Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj?

Shmangia nga drita e diellit mund të përmirësojë pigmentimin, por personat me psoriazë kanë dobi nga ekspozimi në diell

Me arritjen e ditëve të para të ngrohta dhe me arritjen e sezonit të verës ju bombardojnë me udhëzime se si ta mbroni lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit. Mbuloni fytyrën me kapele të madhe kashte dhe syze dielli dhe nuk harroni që vazhdimisht ta lyeni me krem për rrezitje me faktorin mbrojtës, transmeton Telegrafi.

Mirëpo, si të veproni kur shumicën e ditës, madje edhe të javës e kaloni brenda katër mureve? Si ndikon ajo në lëkurën tuaj?

Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve, Harper‘s Bazar ka biseduar me mjeken Michelle Squire dhe drejtoreshën e Klinikës “Skin Education at Dermalogica”, Emma Hobson.

Ekspozimi më pak i diellit zakonisht nënkupton gjëra të mira

Duke u bazuar në studimin nga viti 2015, Squire thekson që shmangia nga drita e diellit mund të përmirësojë pigmentimin dhe të zvogëlojë dukjen e rrudhave, mirëpo edhe pengon dëmtimet e ardhshme të lëkurës.

Të vetmit persona të cilët mund të përballojnë dëmtimin për shkak të ekspozimit në diell janë ata me psoriazë.

“Personat me psoriazë kanë dobi nga ekspozimi në diell, andaj tek ata mund të ndikojë qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur”, sqaron Squire.

– Marrja e dozave të para të dritës së diellit është ka shumë rëndësi, andaj do të duhej të kërkonit këshillë nga dermatologu juaj, ka shtuar ajo.

Merrni vitaminën D në doza

“Lëkura duhet të jetë e ekspozuar ndaj dritës UVB (5 – 10 minuta në ditë) për të krijuar vitaminën D, të domosdoshme për shëndetin e eshtrave dhe të muskujve”, konstaton mjekja Squire.

Meqenëse rrezatimi UVB është pothuajse tërësisht i bllokuar me xham, shëtitja e shpejtë në oborr apo kënaqja në diell në tarracë herët në mëngjes dhe pasdite vonë janë të mjaftueshme për plotësimin e nevojave tuaja me UVB”, ka shtuar ajo.

Mirëpo, është shumë pak e sigurt që do të plotësoni mungesën e vitaminës D, edhe pse Hobson thotë që, nëse jeni posaçërisht të brengosura, mund të bisedoni me mjekun tuaj për plotësimin me vitaminë D.

Bëhuni të vetëdijshëm për dritën e kaltër

Edhe pse rrezatimin UVB mund ta bllokojë xhami, ekzistojnë edhe forma të tjera të dëmshme të dritës, nga të cilat lëkurën duhet mbrojtur.

“Nëse punoni në shtëpi para ekranit të kompjuterit apo pranë dritares, mos harroni të përdorni kremin me faktorin 30 – 50, në mënyrë që të mbroni lëkurën nga drita e kaltër dhe rrezet UVA, të cilat ende mund të depërtojnë nëpër xham, këshillon Hobson.

Gjithashtu në kompjuterin tuaj duhet programuar dritën e verdhë, ndërkaq të dy këto mjeke pajtohen që është me rëndësi që të hiqni dorë nga rutina e mëngjesit dhe e mbrëmjes për kurën e lëkurës. /Telegrafi/

The post Si ndikon qëndrimi i gjatë në ambient të mbyllur në lëkurën tuaj? appeared first on Telegrafi.

Related posts:

https://www.massgeneral.org/…/new-insights-on-how-the-brain…
Qëndrimi ulur gjithë ditën dhe infeksionet respiratore
Kur të mësoni përfitimet e kësaj perimeje nuk do e ndani nga tryeza
Njoftim prej Ambasada e Republikës së Kosovës në Gjermani
Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka pritur sot në takim...
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Skandaloze: Në Mitrovicë i mituri rrah nënën e tij
Gazetat që deri dje flisnin terr e zi për Mjekët, sot kanë ndryshuar pothuajse plotësisht qasjen e t...
Nga nesër edhe Spitali i Ferizajt në grevë, mbështet kërkesat e punëtorëve shëndetësorë të QKUK-së.
Harxhohen vaksinat kundër gripit, qytetarët i blejnë ato me çmim 12.5 euro
6 këshilla për motivimin
Fitorja e parakohshme ndaj Covid 19
Mjekët e shpallin të vdekur, gruaja në Indi “ringjallet” gjatë ceremonisë mortore
Së shpejti, analizat për gratë shtatëzëna TRIPLE TEST, do të bëhen në QKMF-në e Prizrenit
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Castor oil to induce labor: Risks and dangers
Verbal
Infermierët tashmë me Sindikatën e tyre
Seksologu kosovar flet për vdekjet e të moshuarve në motele
Mesazhi i ministres Hykmete Bajrami për fillimin e mësimit në distancë. Për më shumë, ju lutemi ndiq...
Mjekët apel prindërve: Mbani fëmijët larg telefonit!
QBD publikon falas online, katër fjalorë dygjuhësh për fëmijë deri në 6 vjeç
Mjeku shqiptar nga Kosova, shpëton nga vdekja fëmijën katërvjeçar gjerman
Ndalni këta mashtrues! Tregtarë të pacipë që fitojnë edhe nga epidemitë!
Ja sa dënohet ushtrimi i ndikimit
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Ja cili shtet i paguan më së shumti në botë Mjekët
Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i ...
Si quhen tre eshtrat më të vegjël në trupin e njeriut?
Ministrat Ismaili e Hamza sigurojnë mjekët dhe infermierët: Pagat do t’i merrni me rritje
Familje e nderuar Beqiri, miq, dashamirë e bashkëluftëtarë të Komandant Dardanit, sot, kombi ynë ësh...
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Gazeta Express dhe Gazeta Shneta sërish plasojnë fake news kundër mjekëve shqiptarë
Teknologjia izraelite tani mund të zhbllokojë çdo telefon
Keni variçe në këmbë? Përdorni këto metoda për uljen e tyre
Shkova tek mjeku për kollën dhe zbulova që vuaja nga…
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Vaksina kundër Tuberkulozit lufton edhe Koronavirusin
Shërohet nga COVID-19 një foshnje dymuajshe, pacienti më i ri në Kosovë
Covid 19 will go away as all exposed eventually get immune.. we just need to sacrifice with social d...
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Themelohet Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani
Udhëzues thelbësor për të kuptuar statistikat në lidhje me COVID-19
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
Kosova është e bekuar që ka shtete mike partnere që na kanë ndihmuar në çdo sfidë gjatë së kaluarës ...
Fjalor Latinisht Shqip
Dr.Desaret Murati: Në të ardhmen vrasësi numër 1, rezistenca ndaj antibiotikëve
Dr.Istref Plakolli: Qeveria po e neglizhon Koronavirusin
Grupi i Kirurgëve kryejnë operacionin e parë të ndarë në disa faza
150 shtetas kosovarë u riatdhesuan nga Cyrihu në Prishtinë
Mesazhi i mjekut milioner që vdiq nga kanceri: Paratë nuk sjellin gëzim…
Për ushqimet "bio" !
Vitamina D- Roli dhe rëndësia e saj
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
DY RASTE TË REJA ME COVID-19! Nga data 08.02.2020 deri me 31.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologj...
Blerim Latifi: korrupsioni i komandantëve pas pavarësisë e solli në pushtet Albin Kurtin
Kjo shenjë tregon se rrezikoheni nga kanceri i zorrëve
Në QKUK realizohet për herë të parë histerektomia laparoskopike
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Ja çfarë nevojitet për të rritur fëmijë të lumtur!
Hajdeni merreni, ka koronavirus, banorët e Tiranës alarmohen nga kinezi
Institucionet kanë nevojë për shërbime psikologjike
Ja cilat janë shkaqet e menstruacioneve jo normale
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Ja pse proshuta dhe salsiçet janë kancerogjene!
Shqiptari që jeton në Japoni tregon pse ky shtet po e kalon më lehtë pandeminë
Neurokirurgu propozon që Mjekët të zgjedhin "O Spitalin Privat, O Spitalin Publik"
Ministria e Shëndetësisë: Pacientët me koronavirus po infektojnë mjekët, ju lutemi tregoni të vërtet...
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Çka është Organizata e punëdhënësve?
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Sëmundjet kronike të veshkave tek të moshuarit
Mjekët, të pa interesuar për të punuar në këtë repart të Spitalit të Gjakovës
Avokati i Popullit ende s’ka vendosur rreth Ligjit për Paga, pranon edhe tri ankesa
Fjalët e bukura të nutricionistës së famshme për nënën e saj
Shpresa Rupar: Si t’i instalojmë mendimet pozitive nga fuqia e zërit të brendshëm
PËR 5 VJET BIE NATALITETI MBI 30% NË KOSOVË
Vincent Sëmundja
Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri total i të prekurve
Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Skandaloze: Dyshohet që specializantët që ikën në Gjermani paguhen edhe nga Kosova edhe nga Gjermani...
Ndihmoni fëmijët dhe të rinjtë të ndjejnë kënaqësi nga përfshirja në një stil jetese më të shëndetsh...
Supplement may help burn fat long after exercise
Nxjerrja e kundërligjshme e vendimeve gjyqësore
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Kompania izraelite BATM Advanced prodhon setin mjekësor diagnostikues të koronavirusit
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Një shqiptar në Gjermani vdes si pasojë e koronavirusit
Oda e Mjekëve e heton Basri Sejdiun për përdorim të vulave jovalide
Koronavirusi/ Mungojnë mjekët në Itali, qeveria merr vendimin urgjent
Mjeku shqiptar nga Maqedonia po mahnitë Zvicrën
Shkencëtarët kanë gjetur diçka të çuditshme në eshtrat e të rinjve
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Çka është Dialogu Social?
Sipërmarrës të suksesshëm në Zvicër, donatorë të KF "Llapi" në Kosovë
A e dini se mënyra që i jep fund by-passit në zemër është zhvilluar nga një shkencëtar turk?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ka patur në Shqipëri vend me emrin Zeta?

Sun Apr 5 , 2020
Zeta është emri me të cilin njihej që nga shekulli XIII territori që shkonte deri në derdhjen e Bunës në Adriatik, duke përfshirë edhe një pjesë të trevave të brendshme malore. Emri Zeta zëvendësoi emrin e vjetër Dioklea. Zeta ndahej në dy pjesë: në Zetën e sipërme, pjesa veriore malore […]