Sat. Jun 25th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Kanceri i buzëve është një lloj i kancerit oral që ndodh kur qelizat malinje zhvillohen në buzë. Dentistët shpesh kapin shenjat e kësaj sëmundjeje, simptomat e së cilës mund të jenë të ngjashme me ato të kushteve më pak të rënda. Sidoqoftë, kanceri i buzëve gjithashtu mund të mos ketë aspak simptoma.

pasi janë në një zonë të dukshme, kanceret e buzës zakonisht kapen herët. Si rezultat, tretmani shpesh është i suksesshëm. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, kur kanceri i buzëve kapet para se të përhapet në zona të tjera të trupit (i metastazuar), niveli pesëvjeçar i mbijetesës është 92 përqind.

Simptomat e zakonshme

 Shenjat dhe simptomat më të zakonshme të kancerit të buzëve mund të jenë mjaft të dukshme – por ato gjithashtu mund të gabohen lehtë për një shqetësim tjetër, të tilla si një lëkurë e ftohtë e lënduar ose e thatë, ose madje edhe të injorohen.

Disa prej shenjave të para të kancerit të buzëve janë:

  • Një zonë gungë në buzë
  • Arna të bardha ose të kuqe në buzë
  • Një plagë, lezion ose ulçerë (në pjesën e jashtme të buzëve ose në palosjet e brendshme brenda gojës) që s’ shërohet
  • Gjakderdhje, dhimbje ose mpirje në zonën e buzëve
  • Një gungë në qafë ose nyjet limfatike të fryrë
  • Simptomat e Kancerit të Gojës

Gjithmonë sigurohuni që të mbani hap me pastrimet dhe provimet e rregullta të dhëmbëve; dentisti juaj do të jetë në vëzhgim të shenjave të kancerit të buzëve në këto vizita.

Faktorët e rrezikut

Duke pasur parasysh këtë, është veçanërisht e rëndësishme për ata me faktorë të njohur rreziku që të jenë tepër vigjilentë për të parë një mjek Në qoftë se shfaqen simptoma.

Kanceri i buzëve është më i zakonshëm tek burrat e moshuar, ata me lëkurë të bukur dhe njerëzit që janë të imunosupresuar.

Rastet zakonisht ndodhin në buzën e poshtme, pasi ajo merr më shumë ekspozim në diell – shkaku kryesor i kancerit të buzëve. Në fakt, një studim Australian zbuloi 81 përqind të kancereve të buzëve të raportuara gjatë 25 viteve të ndodhura në këtë zonë. Ata që zhvillojnë kancer të buzëve si rezultat i ekspozimit në diell janë gjithashtu në rrezik më të lartë për të zhvilluar një formë të dytë të kancerit të lëkurës.

Përdorni një balsam për buzët që përmban krem ​​kundër diellit dhe rivendoseni shpesh – veçanërisht Në qoftë se kaloni shumë kohë jashtë (për shembull, për punë).

Përdorimi i alkoolit dhe duhanit (cigare, puro, duhan përtypës, tuba) do të rrisë ndjeshëm rrezikun për kancerit të buzëve gjithashtu, andaj është e rëndësishme t’i hiqni zakonin tuaj të duhanit dhe të zvogëloni pirjen e alkoolit.

Diagnostifikimi

Në qoftë se keni një plagë ose lezion të dukshëm, mjeku juaj do ta ekzaminojë vizualisht. Ai ose ajo do të dëshirojë të dijë se sa kohë e keni pasur, Në qoftë se është përkeqësuar dhe Në qoftë se dyshoni se ndonjë gjë mund ta ketë shkaktuar atë. Kësisoj, me anë të biopsisë, arrihet në përfundim Në qoftë se jeni të sëmurë me kancer të buzëve ose jo.

Very Well Health

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page