Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Mesatarisht, sa netë me radhë vish të njëjtën pizhame në shtrat? Kur u anketuan, burrat thanë se prisnin mesatarisht 13 ditë për të ndryshuar, ndërsa gratë mesatarisht 17.

Shumë prej nesh s’ mendojnë dy herë për të hedhur të njëjtën palë pizhame disa net me radhë. Por, rezulton se veshja e të njëjtë e tyre është një zakon që ndikon në shëndetin tonë.

Këtu janë shtatë arsye pse duhet të ndërroni pizhamet më shpesh:

Erërat e këqija

Po qe se do të donit të qëndronit të pastër dhe të shmangni aromat e këqija, ndoshta s’ do të dilnit një javë pa dush, apo jo? Një koncept i ngjashëm zbatohet kur vishni të njëjtën pizhame natë pas nate. Pizhamet e ndyra kanë tendencë të thithin djersën gjatë natës, së bashku me bakteret që lulëzojnë në njolla të lagështa dhe të errëta. Kjo lejon që bakteret të rriten dhe të krijojnë erë të keqe. Po qe se bëni dush natën, atëherë kaloni në pizhame të ndyra, dushi juaj ishte pak a shumë i pakuptimtë!

Infeksionet me stafilokok

Stafilokoku është një mikrob shumë i zakonshëm që shumica e njerëzve mbajnë një sasi të vogël në lëkurën e tyre. Ne e marrim atë me anë të hundës, gojës dhe lëkurës. Shumicën e kohës, s’ shkakton problem. Por Po qe se vishni të njëjtën copë pëlhure pa pushim, bakteret stafilokok mund të fillojnë të mblidhen në veshjet tuaja. Me kalimin e kohës, stafilokoku mund të gjejë udhën e saj brenda lëkurës me anë të poreve në sistemin mbrojtës të trupit. Ndryshimi dhe larja e pizhameve tuaj ndihmon shpesh në shkatërrimin e baktereve të stafilokokut dhe parandalimin e infeksioneve që kërcënojnë jetën.

Problem gjatë gjumit

Fjetja në pizhame të pastra ju bën të ndiheni të freskët, komod dhe të gatshëm për një gjumë të mirë. Ngjitja në shtrat në pizhame të papastra mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës Po qe se s’ ndiheni rehat ose Po qe se keni kruajtje.

Ndjenja më pak se e freskët

Veshja e pizhameve të papastra në shtrat mund t’ju bëjë të ndiheni më pak se të freskët në mëngjes. Kjo është veçanërisht e vërtetë për ata që bëjnë dush natën.

Puçrrat dhe cistet

Kur s’ ndryshoni pizhamet, ju po lejoni që bakteret, vaji dhe qelizat e vdekura të lëkurës të grumbullohen në pëlhurë. Të gjitha ato gjëra të ngurta shtypen kundër poreve tuaja ndërsa flini, duke bllokuar poret tuaja dhe duke shkaktuar puçrra dhe ciste. Puçrrat më të këqija janë shpesh ato që dini se mund t’i keni parandaluar!

Alergjitë dhe merimangat e pluhurit

Fjetja me pizhame të vjetra mund të shkaktojë përkeqësimin e alergjive tuaja, veçanërisht Po qe se jeni alergjik ndaj pluhurit. Alergjitë, astma dhe çrregullimet e tjera të frymëmarrjes tashmë priren të jenë më keq gjatë natës, kështu që grumbullimi shtesë i merimangave të pluhurit dhe qelizave të vdekura të lëkurës s’ do të ndihmojë. Merimangat e pluhurit hanë lëkurë të vdekur, kështu që ato tërhiqen nga shtrati dhe pizhamet tuaja, të cilat janë plot me qeliza të vdekura të lëkurës. Po qe se jeni alergjik ndaj pluhurit, duhet të ndryshoni pizhamet të paktën çdo natë tjetër.

Më shumë gabime!

Po qe se prekeni nga gripi ose ndonjë insekt në stomak, mund të jetë faji i pizhameve tuaja të ndotura. Kur vishni pizhame të papastra, ju jeni duke bërë që sistemi juaj imunitar të luftojë vazhdimisht bakteret stafilokok, probleme të sipërme të frymëmarrjes, mikrobe dhe vajra. Të gjithë këta faktorë mund të dobësojnë mbrojtjen e trupit, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page