Sindikatat paralajmërojnë pasoja nëse nuk dalin pagat në muajin dhjetor sipas Ligjit të ri

Sindikatat paralajmërojnë pasoja nëse nuk dalin pagat në muajin dhjetor sipas Ligjit të ri
Kryetarët e të tri sindikatave, asaj të SBASHK-ut, Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës si dhe Sindikatës së Policisë së Kosovës kanë zhvilluar takim me Avokatin e Popullit, ky takim është realizuar me qëllim të qartësimit të situatës në lidhje me Ligjin e Pagave.
Këto sindikata thanë se duke mos dashur që të ndikojnë në punën e Avokatit të Popullit, të njëjtin e kanë njoftuar se nëse pagat e muajit dhjetor nuk dalin sipas parashikimit me ligjin e ri atëherë pasojat janë të paparashikueshme, gjë të cilën thanë se nuk e dëshirojmë.
“Duke mos dashur që të ndikojmë në punën e Avokatit të Popullit të njëjtit ia kemi bërë me dije se nëse pagat e muajit Dhjetor nuk dalin me Ligj të ri atëherë pasojat janë të paparashikueshme, gjë të cilën nuk e dëshirojmë. Pra edhe njëherë për opinionin e gjerë publik po i rikujtojmë se nëse ky Ligj nuk hyn në fuqi i atakon rreth 60 mijë të punësuar në sektorin publik dhe mund të imagjinohet se çfarë pasoja sjell për ekonomitë e tyre familjare”, thuhet në njoftimin e sindikatave.
Kujtojmë se deputetët e legjislaturës së fundit të Kuvendit të Kosovës me 62 vota për, asnjë kundër dhe 1 abstenim, në muajin shkurt të këtij viti, kishin miratuar Ligjin për Pagat në sektorin publik.
Ligji pritet të rregullojë pagesën e të punësuarve që marrin rroga nga buxheti i shtetit, ku koeficienti më i lartë është 10 dhe më i ulëti është 1 dhe vlera monetare e koeficientit për vitin e parë do të jetë 239 euro.
Sipas afateve të parapara në Ligj, nga muaji dhjetor i këtij vitit, punëtorët e sektorit publik pritet të marrin pagat me rritje. /Telegrafi/


Related posts:

Qytetarët e Kosovës tymosin mbi 300 milionë euro duhan
Në ora 3:00, virusi Corona i shkaktoi vdekjen S.N., burrë, nga Prishtina, ndërsa, në ora 7:10, N.R.,...
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
Situata epidemiologjike me influencë sezonale 2018/2019 në Kosovë
Ganimete Ademi: Kush janë heronjët ?!
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Ministria e Shëndetësisë blen 8 euro e 50 centë një maskë kineze
Befason Epidemiologu: Koronavirusi ka qarkulluar që në janar në Shqipëri
Kujdes, mos flini kurrë më shumë sesa 8 orë në ditë
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Kosovë/ 184 të infektuar me koronavirus, 5 të vdekur dhe 30 të shëruar
Fertiliteti mashkullor dhe plakja/mosha
Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë
Ja sa është numri i nevojshëm i punësimit të Infermierëve në Kosovë
Dhëndri i shqiptarëve zgjidhet President i Parlamentit të Republikës së Gjenevës
Komuna e Ferizajt kërkon nga qytetarët respektimin e masave
Mos e hidhni kokën prapa kur keni gjakderdhje në hundë
Dhjetë pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune
Riana Dragu, infermiere në vijën e parë të frontit në luftën kundër COVID-19 në Miçigan
Të jesh studente e mjekësisë!
Ja sa është paga e Kirurgut, Radiologut dhe Psikiatrit në Zvicër!
24 vite shkollim për t'u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës
LAPSH në Cyrih ka një njoftim për prindërit
Një punëtor çimentoje shkon tek një farmaci dhe pyet farmacistin
Nga rroga e ulët te kontrata e përkohshme, kjo është mjekja që izoloi koronavirusin në Itali!
Mjeku Krasniqi demanton Ministrin e Shëndetësisë Uran Ismaili
Ja sa dënohet ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike!
Me pikëlloi shumë lajmi për vdekjen e dy qytetarëve tanë të prekur me COVID- 19. I shpreh ngushëlli...
Hithra, karrotë dhe mollë, për një mëngjes plot energji – Gazeta Koha Jone
Keqpërdorimi i sinjaleve ndërkombëtare të komunikacionit
Vital
Vestibulum nasi - Çka është Vestibulum nasi?
Mediat "peshkojnë" vetëm shembujt negativë për Mjekët
Drinking coffee could protect against some types of cancer
Vipomë
Arrestohet mjeku/ Vdes 12-vjeçarja pasi i gjymtuan organin gjenital
Dhënia e ryshfetit
Vetëm ndryshimi do t’i kthente mjekët në Kosovë
Ja çka parandalon çaji i zi!
Verteks
Lindi sa një shiringë, kjo foshnjë sfidon ‘1 milion e 1″ mundësi mbijetese
Në Itali, mbi 2.000 punonjës mjekësorë me koronavirus
Si quhen me emër të përbashkët: lëkura, leshi, halat, gjembat?
Infermierët dhe Edukimi në vazhdim
Disa ushtrime për gratë shtatzëna
Blerim Latifi: Kjo është një betejë e shkencës së mjekësisë, krye e k'put!
Katër përfitimet kryesore të suplementeve të kolagjenit
Urdhëresë administrative për pagesën e anëtarësisë vjetore 2019
Gjatë vizitës në Fushë Kosovë takova edhe Fehmi Gashin i cili është përfaqësues i komunitetit rom. P...
Researchers Examine Impact of Soda on Children's Dental Health
Dr.Jeton Karpuzi : Masat agresive të cilat duhët të merren në mbrojtje ndaj SARS-Cov-2
Skandaloze: Mbi 30 milionë euro reklama, shumica për portale të ‘bosave’ e të partive
Ramush Haradinaj
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Ja kur hyn në fuqi Ligji i Pagave
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Ja çfarë punëtorie u mbajt në IKSHPK!
Vazhdimi i punësimit
Paradokse!
APEL I VEÇANTË PËR TË MOSHUARIT: JU LUTEMI, RRINI NË SHTËPI! 🙏🙏🙏 Të nderuar qytetarë, 🔴 Ju lutemi, ...
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Frikësimi gjatë procedurës penale
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Historia e saj bëri xhiron e rrjetit, rrëfehet infermiere Valbona: Asnjëherë nuk dorëzohem
Blerim Latifi: Vrasja mizore e Qerim Kelmendit lajm tronditës
Ka përdhosur një grua që po flinte, kosovari dënohet me dëbim nga Zvicra
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Virusi nuk do të zhduket në verë, përhapja tek macet sjell një burim të ri
Filantropi Lazim Destani ndihmon familjet në nevojë në Maqedoni
Dr.Hamëz Berisha: Mandej po thojnë rrini në Kosovë!!!!!!!
Juristja shqiptare, në shërbim të komunitetit në SHBA
Vita
Për një vit, skemave të asistencës sociale iu shtuan edhe 2.500 familje
Mungesë e madhe e Specializantëve në QKUK
OBSH: Duhanpirja vret çdo vit 7 mln njerëz
Vetëvendosja s'po e lë vdekjen m'u bë LAJM. Kryeministër, i kofsh' fal situatës se ...
Italia i angazhon mjekët e pensionuar për ta luftuar koronavirusin
Kaq do të rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve
Prioriteti ynë: Kthimi në Kosovë i shtetasve tanë të ngujuar në Zvicër
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Prezantimi i rremë si person zyrtar
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Çka është i punësuari?
Spitalet Rajonale e mbingarkojnë QKUK-në me raste që kanë mundur të kryhen në ato Spitale
Skandaloze: Injeksionet dhe infuzionet që shkruhen në Ordinanca private po administrohen në ambulant...
Unused Dental Surgery Prescriptions May Help Fuel Opioid Epidemic
OBSh kërkon 675 milionë dollarë ndihmë për të luftuar “Covid-19”
A është Amerika kundër Reciprocitetit apo kundër Albin Kurtit? Se të jesh kundër Albin Kurtit ka lo...
Më pikëlloi vdekja e veprimtarit Rexhë Xhakli në Nju Jork. Si kosovar i lindur në Fier dhe i ikur në...
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Praktikumi i Fiziologjisë Patologjike
https://bjanaesthesia.org/ar…/S0007-0912(20)30200-2/fulltext
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
“Virusi tashmë ndodhet edhe në ajër”, Bino paralajmëron qytetarët: Bëni mirë që të mbani maska
Viskoz
These Foods to Absolutely Avoid If You Want Clear, Glowing Skin
Kurti, letër ministrave: Skanoni gjendjen nëpër ministri dhe ma sillni raportin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kur shkenca ndrydhet nga një dogmë filozofike

Mon Nov 25 , 2019
160 vjet Darwinizëm Për Kosova Post: Dr. Arbër Vokrri Vendikim me çdo kusht, qoftë edhe me mashtrim A ju kujtohen figurat nga librat shkollorë ku na thuhej se embrionet e llojeve të ndryshme i ngjajnë njëri-tjetrit, ngase e kemi prejardhjen e përbashkët? Autori darvinist i asaj figure e cila ende […]