Sun. Nov 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Pyetje dhe Përgjigje

Si funksionon botoksi gastrik?

Toksina botulinum injektohet në fundusin e lukthit duke përdorur një gjilpërë endoskopike. Muskujt e strijuar të lukthit preken nga toksina botulinum, e cila pengon kontraktimin e tyre dhe për këtë arsye vonon tretjen e ushqimit në lukth.

Ndjenja e ngopjes zgjat më shumë, sepse lukthi duhet të tresë ushqimin më gjatë. Sinjali i hormonit ghrelin bllokohet duke injektuar botoks në fundusin e lukthit, i cili përgjithësisht konsiderohet si qendra e urisë në lukth. Përfundimisht, teknika ndihmon në kontrollin e oreksit.

Prof.Ass.Dr. Skender Zatriqi, PhD FACS
Kirurg abdominal
Tel. 044110-925

You cannot copy content of this page