Situata me Covid s’ njeh përmirësim në Prishtinë, regjistrohen edhe 306 raste të reja në kryeqytet


Pozitiv me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në kanë rezultuar edhe 306 persona raporton IKSHPK-ja, shkruan Gazeat Blic.

Situata me Koronavirus në kryeqytet s’ po njeh përmirësim pasi çdo ditë po regjistrohet numër i lartë i rasteve pozitive.

Njoftimi i plotë:

1.903 TESTIME, 553 TË SHËRUAR DHE 775 RASTE ME !

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 775 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 15 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.
janë nga komunat: 4 raste (76, 66, 56, 52 vjeç), 2 raste (78, 66 vjeç), Ferizaj 1 rast (78 vjeç), 1 rast (80 vjeç), 1 rast (76 vjeç), 1 rast (77 vjeç), 2 raste (71, 64 vjeç), Vushtrri 1 rast (72 vjeç), Gjakovë 1 rast (69 vjeç) dhe 1 rast (87 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 37.028 raste nga 137.872 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 963 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 553 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22. 690 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.375.

janë nga komuna Prishtinë 306 raste, 64 raste, Gjakovë 40 raste, Ferizaj 38 raste, Fushë-Kosovë 37 raste, 35 raste, 30 raste, 29 raste, Vushtrri 21 raste, Lipjan 20 raste, 20 raste, Viti 20 raste, 16 raste, Drenas 15 raste, 13 raste, Kaçanik 12 raste, Shtime 11 raste, 9 raste, 7 raste, 5 raste, 5 raste, 4 raste, 4 raste, 4 raste, Dragash 3 raste, 2 raste, Novobërdë 2 raste, 2 raste dhe Junik 1 rast.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!
Respektoni distancën!Postime të ngjashme