Sun. May 22nd, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Ka shumë zhurmë për “dietat detoks” këto ditë – dhe me një arsye shumë të madhe.

Trupat tanë po mbushen më shumë ushqime të pa shëndetshme, hormone stresi dhe kimikate se në çdo pikë tjetër në histori, vëren Ann Louise Gittleman.

Mënyra më e mirë për të larguar toksinat? E morët me mend: Detoksimi i duhur!

“Një dietë e mirë detoksi është thjesht një mënyrë e shëndetshme për të mbështetur trupin tuaj pasi bën pikërisht atë që është krijuar për të bërë: pastron toksinat dhe substancat e tjera të dëmshme, qetëson çdo dëmtim ose inflamacion të lënë pas dhe ju mbajnë në formën më të mirë”, thotë specialist i shëndetit, Josh Axe.

Si mund ta dalloni një të mirë nga një e keqe?

Për fillestarët, pilulat dhe ilaçet e kushtueshme mund të jenë të rrezikshme dhe më së miri është të shmangen.

Planet e urisë janë një jo e madhe gjithashtu, thotë Dr. Axe, pasi ato stresojnë trupin tuaj dhe stresi, nga ana tjetër, bllokon detoksifikimin. Qëllimi kryesor i çdo detoksimi të mirë është të ushqeheni mirë ndërsa ndihmoni organet e mbingarkuara që punojnë për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

detox 684108 640

“Çdo përpjekje që ju investoni në një detoks të shëndetshëm do të shpaguhet me kohë”, premton ai. Ju në fund ndiheni të mahnitshëm dhe me një trup perfekt. 

[ad_2]

Leave a Reply