Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

A e keni ditur që banjat alkaline jo vetëm që mbështesin sekretimin e acideve dhe toksinave në trup, por gjithashtu promovojnë mbrojtjen aktive të qelizave?

Baza për larje është e përshtatshme madje edhe për lëkurë të ndjeshme dhe mund të përdoret sa më shpesh që të jetë e mundshme.

Për fillim, fjala e tmerrshme “alkaline” s’ fsheh asgjë më shumë se banja me shtesë kripe (sipas mundësisë – kripë deti) dhe përherë sodë bikarbonati.

Kjo praktikë është më shumë se një mijë vjet e vjetër: madje edhe në Egjiptin e lashtë dhe Perandorinë Romake, kur njerëzit akoma s’ kanë ditur asgjë për ambientin në mjedise acide dhe alkaline, banjat me sodë praktikoheshin për të forcuar imunitetin dhe për rinim.

Si ndodh kështu? Acidet dhe alkalinet përmbajnë sasi të ndryshme të joneve të hidrogjenit dhe për shkak të këtij ndryshimi fillon procesi i osmozës – alkali tërheq acidin në vetvete. Kur shtriheni në një tretësirë me sodë (mund të bëni mini banja për duar ose këmbë), alkalet nxjerrin acidet nga trupi, dhe bashkë me to toksinat e akumuluara.

baking soda bath sq

Banjat me sodë zvogëlojnë intensitetin e reaksioneve oksiduese në trup, gjë që rrit aftësinë e trupit për t’i rezistuar viruseve dhe baktereve patogjene, përmirëson rrjedhën e gjakut (veçanërisht furnizimin me gjak në tru), ngadalëson procesin e plakjes dhe mirëqenia e përgjithshme dukshëm përmirësohet.

Banja alkaline mund të përgatiten lehtësisht në shtëpi, për këtë keni nevojë për kripë – është më mirë të përdorni alga deti – dhe sodë buke.

Kripa dhe soda duhet të përzihen në një raport prej 2: 1, dhe përzierja e fituar duhet të jetë me ujin në një raport prej 1:10. Pra, për një banjë mesatare me një vëllim prej 150 litrash, duhet të jetë 1.5 kg. përzierje (në të cilën 1 kg. kripë dhe 0,5 kg. sodë).

Siç u përmend më lart, në vend të një banjë, ju mund të bëni mini banja për këmbë ose duar, i njëjti proporcion përdoret edhe në këtë rast. Larja në këtë solucion s’ duhet të zgjasë më shumë se 30-40 minuta, Me kusht që sapo keni filluar të njiheni me këtë praktikë, gradualisht mund të rrisni kohën e mbajtjes në tretësirë (por jo përqendrimin!).

foot soak

Një banjë me sodë buke mund t’ju ndihmojë të alkalizoni dhe detoksifikoni lëkurën tuaj, por edhe pjesë të ndryshme të trupit të cilat s’ u kushtoni shumë vëmendje.

Mbani në mend se banjat alkaline kanë një numër të kundërindikacioneve që lidhen me sëmundje të ndryshme kronike, kështu që para se të filloni një banjë me sodë, sigurohuni që të konsultoheni me një mjek.

Gjithmonë pini shumë ujë para se të bëni një banjë me sode buke. Konsideroni të krijoni një atmosferë relaksuese duke përdorur qirinj, drita të buta dhe muzikë qetësuese për t’ju ndihmuar të pushoni ndërsa laheni.

Rekomandohet që të shpëlani me ujë të freskët pas banjës. Kjo ndihmon për të hequr qafe toksinat dhe mbetjet. Ju mund të përdorni një leckë ose një çarçaf për të shfarosur dhe hequr qelizat e vdekura të lëkurës.

Këshillë: Mos e aplikoni kremin pas larjes, derisa lëkura duhet të avullojë dhe detoksifikohet.

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page