Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta

Një nga simptomat më të bezdisshme të gripit është padyshim hunda e bllokuar. Sipas “Prevention” ka disa mënyra që mund t’ju ndihmojnë të zhbllokoni hundët pa përdorur mjekime specifike.
Truku i parë: Trokitja e gjuhës.
Vendosni majën e gjuhës afër dhëmbëve dhe më pas shtypni fortë pjesën mes vetullave. Përsëriteni atë përreth 20 sekonda.
Truku i dytë: Mbajtja e frymës
Përkulni kokën mbrapa dhe mbani frymën sa më shumë të mundeni. Kur të nisni të merrni frymë lirisht, sinuset do të jenë pastruar.
Urojmë që këto metoda të funksionojnë dhe ta bëni gjumin rehat në mbrëmje.

Related posts:

Tejrritje e kërkesave së mjekëve dhe infermiereve për të ikur nga Kosova
1669 viktima dhe mbi 69 000 të prekur nga koronavirusi në mbarë botën
Trajtimi i venave të zgjeruara me Radiofrekuencë nga sot edhe në Kirurgji Vaskulare!
26 foshnje, për 24 orë në Gjinekologji
Arsim Gërxhaliu ironizon me mjekët kosovarë: Kështu mbrohemi nga koronavirusi, jo me maska siç bëni ...
Cila nga strukturat e dhëna nuk ka sytha?
Sot dëshiroj të uroj përzemërsisht te gjithë besimtarët e krishterë, Gezuar Pashkët! Harmonia e tole...
Për indeksonline është e çuditshme se mjekët bëjnë pauzë 30 minuta
Ja çfarë ndodh kur hamë Rukola!
Ventrikulografi
Nënkryetarja e Kuvendit nga LVV i reagon ashpër Thaçit, ia publikon një foto që s’do të donte ta shi...
Edhe mjekët në grevë – Syla: Bravo për shkatërrimin e shëndetësisë
Ambasada e SHBA përgëzon betejën që po bënë Kosova me Covid-19
Vertigo kardiake
Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet
Fushata sensibilizuese “Zbulimi i hershëm-Mbijetesë”.
Mjekët austriakë vazhdojnë ndihmën për fëmijët shqiptarë
Fillimi i prillit, ishte i kobshëm për Gjakovën. Armiku nuk kurseu as foshnjet, fëmijët, gratë e ple...
Çka është Këshilli Ekonomiko-Social?
Sistemi i drejtësisë fajtor për ikjen e Infermierëve nga Kosova!?
Koronavirusi, mjeku Vargu: Ka diçka të ndryshme, nuk kemi virozë normale
Mospërfillja e gjykatës
5 benefite shëndetësore të Zinkut
Blerim Latifi: Budallologjia kosovare në kohën e coronavirusit
Uran Ismaili: Shpresoj që Gjykata Kushtetuese do të marrë vendim shpejt dhe në favor të mjekëve
Ja cilat janë efektet anësore të injeksionit intramuskular (i.m)!
Syla: Moszbatimi i Ligjit për Paga do ta nxjerr situatën jashtë kontrolli, s’mbajmë përgjegjësi
Ministrja Bajrami mbajti konferencë për media, ku foli rreth aspektit përmbajtësor dhe atij teknik t...
https://bjanaesthesia.org/ar…/S0007-0912(20)30200-2/fulltext
Kushdo, herët a vonë, e ka një takim final me Doktorin dhe Perëndinë
Ja sa dënoheni për dokumente të rrejshme lidhur me tatimin
Kur gratë shkelin gratë...
Vazhdimi i punësimit
Kurti i la pa punë edhe koordinatorët e Haradinajt
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Shaban Polluzha : Unë do t’ vazhdoj deri n’ fund!
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Dr.Blerim Myftiu: Epilepsia dhe agjërimi
A është alkooli i dëmshëm për bebin në barkun e nënës?
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
1,000 doktorë shqiptarë nga diaspora në shërbim online për mërgimtarët
Gjumi i pakët dhe imuniteti
Shenjat paralajmëruese që tregojnë se mëlçia juaj është e tejmbushur me toksina dhe parazitë
SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 TË SHËRUAR ME COVID-19! Sot më 01.04.2020 në Laboratorin...
Koha vendos gjithçka në vendin e vet dhe dënon ata që lënduan dikë!!
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Ja cilat janë efektet çudibërëse të boronicave!
Mjeku shqiptar në Angli: Pacientëve shqiptarë me COVID u flas shqip
Ja për sa orë e hapi Kina Spitalin e ri për koronavirusin
Për dhjetë muaj, qytetarët sulmuan 132 zyrtarë
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Ortopedët nuk thyhen as pas presioneve, vazhdojnë grevën fuqishëm
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Sot shënohet Dita Botërore e Ndërgjegjësimit për Autizmin. Ndonëse kjo ditë na ka gjetur në një kohë...
Shuhet mjeshtri i madh i humorit, Gëzim Kruja
Sulmi qyqar ndaj Dr.Sefedin Fazliut i cili është një doktor shembullor
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Zbulimi i fshehtësisë zyrtare
Infektohet me Covid-19 djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët, shkon mbinjë mijë e 500 numri i viktimave
Si mund të zbulohet shpejt kanceri i gjirit?
Ndërpriten operacionet te “Okulistika” në QSUT / S’ka penj për qepje
𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁
Pagat nuk iu rritën, mjekët ia mësyjnë Gjermanisë
Kishte paralajmëruar të bëhej kujdes, mjeku nga Kina infektohet edhe vetë me koronavirus
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Rekomandimet e Institutit Kombëtar për ANP “Adem Jashari”
Vertigo cerebrale
Çka është konstipacioni (Kapsllëku)?
Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës
Kollçaku: Ligji i Pagave është ligj elektoral
Zyrtarizohet Sindikata e infermierëve/mamive dhe profesionistëve tjerë shëndetësor
Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave
Kuvendi ia ka heq besimin! Qeveria e shkarkuar s’ka të drejtë në iniciativa ligjore! Raportet apo o...
Mjeku që operoi presidentin Thaçi me dedikim emocional për të
Fluturim tjetër special nga Prishtina për në Cyrih
Sot shënohet dita ndërkombëtare e Epilepsisë
Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani
Më 7 prill 1999, në luftë për t'i shpëtuar bashkëluftëtarët e tij ka rënë heroikisht Xhevat Dem...
Isa Mustafa i çliroi 'Xhuxh Mexhuxhët'. 1. Nuk shkonte. LDK e ktyneherit, për rininë e L...
Thënie për shëndetin
Kina fillon procedurat e emergjencës, numri i vdekjeve nga koronavirusi shkon në 80
Koronavirus: Shfrytëzoni fondin e kompensimit për familjet në vështirësi
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Kinë: Mjekët detyrohen të mbajnë pampersa pasi nuk kanë kohë të përdorin tualetin
Frikësimi gjatë procedurës penale
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Me 15 maj hapen bizneset e hotelerisë në Austri – ja rregullat e reja
Të nderuar pjesëtarë të institucioneve shëndetësore dhe të mekanizmave të sigurisë së vendit tonë, B...
Syla paralajmëron kolaps të shtetit nëse në dhjetor s’dalin pagat me rritje
Mjekët i gjetën qindra krimba në tru, shkaktuar nga konsumimi i ushqimit më të përhapur
Vjena kurorëzohet Qyteti më i Gjelbër në Botë për parqet dhe transportin publik |Revista Monitor
Does turmeric have anticancer properties?
Dallimi i pagës së infermiereve në Kosovë dhe në shtetet tjera
Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!
400 të infektuar me koronavirus në Itali, shpallet gjendja e emergjencës
Fluturime nga Prishtina për në Stuttgart dhe Dusseldorf
What is Salicylic acid and why should I use it on my skin?
Sa kujdestari janë të obliguar t'i mbajnë Specializantët gjatë një muaji?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gripi mbush Spitalet, mjekët: Situata nën kontroll

Fri Feb 8 , 2019
Numri i personave të paraqitur me simptoma gripale pranë Spitalit Rajonal të Durrësit ka ardhur në rritje gjatë ditëve të fundit. Sipas mjekëve, ky është një fluks i shtuar për shkak të gripit stinor që qarkullon në të gjithë territorin e vendit, ndërsa nuk kanë munguar edhe rastet me komplikacione, […]