Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Pavarësisht Në qoftë se bie shi, kemi një mot me re ose me diell apo Në qoftë se jeni brenda apo jashtë, rrezet UV kanë një efekt dëmtues për lëkurën tuaj 365 ditë në vit. Mbani lëkurën të mbrojtur duke përdorur një krem ​​dite me SPF (Faktori i Mbrojtjes së Diellit) të paktën 30 gjatë ditës, çdo ditë.

Si të aplikoni krem ​​mbrojtës

640 0 60a3ce512f320

Në qoftë se kremi juaj kundër diellit s’ zbatohet në mënyrë korrekte s’ do t’ju sigurojë mbrojtjen që ju duhet. Ja se si të aplikoni SPF-në tuaj për të siguruar që po merrni maksimumin nga kremi mbrojtës i diellit.

Kremi kundër diellit duhet të jetë hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën. Kjo do të thotë që ju duhet ta aplikoni atë në pjesën e sipërme të serumit dhe kremit tuaj hidratues (Në qoftë se përdorni).

Në qoftë se vërtet dëshironi të mbroni lëkurën tuaj, përdorni një serum të pasur me antioksidantë para se të vendosni kremin tuaj për mbrojtje nga dielli. Kjo ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga ndotja dhe dëmtimi i mjedisit.

Mund të tingëllojë mjaft e thjeshtë, por sigurohuni që të vendosni kremin tuaj ndaj diellit në çdo lëkurë të ekspozuar. Zonat e harruara zakonisht që mund të kenë nevojë për një vëmendje shtesë janë majat e veshëve tuaj dhe lëkura delikate rreth syve tuaj.

640 0 60a3ce50b3532

Produktet për mbrojtjen nga dielli duhet të përdoren çdo ditë,  posa rrezet UV mund të depërtojnë përmes reve. Mbrojtja nga dielli duhet të jetë gjithmonë hapi i fundit në rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën gjatë ditës. Në qoftë se vendosni një produkt tjetër për kujdesin e lëkurës sipër  SPF tuaj, kremi kundër diellit do të jetë më pak efektiv.

Përdorni një krem ​​dite që përmban përbërës të tjerë hidratues dhe riparues të lëkurës, si dhe një krem ​​kundër diellit.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page