Tue. May 17th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Si të keni flokë dhe lëkurë të shëndetshme?

Shkruan: Dr. Dafina Krasniqi

Sa herë që ndihemi me ankth apo keq, hipotalamusi i dërgon sinjal hipofizës, e cila e transmeton më tej te gjëndrat mbiveshkore. Ato pastaj prodhojnë kortizolin, hormonin e stresit.

Ndikimi i stresit ne lekure

Me vite stresi lidhet
me shume semundje shendetesore. Tensioni i larte i gjakut dhe migrena apo hemicrania apo hemicrania, per
pershembull, mund te jene shenja qe jemi ne stres. Por, a e keni ditur qe nje
nga vendet e para ku tregohet stresi ehste pikerisht lekura jone

Kur poret jane te inflamuara, ato behen te enjtura dhe ka
shume te shans qe te mbyllen.

Aknet, rrudhat, thatesia dhe kruajtja shfaqen me inflamacionin dhe jane tregues i asaj se cka ndodh me te vertete brenda vetes tonë Shume shpesh ne perpiqemi ti fajesojme ndikimet e jashtme per gjendjen e lekures tonë ushqimin pergjethesi manej cokollaten, pluhurin, por edhe qeshtjen hormonale por, shkaku i vertete e kryesor eshte shpesh emocional sikur stresi.

Shprehite e shendetshme e pozitive jane shpesh gjeja e pare e cila ndihmon ne mbrojtje ndaj stresit. Msoni si ta merrni kontrollin ndaj gjerave  te cilat me te vertete nen kontrollin tone,dhe besoni apo jo, shume stresues hyjne ne kete kategori, ndersa ndikimi pozitiv ne tru mund te ndihmoje ne reduktimin e hormonit te stresit.

Ecni ne kembe pesembedhjete minuta ne dite Kjo mund te jete masazhi, joga apo meditimi, gjithcka qe ka efekt qesues.Gjenj menyren me te pershtatshme per tu relaksuar,flini gjume dhe relaksohuni

Femrat  blejnëprodukte për të ndalur procesin e plakjes, kurse në rini s’ janë kujdesur sa nevojitet për efektet e stresit në lëkurë. Madje edhe adoleshentët janë të ekspozuar ndaj niveleve të larta të stresit dhe kjo shihet në lëkurën e tyre. Kjo më së shumti shihet kur dalin aknet. Fajtor është inflamacioni.

Shprehitë e shëndetshme janë shpesh gjëja e parë e cila ndihmon në mbrojtje ndaj stresit. Mësoni si ta merrni kontrollin ndaj gjërave të cilat janë me të vërtetë nën kontrollin tonë, dhe besoni apo jo, shumë stresues hyjnë në këtë kategori.

Filloni me gjërat e vogla, kurse ndikimi pozitiv në tru mund të ndihmojë në reduktimin e hormonit të stresit./Familja Jonë

 

Leave a Reply