paralajmërojnë mjekët: Edhe Kosova mund të preket nga virusi kinez
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, komunitetit rom të Kosovës i shpreh urimet më të mira. Në...
Shtohet numri i të shëruarve, deri tani në Kosovë, konfirmohen 23 të shëruar me Covid-19 Ka arritur ...
Ligji për pagat i ka goditur dhe nënçmuar keq profesionet mjekësore
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Haradinaj premton përkrahje për përmirësimin e kushteve në QKMF të Deçanit
KOMUNIKATË Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI) njofton nxënësit, pr...
Më 9 prill të vitit 2008, Kosova vendosi themelet e saj të konsolidimit si shtet, duke e funksionali...
Paga vjetore e Kirurgut në Kosovë për katërfish më e vogël se e....
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Miq të dashur, sot prej orës 17:30 jam i ftuar në emisionin “FRONTAL” në T7. Ju ftoj të më ndiqni!
Vdekja e 3 vjeçarit në Lezhë, gjykata dënon mjekun e akuzuar për neglizhencë
Koronavirusi/ OBSH i trembet më të keqes: Bota të përgatitet për pandemi
Kirurgët: Grevë deri në fund
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Regjistrohet dita pa asnjë lindje në spitalin e Prizrenit
Kushtet dhe kriteret për themelimin e marrëdhënies së punës
Grevë
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Kushtetuta e shtetit i paraprinë pushtetit, ajo është si dyshemeja ashtu edhe tavani i qeverisjes de...
KOMUNIKATË Për shkak të situatës së krijuar si rezultat i pandemisë COVID – 19, Ministria e Arsimit,...
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Verte
Gjinekologu Ahmeti u shënjestrua pa të drejt për rastin e të dhunuarës në Drenas
Infermierët po ikin çdo ditë drejt Gjermanisë
Ndërmarrja e shqiptarit “Pije Vendore” ndihmon të pastrehët në Wels
Gjermania dhe Zvicra kërkojnë me ngulm mjekë nga Kosova
TRAJNIME FALAS PËR INFERMIERËT E PAPUNË
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Qytetarë të nderuar, Ardhmëria e Kosovës është dhe mbetet në integrimet evropiane dhe euroatlantike....
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Pse urinoj kaq shpesh?
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Dalin shifrat/ Sa ditë rrinë të shtruar në spital pacientët shqiptarë. Krahasimi me rajonin dhe BE-n...
Një në katër mjekë, ose 32.9% e mjekëve në Zvicër janë të huaj, mes tyre shqiptarë
Outdoor Best Friend Workouts For When It Finally Starts to Get Warm
SHSIMP i gëzohet lajmit për dërgimin e ligjit për paga në Kushtetuese
LDK është indiferente ndaj vdekjes. 1. Njoh shumë vajza e gra që janë më pak të ditura se unë por i...
Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!
Federata Sindikale e Shëndetësisë kërkon që në pakon emergjente të përfshihet i gjithë zinxhiri shën...
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Tritan Kalo: Nuk është sakrificë të qëndrosh në shtëpi, jemi në luftë me një armik të padukshëm, tin...
Deklaratat e rreme të dëshmitarëve bashkëpunues
'Austria Airlines' shtyn fluturimet e rregullta deri më 8 qershor
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Vazhdimi i punësimit
Beteja e Koshares, 21 vjet më parë, ishte vetëm faza e parë e operacionit “Shigjeta”. Kjo betejë e l...
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Kryeministri Kurti reagon për rastin e futbollistit Ilija Ivic: Lëreni Ilijan të luajë lirshëm kudo ...
Ja pse qajnë bebet
Abak - Sinonimet e gjuhës shqipe
Pa pagesë, por me vullnet: Liga Shqiptare e Futbollit në Austri
Çfarë e shkakton lupusin?
Dëgjoje shpirtin e Anton Çettës, dëgjoje Anton Qunin, Albin 😢. Njerëzit e mëdhenj i kanë fal gjaqet...
SONTE ASNJË RAST ME COVID-19 NË TESTIMIN E DYTË! Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë ...
Të afërmit e pacientëve shqiptarë
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
Ikën mjekët! Nuk ka kush bën ndërhyrje kirurgjikale në spitale
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Kjo është komuna me ajrin më të ndotur në Kosovë
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Libreza e Punës
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Mjeku shqiptar që po bën revolucion në fushën e kirurgjisë laparoskopike
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Simptomat dhe shenjat e gurëve në veshka
Zhurma në klubet e natës mund të shkaktojë humbjen e dëgjimit
I ftohti polar pritet të ‘shpërthejë’ në muajin shkurt, i prekur edhe Ballkani
Kirurgët nuk e ndalin grevën por e pezullojnë deri në muajin maj
Shafrani, bima “çudibërëse”
Zinku- motori i enzimeve
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Sa para fitojnë infermierët në Gjermani?
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Shkruaj tri lloje të receptorëve që ndodhen në lëkurë:
Mjekët, infermierët e studentët e mjekësisë po e lëshojnë masivisht Kosovën
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Më shqetësoi lajmi për tentim sulmi të mbrëmshëm ndaj z. Berat Buzhala. Është veprim i ulët dhe meri...
Supplement may help burn fat long after exercise
Çfarë është Ekzaminimi klinik i gjirit?
Vepra Penale
Sot është Dita Botërore e Shëndetit, që sivjet iu kushtohet infermierëve dhe mamive, për rolin kyç ...
Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Berna, kryeqyteti i tretë ‘më i shëndetshëm’ në Evropë
s' mundi ta vazhdojë pasaportën për shkak të korobës, kosovarja mund të gjobitet
SHSKUK do t'i punësoj 103 Specialistë të papunë
Common foods alter gut bacteria by influencing viruses
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Diola Dosti – Baftiu kandidate për Global Women Awards

Mon Apr 29 , 2019
Lajme Diola Dosti-Baftiu do ta përfaqësojë Kosovën në finalen globale në 13 korrik për çmimin e gruas globale në Londër.  Diola, për vite të tëra ka qenë pranë ndjekësve të saj me këshilla si të ushqehemi shëndetshëm. Dhe së fundmi ajo do ta përfaqësojë Kosovën në finalen globale në 13 […]