Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

A keni dëgjuar për matcha? Pija e shijshme jo vetëm që është e modës, por ka një bollëk përfitimesh të mahnitshme shëndetësore.

Pirja e çajit matcha ose shtimi i një lugë pluhur çaji jeshil matcha në një gotë mund të zbutë lodhjen dhe të shpejtoj humbjen e peshës.

Shikoni dy nga përfitimet e matcha më poshtë:

Mpreh fokusin

Matcha përmban pesë herë më shumë L-teaninë sesa çaji jeshil tradicional. Pse ka rëndësi? Ky aminoacid stimulon aktivitetin e valëve alfa të trurit që rrisin fokusin. Në fakt, hulumtimet në Institutin e Kërkimit të Ushqimit dhe Shëndetit Unilever në Holandë tregojnë se L-teanina mund të rrisë fuqinë e trurit me 133 për qind për gati dy orë.

Matcha Smoothie

Shkrirja e dhjamit

Matcha furnizon trupin me polifenolin EGCG, i cili aktivizon një enzimë që nxit qelizat muskulore të djegin dhjamin e barkut. Në një studim në Revistën Amerikane të Ushqimit Klinik, ky efekt ndihmoi pirësit e çajit të gjelbër të humbnin dy herë më shumë peshë dhe katër herë më shumë dhjamë në bark sesa ata që s’ konsumuan matcha.

[ad_2]

You cannot copy content of this page