Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave

loading...
Sindikatat me një kërkesë ndaj qeverisë dhe avokatit rreth ligjit të pagave

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë, Sindikata e Policisë,
Sindikata e Pavarur e Doganës së Kosovës dhe Sindikata e Zjarrfiksave,
kanë parashtruar para Qeverisë së Kosovës dhe Avokatit të Popullit,
kërkesë që duhet adresuar këto institucione në Gjykatën Kushtetuese për
revokim të masës së përkohshme të ligjit të pagave.

Sindikatat theksojnë se si rezultat i reformimit të administratës
shtetërore, konform direktivave të BE-së, dhe domosdoshmërisë për
harmonizimin e pagave të sektorit publik, u iniciua hartimi i Ligjit mbi
pagat e sektorit publik, ligj ky që gjatë hartimit dhe finalizimit të
së cilit patëm një mobilizim shumë të madh, sidomos të lëvizjeve
sindikale që përfaqësojnë punëtorët me qëllim të krijimit të një sistemi
të qëndrueshëm të pagave.

“Pas një pune të gjatë e të lodhshme, pas shumë debateve dhe
shpenzimeve të kapacitetit intelektual dhe ekonomik, protestave, grevave
dhe veprimeve tjera sindikale të cilat ndikuan në jetën e secilit
qytetarë dhe pllakosën vendin duke u bllokuar puna në arsim, shëndetësi,
administratë, gjyqësi dhe sektor tjerë, mezi u arrit që këtyre
punëtoreve të u sigurohet një pagë e qëndrueshme, proporcionale me
rëndësinë e punëve dhe përgjegjësive që kanë për shtetin dhe shoqërinë
tonë. Implementimi i këtij ligji konformë përcaktimeve ligjore, do të
jetë një shtytje për punë dhe planifikim të ngritjes së karrierës brenda
vendit për shumë profile të punëtoreve që veç kanë filluar që t’i
trasojnë rrugët e Evropës për të kërkuar punë dhe paga më të
dinjitetshme se sa që u ofron aktualitet i vendit tonë. Tash kur
përafersisht gjatëdhjetëmije (60.000) punëtorë dhe familjet e tyre
priten implementimin e këtij ligji dhe që pagat të procedohen konform
një koeficienti të pagesës që është me i dinjitetshme sipas këtij ligji,
vërtetë është e dhimbshme që të ballafaqohen më një vendim të tillë të
Gjykatës Kushtetuese për pezullim e Ligjit të pagave, duke mos mohuar
faktin se për ndonjë kategori të të punësuarve mund të kenë rrjedhur
gabime ose shkelje, e të cilat mund të reflektojnë në pagat e tyre, por
që si të tilla shumë me lehtë do të mund të evitohen përmes
amendamenteve që do të mund të bëhen në Ligjin për paga nga Kuvendi i
Kosovës, se sa çfarëdo hapi tjetër që mund të ndërmerret kundër këtij
ligji. Ndaj, Qeverisë së Kosovës dhe Avokatit të Popullit ju adresua kjo
parashtresë që konform autorizimeve që kanë sipas nenin 113, paragrafin
2, nënparagrafin 1 të Kushtetutës së Republikës së Kosovës, kërkesën
tonë ta parashtrojnë para Gjykatës Kushtetuese konform Rregullores së
Punës të Gjykatës Kushtetuese, nenit 57, pik a 10 dhe 11 dhe të kërkojnë
nga  Gjykata Kushtetuese revokimin e masës së përkohshme (pezullimit)
për Ligjin e Pagave, të vendosur përmes vendimit të datës 12.12.2019 për
lëndën KO 219/19. Duke pasur parasysh rolin krucial të Gjykatës
Kushtetuese në mbrojtjen e kushtetutshmërisë dhe mbrojtjen e të drejtave
dhe lirive të njeriut, marrë parasysh faktin që përmes këtij vendimi
pjesës dërmuese të punëtorëve të institucioneve shtetërore po i cenohen
të drejtat legjitime për planifikime familjare mbi bazën e pritjes së
pagës me te dinjitetshme të përcaktuar përmes Ligjit të Pagave,
shpresojmë që do të hasim në mirëkuptimin tuaj që kërkesa për revokim të
vendimit për masë të përkohshme të adresohet dhe aprovohet nga Gjykata
Kushtetuese”, një njoftimin e BSPK-së.

Related posts:

Si reagoi bota pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe?
Po kontrabandonte drejt Kosovës 34 sirianë, arrestohet vlonjati
Elbasan, arrestohet pasi kapet duke kontrabanduar drejt Kosovës 34 sirianë
Ambicia ‘vështirë e arritshme’ e Ramush Haradinajt për t’u bërë president
Itali, testim i detyrueshëm për COVID-19 për udhëtarët nga katër vende të BE-së
ShBA konfiskon monedha digjitale në vlerë të miliona dollarëve nga organizatat terroriste
Kafeja që ma përkujton Stambollin
Vdes kryetari i Degës së Alternativës në Gjakovë, Gurakuq Dobruna
Gati gjysma e shkollave në botë kanë mungesë të ujit dhe sapunit për duar
Shqiptarë, në të katër anët e botës, jetojnë edhe atë që quhet “Ëndrra e Alaskës”
Reagojnë 'Pishtarët', pasi KELKOS mirëpriti nismën për formimin e komisionit hetimor për Hidrocentra...
Ulet nën 1 milion numri i amerikanëve që pretenduan se janë të papunë
Kuvendi zgjedh katër anëtarë të Bordit të RTK-së
Si ta dekoroni shtëpinë në stilin minimalist – madje duke kursyer deri në 60%!
Zyrtare: Albian Ajeti pjesë e skuadrës së Celtic
Katër çajrat më të mirë që nevojitet t’i pini kur kërkoni të humbni peshë
Doktori pretendon se kriteret e konkursit për specializime po përdoren për manipulime
Qeveria ndau 24 milionë euro për subvencionim të pagave të punëtorëve
Fadil Miftari dhe Ilir Bytyçi zgjedhen anëtarë të Bordit të RTK-së
Qeveria aprovoi planin prej 365 milionë eurove për rimëkëmbje ekonomike
Kelkos Energy mirëpret krijimin e komisionit parlamentar për hidrocentralet
Shkup, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re
14 anëtarë synojnë bordin e RTK-së
Më shumë se 6 milionë raste aktive me COVID-19 në nivel global
ShBA-ja vazhdon të jenë vendi më i prekur në botë me COVID-19
Luan Gola emërohet zv/ministër i Shëndetësisë
Barcelona do ia “nxijë jetën” Bayernit
Fshati që jeton nga mjedrat
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruajnë marrëveshje historike për paqe
Aksident i rëndë te 'Kroi i Mbretit'
Kryeprokurori me shtëpi me vlerë 220 mijë euro
Regjistrimi i veturave, deri më 31 gusht suspendohet pagesa e tatitmit në pronë në Prishtinë
MSh-ja hedh poshtë informacionet se Kosova është e para në botë për vdekje nga COVID-19
Të rinjtë që përdorin cigaret elektronike, më të rrezikuar nga COVID-19
Slloveni, Pompeo nënshkruan deklaratën mbi teknologjinë 5G
Pasuria e kryesuesit të Këshillit Gjyqësor
Nënkryetari i Gjykatës së Prishtinës me 100 mijë euro kredi në bankë
VV fton në interpelancë Agim Veliun për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë
Ministri Mustafa thotë se është dyfishuar buxheti për pagesat direkte për bujqit
Sa ka pasuri Kryeprokurori i Prishtinës?
KFOR-i dhe Policia planifikojnë bashkëpunim për siguri në zonën e Kamenicë   
Kryeprokurori me piktura në vlerë prej 15 mijë eurove
8 të vdekur në 24 orët e fundit nga COVID-19
Nis nga fillimi gjykimi i të akuzuarit për vrasjen e burrit në Rahovec
Pas 100 ditëve pa virus, Zelanda e Re regjistron raste të reja me COVID-19
Aksidentohet djali i presidentit Hashim Thaçi
Prishtina e Peja prijnë me raste pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit
205 persona të shëruar në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
Paraburgim për të dyshuarin për sulm seksual ndaj të miturave në Prishtinë
193 raste të reja me COVID-19
Kryeministri Hoti “i lut” qytetarët t'i respektojnë masat e Qeverisë
Shoqëria Civile kërkon nga PDK-ja që ta tërheq Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së
Zgjedhen anëtarët e Këshillit Prokurorial dhe Gjyqësor të Kosovës
Kosova e para për numrin e vdekjeve në botë, kaq për menaxhimin e “mirë” nga juristi i LDK-së
E befasishme mënyra e tretmanit të projektligjit për UÇK-në
Rregullat e reja për hyrjen në Gjermani për partnerët e pamartuar
Gjilan- arrestohet dhe paraburgoset i akuzuari i që i ikte drejtësisë tash e 11 vjet
Arrestohet ish- ministri Numan Baliq për ngacmim seksual
Anti-korrupsioni konstaton se Zenun Halili ka konflikt interesi në konkursin për rektor
Merkel e Erdogan do të bisedojmë për tensionet Turqi- Greqi
Këshilli Rajonal i Abrucos votoi njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare
50 pacientë po trajtohen në spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Qindra të vdekur për shkak të dezinformimit për COVID-19
Presim ta kemi vaksinën anti-COVID në muajt e ardhshëm
Gashi e Shala dalin kundër Isa Mustafës, votojnë projektligjin për UÇK-në
Dënohen katër të akuzuar për incidentin me armë në Pejë
Gjakovë, grumbull njerëzish në qendër për pakon ekonomike (FOTO)
s' kalon projektligji për vlerat e UÇK-së
Komuna e Lipjanit hap sheshin dhe vendet tjera publike për qarkullim
Grumbull i madh i njerëzve para postës në Prizren
Burrë e grua arrestohen për rrahje të prindërve të burrit
Prishtinë, arrestohet i dyshuari pasi rrahu nënën e tij
Ministri Anschober: Vaksina e Putinit për Austrinë s' vjen në pyetje
Prishtinë, polici arrestohet për kontrabandë me mallra
IPK arreston rreshterin e policisë për kontrabandë me mallra
Sekuestrohen drogë e para brenda një veture në Mitrovicë
Nagavci i reagon Thaçit për ndejën me shahira në kohë të pandemisë
Gjakovari arrestohet pasi mblodhi 70 persona në aheng familjar
Detaje se si pasagjeri i mori taksistit veturën dhe u largua
Kuvendi vazhdon seancën, në rend dite votimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇ...
Vdes ish-drejtori komunal i Malishevës, Hajrullah Mazreku
Irani paraqet një kërcënim të vërtetë për Europën
PSG kualifikohet në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pasi përmbysi rezultatin ndaj Atalantës (VID...
Prokurori: 15 dhe 13 vjet burg për kosovarin dhe zviceranen që torturuan fëmijët
Lul Raka tregon Po qe se nevojitet hapur shkollat në shtator
Mos i besoni askujt se Perëndimi po dështon
Atalanta po e mposht Parisin (VIDEO)
Ministria e Finacave u dërgoi gabimisht qytetarëve mesazhe telefonike për pagesat nga pakoja emergje...
Në kohë pandemie, presidenti Thaçi në ndejë me shahira
UEFA ndëshkon kampionët e Kosovës, Drita humb ndeshjen në tavolinë
Çfarëdo diskutimi për postin e Presidentit është joetik
Anketë: Çdo i dyti austriak dëshiron javë pune prej 30 orëve
Instituti i Shëndetësisë publike apelon për kujdes nga temperaturat e larta, rekomandon 10 masa mbro...
Kosova po bëhet Bergamoja e Ballkanit
Isa Mustafa i bindur se koalicioni me AAK-në është stabil
Arbërishtja bëhet gjuhë zyrtare në rajonin italian Abruzzo
Isa Mustafa kërkon që PDK ta tërheqë Ligjin për vlerat e luftës së UÇK-së
Itali: Njoftohen qytetarët shqiptarë që kanë aplikuar për pasaportë
Kujdes me Ligjin për Mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së
Ministrja e Financave tregon se kujt sot iu realizuan pagesat nga Pakoja emergjente
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *