© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

“Sleep hacking” është mërmëritja në një luginë dhe një mendje teknologjike, profesionistët betohen se kjo është një nga metodat më të pakta që i përafron

Metodat janë ekstreme, por ato funksionojnë, thotë Sarrah Maber…

Shumica prej nesh pëlqen të qëndrojë, të ketë më shumë orë pushim. Për fat të keq, shpesh kjo do të thotë të ndërpresësh gjumin në momentin e duhur dhe të përballesh me pasoja të papritura, si më pak energji dhe të ul entuziazmin.

Si ia bëjnë disa njerëz që e fillojnë ditën rreth orës 4.30 dhe qëndrojnë energjikë dhe produktivë, edhe pse kanë fjetur shumë pak orë?

Përgjigjja, sipas specialistëve, është se në shumicën e kohës ata gënjejnë, pasi duke parë nga studimet e zakonshme, ata kanë lëvizje agresive për të rritur kualitetin e gjumit ndërkohë që ju flini.

“Sleep hacking është një art dhe shkencë”,- thotë Dave Asprey, biznesmeni i ‘slepp hacker’ dhe zbulues i skuadrës “The Bulletproof Executive”. Nga studimet është vërejtur se s’ janë orët për të cilat ti interesohesh kur fle, por kualiteti, përcjell Telegrafi.

sleep more do less 1 752x401 1

Përdoruesit e ‘sleep hacker’ s’ flenë më shumë se 5-6 orë natën dhe, kur zgjohen, ndihen shumë mirë, pasi kualiteti i gjumit të tyre ka qenë i mirë.

Kjo metodë është përdorur nga muzikantë e futbollistë, të cilët ndjekin ture të lodhshme.

Timothy Ferris, biznismen dha autor “The 4-Hour Workweek”, ka shpenzuar më shumë se një dekadë duke studiuar mekanizmat e gjumit dhe e ka quajtur atë ‘sleep hacking’ – të mësosh si të relaksohesh.

Kënaqësitë e tij të kombinimit: një ushqim të shëndetshëm para se të shkosh në shtrat për të stabilizuar sheqerin në gjak me ekstremin – një dush me ujë të ftohtë para se të shkosh në shtrat.

Punëtorët kanë instaluar programe speciale në tabletat e tyre, të cilat janë të filtruara dhe të nxitura nga dritat blu, të cilat bëjnë të mundur për të pasur një gjumë të qetë. Kjo do të thotë se ata me tabletat e tyre mund të punojnë drejt ndërkohë që drita është jashtë, pa prishur cilësinë e gjumit të tyre.

Teknikat e ‘sleep-hacking’ mund të përdoren në jetën e përditshme duke i ndihmuar prindërit e rinj të përballojnë gjumin jo të plotë gjatë natës, duke i mësuar ata se si ta kalojnë shpejt dhe me lehtësi periudhën midis gjumit të rëndë/tonik dhe zgjimit.

the clock drives 24 hour cycles in many processes such as sleeping hormone secretion and metabolism

Sfida ime e gjumit treditore:

Me kusht që unë s’ kam për të punuar deri vonë apo të merrem me fëmijët, jam në krevat përreth tetë orë, edhe pse ndoshta mund të fle rreth shtatë orë.
Por unë ndihem jashtëzakonisht e freskët kur zgjohem (unë s’ kam një gjumë të rregullt, pasi në të kaluarën kam luftuar me pagjumësinë).
U përpoqa të instaloj programin e dritave blu f.lux në Ipad-in tim, por dështova – isha shumë pak gjaknxehtë.
U përpoqa të marrë këshilla nga profesor Jim Horne…
Mesa duket, një dush me ujë të ftohtë s’ bën punë, por një dush me ujë të ngrohtë, para se të flesh, është e rekomanduar sipas profesor Horne, neurolog dhe zbulues i Loughborough University Sleep Research Centre.
Unë hëngra disa lugë gjalpë kikiriku dhe rashë në krevat në orën 11.30. Me ciklin e gjumit, të cilin e sigurova të instaluar në Ipad, vendosa që të bëja një periudhë zgjimi çdo 30 minuta, midis orës 5:30 dhe orës 06:00. Unë e mbaja Ipad-in midis fletëve ashtu si ishte e rekomanduar dhe isha e vetëdijshme për prezencën e tij dhe kaloja 15 minuta duke u shqetësuar nga zhurmat e plasaritjeve në ekran dhe ndieja shqetësim ne trurin tim çdo natë.
Gjatë kësaj kohe unë i dhashë fund, ishte pothuajse mesnatë.
A ishte gjumi më i lehtë, i thellë dhe i restauruar? Jo, s’ ishte.
Kur alarmi mbaroi në orën 17.40, unë mund të betohem se mezi më zuri gjumi, ndërkohë që gjatë kohës sime të gjumit sigurohej një gjumë i thellë.
Duke analizuar kohën që unë flija, ajo ishte e dobishme, por nga këshillat e shumta, si: dhomë e errët, dush të ngrohtë, teknologji të përdorura në krevat, ushqimet e shëndetshme, ishin higjienë më e mirë për të fjetur, e cila të lejon të bësh një gjumë të thellë.
Unë jam e inkurajuar nga fjalët e specialistëve se s’ kemi nevojë të flemë 8 orë gjumë. Profesor Horne tha se, Me kusht që ti bën një gjumë të mirë, edhe 6 orë janë të mjaftueshme.

Përfundimi? Ti duhet të shkëputësh mendjen nga gjërat që kanë ndodhur gjatë ditës dhe të mos ndihesh në telashe, i shqetësuar, para se të shkosh në shtrat. Unë do të bëj më të mirën time.

Nature Made 7 Morning Stretches Thumbnail 732x549 1

‘Sleep-hacking’ punon për ju:

– Të bësh një dush para se të shkosh të flesh.
– Shmangia e dritave blu para se të flemë.
– Të dini ciklin tuaj të gjumit.
– Të hani ushqim të shëndetshëm, me proteina para se të flini.
– Të merrni ushqime me përmbajtje hekuri.
– Ta bëni dhomën tuaj të errët para se të flini.
– Të përdorni napa për të rimarrë energji.
– Te keni një mendje të kthjellet para se te flini

[ad_2]

You cannot copy content of this page

Sign In

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.