Shtetet me pagat më të larta për Mjekët

Punën më të rêndësishme e kanë mjekët, sepse ata shpëtojnë jetë. Shpesh ata e rrezikojnë edhe vetveten për shëndetin e pacientave të tyre. Të qenurit mjekë, në kohërat e tashme, është njê përgjegjësi e madhe mbi vete.

Mjekët kalojnë disa vite të studimeve që kushtojnë shtrejtë, dhe praktikë që të arrijnë nivelin e duhur të diturisë, nê profesionin e tyre. Dhe është më se fer, që ata të kenë paga të duhura për mundin e tyre tê dhënë. Në disa shtete, ata paguhen posaqërisht mirë.
Janë një numër i shteteve që paguajnë veçanarisht, ku mjekët paguhen me shuma të mëdha. SHBA është njëra ndër to, ku mjekët po lulëzojnë financiarisht.
Llojet e Mjekëve:
– Mjeku i përgjithshëm :
Mjeku i përgjithshëm, është ai që nuk ndjek specializimet në një fushë specifike të mjekësisë. Ata sigurojnë rutinë të përditshme mjeksore. Ata shpesh kanë pacienta të rregullt për një kohë të gjatë. Kur pacienti sëmuret keq apo është në gjendje serioze shëndetsore, mjeku I përgjithshëm mundet që ta sugjeroj pacientin tek një specialist.
– Specialisti :
Specialisti medicinal janë mjekë të cilët kanë përfunduar studime të avansuara dhe trajnim në klinik, në fushë specifike të mjekësisë. Shembuj të specialistëve janë kardiologët, dermatologët, gjinekologët e të tjerë.
Shtetet më paga më të larta për mjekët janë:
1. Holanda
2. Australia
3. SHBA-të
4. Belgjika
5. Kanada
6. Britania e madhe
7. Franca
8. Irlanda
9. Zvicrra
10. Danimarka
11. Zelanda e re
12. Gjermania
13. Norvegjia
14. Suedia
15. Finlanda
1. Holanda :


Holanda është parajsë për mjekët që jetojnë atje. Është vendi I punës I ëndrrave për një mjek. Ofrojnë paga të larta. Kanë kushte të shkëlqyeshme të punës, orar të shkurtë të punës, dhe më e mira e të mirave, dhe kanë festa të shumta. Holanda ka sistem mbresëlenës mjeksorë. Secila shtëpi në Holand, ka mjekun personal të tyre. Padyshim që është kënaqësi për mjekët të punojnë atje. Paga vjetore për specialistët në Holand arrin rreth $253.000, ku mjekët e përgjithshëm arrijnë deri më $117.000.
2. Australia :
“Kontinenti ishull” është shteti i dytë më i paguar, ku I paguajnë mjekët ekstremisht mirë.
Mjekët nga Britania e madhe shtegtojnë në Australi, shkaku I kushteve të mira të punës.
Kushte të mira të punës dhe një sistem I avansuar është i ofruar. Shkollimit dhe edukimit, I jipet rëndesia më e madhe. Mjekët mësojnë gjatë punës dhe punojnë krahë për krahu.
Çdo njëri këtu fokusohet të mësojë teknika të reja dhe të ndajë informata me të tjerët. Për këtë arsye niveli i stafit punues të Australianëve, përfundon me rezultate të larta, se tjerët shtete. Specialistët arrijnë page vjetore rreth $247.000 dhe mjekët e përgjithshëm $91.000.
3.SHBA-të : 
Shumica besojne se SHBA I paguajnë mjekët e tyre më së shumti. Sidoqoftë, SHBA-të rangohen në vendin e tretë. Specialisti në SHBA fiton rreth $230.000 në vjetë, ku mjeku i përgjithshëm paguhet me $161.000. 
Një rënie e pashme, parashikohet në 15 vitet e ardhshme. Kjo është nga shkaku se shkollimi është I shtrejtë shum, dhe 
4. Belgjika :
Ky shtet me qytete të bukura, dhe fshatra të mahnitshme, nuk duket edhe aq i mirë nga mjekët. Këtu mjekët punojnë me orare të gjata të punës, më shum se çdo shtet në Evropë. Afër 51 orë në javë.
Taksat janë shum të larta, duke e vështirësuar edhe më shumë punën. Specialistët këtu bëjnë pëarfersisht $188.000 paga vjetore, kurse mjekët e përgjithshëm fitojnë rreth $61.000.
5. Kanada :
Kanada ballafaqohet me shumë veshtirësi, nga shkaku se mjekët ikin në SHBA për të punuar, përshkak kushteve më të mira. SHBA-ja ofron rroga më të mëdha, në krahasim me Kanadën.
Për këtë arsye mjekët në Kanadë, kanë shum pacienta, dhe mu për këtë arsye ata duhet të presin më shum, dhe kjo rezulton me punë me cilësi jo të mire. Specialistët fitojnë rreth $161.000 paga vjetore, kurse mjeku I përgjithshëm $107.000.
6. Britania e madhe :
Edhe pse, shumica e mjekëve nga Britania shtegtojnë në Australi për të punuar, ata prap se prap fitojnë një shum të mire në vendin e tyre. Fatkeqsisht, mjekët në Britani janë shpesh të rraskapitur nga puna. Specialistët këtu fitojnë afër $150.000 paga vjetore, kurse mjekët e përgjithshëm $118.00.
7. Franca :
Franca definitivisht do të ishte vendi perfekt për të jetuar. Me qytet e saja të bukura, me dialektin e ëmbël, kjo mund të ishte mundësia perfekte për mjekët. Përveç dashurisë që kanë për artin, kroasanët, vinën dhe Parisin, Franca I paguan mjekët fort mire.
Në Francë, ka farmaci pothuajse në çdo cep të qytetit. Specialistët fitojnë afër $149.000 dhe mjekët e përgjithshëm $92.000 paga vjetore.
8. Irlanda :
Irlanda zën pozitën e tetë, në listen e shtete ku profesioni si mjek paguhet më së shumti. Këtu specialistët fitojnë rreth $143.000, ku mjeku I përgjithshëm përafërsisht fiton rreth $90.000 paga vjetore. Paga mujore nuk është edhe shum e madhe, mirpo mjekët fitojnë me punën e tyre private.
Duke u bazuar nga niveli I specialistit, konsultimi me mjekun që zgjatë 15 deri në 20 minuta, kushton rreth $200 – $300 ose më shumë.
9. Zvicrra :
Është njëra ndër vendet më të mira të jeteses, me një jetë me cilësi të lartë.
Edukimi dhe shêndetësia e mire bejnë që standarti të jetë I lartë në Zvicërr. Specialisti paguhet rreth $130.000, ndërsa mjeku i përgjithshëm fiton rreth $116.000.
10. Danimarka :
Në Danimarkë më shum paguhet mjeku i përgjithshëm se sa mjeku specialist, mjeku I përgjithshëm paguhet rreh $109.000 paga vjetore, kurse specialistët rreth $91.000.

Related posts:

Sot bëhën 21 vite nga masakra e Izbicës, ku forcat ushtarake, policore serbe vranë mizorisht 147 shq...
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
Intervista/ Mjeku specialist Erges Eskiu: Në shtet ka shumë pak logopedë, nuk arrihet të plotësohen ...
Mjekët të shqetësuar për ndotjen alarmante të ajrit në Kosovë
Në Klinikën Infektive në QKUK, sipas raportit ditor, janë të hospitalizuar gjithsej 61 pacientë. Me...
Breast Thermography: Technology, Benefits, and Cancer Signs
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Ja sa dënohet shmangia nga tatimi
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Pija që zgjat jetën – Ushqimi më i shëndetshëm i shekullit
Gazeta Infermierët: Mungon shujta
Me keqardhje mësova lajmin për vdekjen e profesorit dhe demografit të njohur, Rifat Blaku. Ai ishte ...
Mjeku Alimehmeti: Jemi pranë pikut, arsyet pse epidemia u shfaq më butë tek ne
Mungesa e vitaminës D shkakton Psoriazën
Demenca e trupit Lewy /sëmundja e trupit Lewy
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Kontestohet plani i Albin Kurtit për mjekët e sektorit privat
Abuzimi emocional - Çka është, si manifestohet dhe cilat janë shenjat?
Shërohen dhe 23 persona nga koronavirusi
Falsifikimi i dokumenteve
Banorët në kërkim të një mjeku
Mbrëmë, në mbledhjen e Qeverisë, morëm disa vendime të rëndësishme: ndalimi i pjesëshëm të qarkullim...
Edhe tre mjekë të tjerë fitojnë betejën me Covid-19
Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur
"Do të ketë baba dhe nënë": Putin përjashton mundësinë e legalizimit të martesave homoseksuale
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Ja sa dënoheni nëse e keqtrajtoni dikënd gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare ose autorizimeve publike
Rreth një mijë mjekë nga Shqipëria e Kosova janë punësuar në Gjermani, tre mijë të tjerë në vende të...
Albin Kurti jo vetëm vendimin e Haradinajt, por e rrëzon edhe vendimin e Isa Mustafës
Turqia fillon kontrollin me kamera termale për të gjitha fluturimet ndërkombëtare ardhëse
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Skandaloze: Me 3 diploma universitare shtetërore por i papunësuar
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Mënyra efektive për të rritur fertilitetin te meshkujt
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
Cilat janë simptomat e lupusit?
Miq, Ju ftoj të më ndiqni sonte, nga ora 21:50, në emisionin “Open” në Top Channel. Aty do të flas ...
Fëmija i parë i lindur në vitin 2020 në Prizren është vajzë
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Futja në karantinë e komunave veriore të vendit me vendim të qeverisë serbe është cenim dhe shkelje ...
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Simptomat dhe shenjat e gurëve në veshka
Në ditën botërore të gruas shuhet një grua, një nënë dhe një mjeke
Në QKUK vdes një person nga gripi sezonal, dy të tjerë në gjendje të rëndë
Pasuria milionëshe e politikanëve ndërsa paga e mjekut më e vogël se e shoferit të politikanëve
Sot kujtojmë martirët e vrarë mizorisht nga kriminelët serbë para 21 viteve në fshatin Beleg të Deça...
Dr.Naim Shabani: Miomët e mitrës
Ja 100 medikamentet që trajtojnë shumicën e sëmundjeve
Akuza të forta për mjekët që bëjnë miliona me 'operacionet e virgjërisë'
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
Ruaju se po shkrihesh, profesor! Plot elan për jetë, Isa Mustafa ish çu para sabahut, ish bë gati m...
Moslajmërimi i personit të akuzuar nga tribunali ndërkombëtar penal
Për sulmet fizike ndaj Mjekëve reagon Urdhri i Mjekëve të Shqipërisë
Ushqimi tek personat e sëmurë nga sulmi në tru (pika në tru)
Vetë shteti i detyron mjekët të ikin në Gjermani
Vezikocelë
Ja si t’i njohim “Vampirët e Energjisë”?
Alarmante: 60 mjekë specialistë janë të papunë
Demenca Alzheimer
Avokati i popullit po e shqyrton mundësinë e dërgimit të Ligjit për paga në Gjykatën Kushtetuese
Sot shkova në veri të Republikës së Kosovës, për t'i takuar qytetarët shqiptarë që banojnë atje...
Mbajtja e frymës për 10 sekonda, OBSH hedh poshtë mitin për koronavirusin
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Përgjimi: "vëzhgimi" nga larg
Sulmi ndaj personit zyrtar
CoVid-19/ Shkon në 377 numri i të prekurve në vend
Virologu gjerman: “S’ka asnjë provë që Covid-19 të përhapet kur jeni duke bërë blerje”
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
QKMF-ja në Deçan u ofron shërbime mjekësore vetëm rasteve urgjente, drejtori e arsyeton vendimin
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Në Spitalin e Prizrenit, përurorhen pajisje në vlerë 300 mijë euro
Nuk burgosen doktorët, o të mjerë!
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Të gjithë e kritikojnë Mjekun...
Një rast i dyshuar për coronavirus në QKUK - Lajmi i fundit
Pëllumb Pipero paralajmëron skenar të frikshëm nëse qytetarët dalin nga shtëpitë
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Dëmtimi i varreve apo kufomave
Çfarë funksioni kryejnë veshkat e shëndetshme?
Kirurgët nuk i përgjigjen grevës: Vazhdojnë punën
Përsëri Specializantët ankohen se nuk janë paguar
Në disa Spitale Rajonale gjatë ndërrimit të pasdites dhe natës mungojnë ekzaminimet laboratorike dhe...
Jep dorëheqjen shkencëtari kryesor i BE,-së: I zhgënjyer si po menaxhohet kriza e koronavirusit
Do të iu habit arsyeja pse të gjithë po vënë një shishe me ujë para derës në këtë vënd.
"Mjekët dhe infermierët ikën në Gjermani", Rama replikon ashpër me komentuesin
Haskuka për deputetët: Jemi me fat, që këta nuk i nënshtrohen testit PISA
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
7 eye exercises
Rriten të hyrat vetanake në QKMF-në e Vushtrrisë
5 minuta për tu informuar si të veproni në raste TËRMETI!!!!!
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Vetëgjyqësia
Epidemiologu Kakarriqi: Pse ka më pak raste me koronavirus në vendet që kanë aplikuar vaksinën ndaj ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mjeku nga Kosova merr mirënjohje nga Gjenerali i NATO-së

Sun Feb 24 , 2019
Mjekët Shqiptarë po tregohen të suksesshëm në çdo vend të botës. Këtë pohim të Gazetës Shëndeti e konfirmojnë edhe sukseset e vazhdueshme të Dr.Arsim Azemi, specialist,internist i cili punon në bazën ushtarake Amerikane dhe të NATO-së në Kabul-Afganistan. Dr.Arsimi shkruan për Gazetën Shëndeti se është i vetmi Doktor në këtë […]