Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Gjithçka rreth akneve

Aknet janë problemi më i zakonshëm i lëkurës, dhe mund të shfaqen si te gratë ashtu edhe te burrat.

Ato shfaqen kur poret në lëkurë bllokohen me vajra dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Shfaqja e akneve ndikohet nga faktorë të ndryshëm dhe shumica e tyre është e vështirë të hiqen.

Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra natyrale për të hequr qafe aknet që s’kërkojnë shumë para dhe mund, dhe përbërësit që kryesisht keni në shtëpi.

aknet

Pse shfaqen aknet?

Aknet mund të kenë shumë shkaqe. Ato shfaqen kur gjëndrat dhjamore që janë të bashkangjitura në gjëndrën e flokëve janë të përflakur ose të bllokuar gjatë pubertetit ose për shkak të ndryshimeve hormonale.

Sebumi ose vaji është një substancë natyrale që mbron lëkurën. Kur ka një prodhim të shtuar të sebumit, ka një ndryshim në mënyrën e pjekjes së qelizës së lëkurës, e cila çon në bllokimin e gjëndrave të poreve dhe akneve.

Shkaku më i zakonshëm i akneve është gjenetika. Te disa njerëz, ato shfaqen si rezultat i dietës së dobët ose higjienës së dobët të fytyrës.

Gjithashtu mund të shkaktohen nga stresi ose çekuilibri hormonal.

Shfaqen më shpesh gjatë pubertetit dhe te gratë mund të shfaqen vetëm në fund të të njëzetave. Aknet prekin kryesisht fytyrën, ballin, mjekrën dhe hundën dhe gjithashtu mund të prekin shpinën, qafën, shpatullat ose gjoksin.

Si të shpëtoni nga aknet?

Ka shumë trajtime, si dhe produkte që janë krijuar për të zgjidhur problemin e puçrrave, por mjetet juridike në shtëpi gjithashtu mund të ndihmojnë.

1. Ujë trëndafili

Uji i trëndafilit, ose hidrolate e trëndafilit, është përdorur për kujdesin e fytyrës dhe lëkurës që nga kohërat antike, ku u njoh për herë të parë nga indianët. Përveç hidratimit të lëkurës, mund të jetë një aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër akneve. Vendoseni atë me një pambuk në fytyrën tuaj çdo natë pasi do të vendosni një tonik dhe rezultatet do të jenë të dukshme.

2. Maskë me kanellë dhe mjaltë

Kanella dhe mjalti janë një kombinim i shkëlqyeshëm për shumë gjëra. Në rastin e akneve, së bashku ato luftojnë bakteret dhe zvogëlojnë skuqjen dhe inflamacionin. Maska bëhet duke përzier dy lugë mjaltë me një lugë kanellë për të bërë një pastë. Pasta vendoset më pas në një fytyrë të pastër dhe lihet të veprojë për dhjetë minuta dhe më pas shpëlahet.

3. Vaj peme çaji

Pema e çajit ka veti antibakteriale, antivirale dhe antifungale, dhe do të lehtësojë inflamacionin në fytyrë. Para përdorimit duhet të hollohet me vaj tjetër bazë në raport me një pikë të pemës së çajit dhe një lugë gjelle vaj bazë. Vendosni pambuk në të dhe pastaj vendoseni në akne. Procedura mund të përsëritet deri në dy herë në ditë.

4. Çaj jeshil

Çaji jeshil do të qetësojë lëkurën dhe do të qetësojë inflamacionin, falë polifenoleve. Është e nevojshme të pini çaj jeshil çdo ditë, dhe përveç puçrrave, ky çaj do të ketë një efekt të dobishëm në uljen e sheqerit në gjak. Përveç pirjes së çajit, një qese me çaj jeshil mund të përdoret për të trajtuar aknet.

5. Largimi i produkteve të qumështit

Te disa njerëz, aknet shkaktohen nga produktet e qumështit, si dhe ushqimet me një indeks të lartë glicemik. Është e nevojshme të rregulloni dietën, të eliminoni ëmbëlsirat, bukën e bardhë, lëngjet dhe produktet e qumështit për një muaj dhe të vëzhgoni Nëse do të ketë ndryshime në lëkurë.

6. Ulni stresin

Për disa, shkaku kryesor i akneve është stresi, pasi ky i fundit mund të shkaktojë inflamacion në trup, dhe kjo mund të shoqërohet me akne. Po kështu, stresi mund të ndikojë në rritjen e prodhimit të sebumit, por edhe shërimin e ngadaltë të plagëve dhe rikuperimin e akneve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të gjesh aktivitete që do të lehtësojnë stresin.

7. Xhel aloe vera

Aloe vera është një bimë gjethet e së cilës, kur priten, përmbajnë një xhel shërues. Ky xhel është i shkëlqyeshëm për lëkurën dhe ndihmon në shërimin e plagëve dhe shenjave, dhe gjithashtu shërben për të luftuar bakteret dhe për të pakësuar inflamacionin.

Po sikur aknet të mos kalojnë?

Kur aknet s’kalojnë, është e nevojshme të vizitoni një dermatolog, i cili mund të rekomandojë kremra ose ilaçe të caktuara që synojnë të zvogëlojnë prodhimin e sebumit dhe të lehtësojnë inflamacionin, dhe nganjëherë do të duhet terapi hormonale.

Ka një numër produktesh në treg që specializohen në këtë problem, por ka edhe mënyra për të hequr qafe aknet plotësisht natyrshëm. Sidoqoftë, duhet të kihet parasysh se jo të gjitha metodat do të jenë njëlloj efektive për të gjithë, pasi lëkura është e ndryshme për të gjithë, andaj duhet të jeni këmbëngulës dhe të gjeni trajtimin e duhur. /KP/

Leave a Reply

You cannot copy content of this page