Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Vetëm po të jeni duke tentuar që të humbisni peshë, por s’ po e arrini, atëherë është mirë që të kontrolloni nivelin e insulinës.

Por si të arrini që stabilizoni nivelin e insulinës në gjak?

Bëni së paku 30 minuta ushtrime fizike – këtu përfshihet çdo lloj ushtrimi fizik si: vrapi ose edhe joga. 

Ndiqni një dietë të pasur me proteina dhe më pak karbohidrate –  kjo pasi karbohidratet janë burim i sheqerit. Vetëm po të s’ konsumoni karbohidrate dhe hani proteina, kjo mund të ndihmojë që të fitoni më shumë energji. Ushqimet që janë të pasura me proteinë janë: mishi, vezët e peshku.

Mos hani ushqime të sheqerosura – këto ushqime dhe ato të procesuara  kanë nivel të lartë të sheqerit që mundësojnë lulëzimin e insulinës. Studimet tregojnë që njerëzit që hanë ushqime të sheqerosura kanë 22 përqind më shumë mundësi të kenë probleme me nivel të insulinës.

Rrini të hidratuar – uji është çudibërës. Studimet gjithashtu tregojnë që uji ndihmon në luftimin e rezistencës ndaj insulinës.

Reduktoni stresin – stresi luan një rol të madh në nivelin e sheqerit në gjak. Praktikoni meditimin dhe ushtrimet me frymëmarrje në mënyrë që të reduktoni stresin. /Familja Jone

[ad_2]

You cannot copy content of this page