Mon. Jun 27th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
kafeturke99907

në të gjithë botën, kafeja është një nga pijet më të preferuara mes shumë njerëzve, qoftë e nxehtë apo e ftohtë.

Para se shkencëtarët të bënin teste mbi të, kafeja mendohej se ishte e dëmshme për shëndetin. Shumë probleme shëndetësore ishin të lidhura me kafenë pa ndonjë hulumtim.

Një hulumtim vërtetoi se në vend të rrëfimeve të mëparshme false, kafeja mund të jetë shumë e dobishme për trupin dhe s’ka rrezik me problemet shëndetësore të deklaruara më parë. Sidoqoftë, kjo s’do të thotë që është plotësisht i sigurt për t’u pirë.

woman drinkin

Anët pozitive të pirjes së kafesë:

E pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë

Kafeja përmban sasi të mëdha antioksidantësh si dhe lëndë ushqyese të ndryshme si Vitamina B2, B5, B1, B3, Folati, Mangani, Kaliumi, Magnezi dhe Fosfori. Është gjithashtu parandalim i shkëlqyeshëm i plakjes së parakohshme dhe kancerit.

Ul rrezikun e sëmundjes së mëlçisë

Njerëzit që konsumojnë kafe kanë ulur zhvillimin e cerozës në mëlçi me 84 për qind, gjë që është e shkëlqyeshme pasi që mëlçia është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm. Ata gjithashtu ulin rrezikun e kancerit të mëlçisë me 40 për qind.

13358280 7016703 image a 1 1557523507149 e1574865831324

Mban larg disa sëmundje

Njerëzit që pinë kafe kanë 65 për qind më pak të ngjarë të zhvillojnë Alzheimer dhe 32-60 për qind më pak të ngjarë të zhvillojnë Parkinson.

Shmang depresionin

Ekziston një rrezik 20 për qind më i ulët për depresion Nëse pini kafe. Njerëzit që pinë katër ose më shumë gota në ditë kanë 53 për qind më pak shanse për të kryer vetëvrasje. Duke ulur rreziqet e shfaqjes së sëmundjeve  të ndryshme, është logjike që personi që pi kafe të jetojë më gjatë.

auto kafe qumesht 021501102486

Anët negative të pirjes së kafesë

Nëse konsumoni kafe në mënyrë të tepruar, kafeina mund t’ju bëjë që të stimuloheni shumë dhe të prishë orarin tuaj të gjumit dhe cilësinë e gjumit. Kjo gjithashtu mund të rrisë presionin tuaj të gjakut që mund të jetë i keq për ju Nëse normalisht keni presion të lartë të gjakut.

Konsumi i rregullt i kafeinë mund të krijojë një varësisë ndaj dhe disa njerëzve bëhen tolerant ndaj saj. Abstenimi nga kafeina mund t’i bëjë ata të ndiejnë simptoma të tilla si lodhja, dhimbja e kokës, mjegulla e trurit dhe nervozizmi.

You cannot copy content of this page