Si të shërojmë spondilozën e qafës?

Dhimbja e qafës dhe spondiloza

– Nëse keni dhembje të vazhdueshme të qafës, krahëve, shpatullave, duarve, e nganjëherë edhe kokës, ju mund të identifikoheni me “Spondilozën Cervikale”.
– A jeni lodhur nga dhembjet e vazhdueshme të qafës, krahëve, shpatullave, duarve, e nganjëherë edhe kokës?! A janë bërë tashmë të padurueshme këto dhembje, sidomos kur shoqërohen me mpirje të krahëve, duarve e gishtërinjve, shtangim dhe kufizim të lëvizjes së qafës. Për më tepër, a po ju shpeshtohen gjithnjë e më shumë marramendjet dhe çorientimet në hapësirë (sidomos kur e ulni apo e ngritni kokën)?!
Nëse e gjeni veten në mesin e këtyre simptomave, ju jeni një kandidat/serioz/ për t’u diagnostikuar me “Spondilozën Cervikale” famëkeqe.

-Në këtë rast, lajmi i mirë është se këto gjendje nuk paraqesin rrezik serioz, drejtpërsëdrejti kërcënues për jetën tuaj, por lajmi i keq është se pasojat e këtyre gjendjeve mund të jenë shumë më të këqija se sa duken. Për atë që se ka provuar kurrë, e gjithë kjo tingëllon si një makth i pabesueshëm, apo thjesht një ekzagjerim nga një imagjinatë shumë e zhvilluar e disave! Por fatkeqësisht, dhembjet e qafës janë gjithmonë sfilitëse e dërrmuese, që jo rrallë mund të qojnë deri në shfaqjen e elementeve depresive te personi që vuan. E të mos flasim për paaftësitë për jetë e punë të pavarur që i shkaktojnë njeriut.
–  Njëri prej gabimeve më të mëdha që e bëjnë shumica e mjekëve është trajtimi i Spondilozave cervikale vetëm me terapi simptomatike. Por sa është zgjidhje kjo, mund ti pyesni të gjithë ata që e kanë provuar një gjë të tillë! Disa orë deri në disa ditë do të ndiheni më mirë, ndërsa më vonë prapë do të kthehen dhembjet dhe shenjat e njëjta.
Apo edhe më keq, ka raste kur spondilozat dinë të japin dhembje koke të vazhdueshme, duke bërë që mjeku t’ju dërgojë për ekzaminime të metalizuara të trurit dhe pasi gjithçka del mirë, atëherë kur s’di ç’farë diagnoze tjetër të japë, të emërtojë sëmundjen si migrenë. Por përvoja na mëson që, jo çdo dhembje e kokës është migrenë.
– Pra, çfarë të bëjmë?! Për të mos hyrë në përshkrim të sëmundjes, vlen të theksohet që ky problem është sëmundje që nuk shërohet një herë e mirë, por që mund të zvogëlohet deri në maksimum, në shkallë të tillë që të mos shkaktojë probleme në të ardhmen, ose të paktën problemet e shfaqura të jenë gati se të pavërejtshme.
Metoda më e mirë që pasi të jeni diagnostikuar me Spondilozë Cervikale është që të fillohet me kombinimin e trajtimit medikamentoz, terapi fizikale dhe edukim për menaxhim individual të kësaj gjendjeje.
– Terapia medikamentoze kryesisht përbëhet nga analgjetikët dhe miorelaksantët, që së bashku, kanë për qëllim zvogëlimin e dhembjeve dhe lirimin e muskulaturës së tendosur dhe të dobësuar. Në ndërkohë fillohet edhe me terapi fizikale, me ç’rast synohet që të lirohet spazmi dhe tendosjet muskulore, të rikthehet amplituda e lëvizjes, të rikthehen hapësirat intervertebrale (aq sa është e mundshme, duke parandaluar komprimimin e rrënjëve nervore apo enëve të gjakut) si dhe të rikthehet funksionaliteti i nervave, bashkë me forcën dhe fuqinë e muskujve.
Në kuadër të fizioterapisë përdoret:
■ Ultrasonoterapia (ultratingulli apo ultrazëri), me ç’rast shkaktohet një mikromasazh indor që ndihmon në përmirësim të përçueshmërisë së nervave, përmirësim të vaskularizimit, zvogëlim të dhembjes, rritje të nxehtësisë, etj.
■ Elektrostimulimi me TENS (Transcutaneus Electrical Nerve Stimulation) ,që ka për qëllim zvogëlimin deri në eliminim të dhembjes, përmirësim të përçueshmërisë së nervave, relaksin e muskujve, etj.
■ Termoterapia (aplikimi i të nxehtit me qëllim të shërimit). Efekti i të nxehtit në qafë është mjaft i mirë pasi që relakson muskulaturën e tendosur dhe zvogëlon spazmin eventual.
■ Pas termoterapisë gjithmonë duhet të vijë kineziterapia. Në praktikë hasim mjaft raste ku një renditje e tillë nuk respektohet, gjë që bën që edhe efektet që pritet të arrihen të mos jenë ato të duhurat. Kineziterapia duhet medoemos të fillohet menjëherë pas trajtimit me procedura të të nxehtit, pasi që, vetëm atëherë muskujt janë më të relaksuar dhe është më e lehtë të manipulohet me regjionin e dëmtuar.
■ Masazha – Teknikat e masazhit janë të dobishme në të gjitha rastet kur qafa dhe shpatullat kanë ngrirë, qoftë pse keni qëndruar në një pozicion të papërshtatshëm, për shkak të artrozës, për një qëndrim të gjatë në të njëjtin pozicion.
■Akupuntura – është shumë e dobishme në rastet kur dhimbja e qafës është shkaktuar nga kontraktimet muskulore si ato të shkaktuara nga sëmundja e artrozës.

Genc Rexhepi, Fizioterapeut.
044 /780-814
GJILAN

Related posts:

19 Maji – Dita ndërkombëtare e sëmundjeve inflamatore të zorrëve
Kura Magjike s' Ekziston – Kujdes Me Mashtrimet Në Lidhje Me COVID-19
Rezultatet e testeve për COVID-19 mbi 50 raste të reja
Ulet numri i vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani
Vaksinat Kundër Gripi Në Kohën e Koronavirusit
Gjatë kohës së pandemisë, fëmijët po shohin më shumë pornografi
Tre pacientë në QKUK në gjendje kritike
Edhe pse s’kishte dalë nga shtëpia për 3 javë, gruaja “e tmerruar” nga koronavirusi, rezulton poziti...
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 4 Maj 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
Vetëm New York ka tashmë më shumë raste koronavirusi se çdo shtet tjetër i botës
Zakonet zor se vdesin!
Mungesa e vitaminës D, e ndërlidhur me nivelet e larta të depresionit
Komunikimi i përditshëm për koronavirusin COVID-19/ 28 Prill 2020 – Instituti i Shëndetit Publik
5 veshjet bazike që ju duhen për kombinimet e verës
Mjekët britanikë janë të sigurt: Kjo është mënyra e vetme që diabeti të mbahet nën kontroll!
COVID-19 fut në kolaps turizmin familjar në Alpea
Prilli do të jetë muaji i përballjes vendimtare me COVID-19
Sot lirohen tre pacientë të shëruar nga koronavirusi
Hilet e vogla që mund të kthejnë çdo vajzë në një ikonë të modës
Shkolla n’shpi, si kemi mësuar dhe si po mësojmë?
Këto Ushqime Rrisin Rrezikun e Alzheimerit, Shkatërrimin e Kujtesës
Kjo pije është një ilaç i pazëvendësueshëm natyral, forcon imunitetin tuaj
Koronavirusi në Kosovë, statistikat e javës së fundit nëpër komuna
Sa ujë nevojitet të pini për një mendje të fortë e të shëndetshme
Perimja e Duhur Për Rënien e Shëndetshme Nga Pesha – Si ta Përdorni
Vdes doktoresha Eliza Salihu – Ferati
Shkencëtarët suedezë: Ilaçi kundër kancerit ia pakëson impulsin pedofilit
Fillon dezinsektimi i rriqrave në Malishevë
Portugalia shembull në luftën kundër koronavirusit!
6 familjarë të 80-vjeçarit nga Istogu të sëmurë me COVID -19, në pritje të rezultateve
73 ditë, për të fillu sonte shijimin e dritës së betejës së fituar- zero raste!
Si ndikon aneuploidia e kromozomeve seksuale tek fëmija?
Dëmet Që Shkaktojnë Disa Ushqime Me Ilaçet e Tensionit – Sasia Që Ju nevojitet
Koronavirusi vret shtrëngimin e duarve
Patëllxhanë Të Shtruar Me Domate – Tava Më e Thjeshtë Për T’u Përgatitur
6.5 milionë testime për nëntë ditë në Wuhan
Meridian Express, aty ku bëni blerje të sigurta (VIDEO)
Mbërrijnë edhe 8 ton mjete mbrojtëse personale për mjekët
GJASHTË TË SHËRUAR DHE TRIDHJETË E TRE RASTE POZITIVE ME COVID-19!
Covid-19 i merr jetën foshnjës së porsalindur
Mjekja shqiptare: Nuk i kam takuar fëmijët që prej 8 marsit (VIDEO)
COVID-19/ Shtyrja e vaksinimit rrezikon mbi 117 milionë fëmijë nga fruthi
A Ndihmon Uthulla e Mollës Të Humbisni Peshë?
trajtimi me Bimën Medicinale Kundër Problemeve me Aneminë
A paraqet rrezik për shëndetin agjërimi gjatë pandemisë?
Dasmë në Podujevë, nuk i ndalë as koronavirusi/ (VIDEO)
Thinjat e flokëve tek meshkujt, çka paralajmërojnë ato?
Heqja e papilomave shpejt dhe sigurt në shtëpi!
Këshillat e Dietologes se si të ushqehemi gjatë karantinës
Ushqimet Më të Mira Që Shmangin Enjtjen dhe Skuqjen e Syve
Rama revolton edhe aktorin që e imiton: Më heq lirinë time në emër të surealizmit tënd, s' jemi dele...
Më në fund SHBA jep lajmin e mirë: Vaksina krijoi antitrupa …
Si Të Përgatisni Palaçinkat e Shijshme Sipas Traditës Korçare
Çfarë është lupus?
“Një lajm i mirë për kurimin”, identifikohet antitrupi që ndalon Covid-19 të infektojë qelizën
Naser Ramadani sot do e njoftojë Komisionin për Shëndetësi
Shenjat Që Tregojnë Se dhembja E Kokës Është realisht migrenë apo hemicrani
Si t’i bëni ushqimet të qëndrojnë më gjatë
8 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive
Përse s' nevojitet t’i përdorni antibakterialët brenda në makinë?
Foshnjeve i vendosen mini-mbrojtëse nga koronavirusi në maternitet
Gjata: Është bërë trajnim për të gjithë mjekët në Shqipëri për “luftën” kundër COVID-19
Ngërçi, një ndër simptomat e para të Covid-19, por shkencëtarët tani e zbuluan
Makaronat e Shëndetshme nga Alketa Vejsiu – Receta e Shpejtë dhe e Shijshme
Punonjësit jo-mjekësore të spitaleve të ekspozuar ndaj koronavirusit
Transporti i pasagjerëve, Rama njofton faljen e taksës vjetore të mjeteve
ROLI DHE RËNDËSIA E VITAMINËS - E Vitamina E - bën pjesë në grupin e vitaminave të tretshme në yndyr...
Pse është mirë të thoni ‘Të Dua’ çdo ditë?
“Edhe 2️ mjekë të Sanatoriumit janë shëruar”- Ministrja Manastirliu jep shifrat e të shëruarve nga k...
Danimarka vendi i parë në Evropë që rihap shkollat, rregullat e reja që duhet të zbatojnë nxënësit
8 raste të reja me koronavirus në Kosovë
Ushtria amerikane zbulon testin e gjakut, tregon Në rast se je i infektuar me Covid-19 brenda 24 orë...
Nga 11 maji në Shqipëri hapen qendrat tregtari, parukeritë dhe klinikat dentare
Osmani për koronavirusin: Asgjë s' ka mbaruar, deri sa të mbarojë
Specialistët britanikë: Ky është “elementi” që i mbron femrat nga Covid-19
Shkon në 539 numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri
Normaliteti i Ri – Gjërat Që nevojitet Të Bëjmë Kujdes Kur i Prekim
4 Produkte Të Kuzhinës Që Po Të Dobësojnë Imunitetin
Agjërimi në kohë virusi, çfarë këshillojnë mjekët dhe studiuesit?
Ulet numri i personave të infektuar me COVID-19 në Gjermani
11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik
Statuja e Jezu Krishtit në Brazil vishet me flamurin kuqezi për të shpërndarë shpresë
Shkencëtari izraelit krijon testin që zbulon koronavirusin për 20 sekonda
Në SHBA, qentë po trajnohen për të nuhatur koronavirusin tek pacientët e infektuar
Meteorologia: Temperaturat gjatë verës do arrijnë mbi 40 °C, do kemi masa ajrore nga Afrika
18 raste të reja me koronavirus në Shqipëri
Agjërimi për 3 ditë, zbuloni si e rigjeneron trupin dhe qeliza
COVID-19: Ndikimi Pozitiv i Izolimit Po Jep Shenjat e Para Në Mjedis
Rasti i fundit në Prizren me COVID-19 është doganier
Pse dhe si nevojitet ta pastrojmë gjuhën për të shpëtuar nga problemet me shëndetin
Nuk ka prova që të shëruarit nga coronavirusi kanë imunitet
Rrezet e diellit, ‘arma sekrete’ kundër koronavirusit – Gazeta Tribuna
E tmerrshme – Shteti i varfër afrikan i prekur nga koronavirusi ka vetëm 4 respiratorë për 2.3 mili...
Pite me Mish Pule dhe Lakër të Bardhë – Shije Shtëpie
Covid-19 dhe hipertensioni
Kreu i OBSH-së në Shqipëri/ Masat e marra nga qeveria dhe strategjia e ndjekur, përcaktues në uljen ...
A sulmon coronavirusi zemrën? Shumë pacientë me COVID-19 kanë dëmtime të muskujve kardiakë dhe po vd...
Ministria e Shëndetësisë: 24 raste të reja me COVID-19, shkon në 26 numri i viktimave
Çka është paneli elektrolit?
Si ndërlidhen me njëra-tjetrën mosha, kanceri dhe sëmundjet e zemrës?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

5 arsye pse duhet t'a lini duhanin!

Fri Feb 22 , 2019
Jeni duke menduar ta lini duhanin, por ende keni nevojë për motivim! Ja pesë arsye të thjeshta se pse duhet ta lini atë: •Ju do të jetoni më gjatë. •Ju do të mbroni familjen dhe miqtë nga ekspozimi në tymin e duhanit. •Organizmi juaj do të riparohet vetvetiu pas lënies […]