Thu. Jun 30th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Edhe pse i shkëlqyeshëm, vaji i kokosit s’ është gjithmonë i përshtatshëm për përdorim

Këtu janë situatat në të cilat s’ duhet ta përdorni:

Në qoftë se jeni duke u përpjekur të humbni peshë

“Vaji i kokosit është shumë kalorik”, pohon autori i Dietës së Ndryshimit të Vogël, Carrie Gans, për womenshealthmag.com.

Me 117 kalori për lugë gjelle, vaji i kokosit mund të krahasohet me ullirin. Kjo s’ do të thotë që duhet ta shmangni plotësisht, thjesht i kushtoni vëmendje sasisë, si me të gjitha ushqimet e tjera.

02 nococonutoil diet 885 1492710481

Përdorimi i tepërt

Me 12 gramë për lugë gjelle, vaji i kokosit sigurisht që sjell një sasi të mjaftueshme yndyre në trupin tuaj. Është e qartë për ju që përdorimi i tepërt i tij mund të çojë në shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare. Kujdesuni për moderimin.

Dieta daneze për 13 ditë

ndërsa përbërësit e pastës së dhëmbëve nxjerrin bakteret nga zgavra me gojë, vaji i kokosit jo.

Në qoftë se keni plagë të hapura

“Në qoftë se bie në kontakt me një gërvishtje ose një plagë të hapur, vaji i kokosit mund të shkaktojë kruajtje, acarim të lëkurës dhe skuqje”, thotë Joshua Zeichner, shef i kërkimeve dermatologjike në klinikën Mount Sinai në Nju Jork.

Kur rreziteni

Megjithëse vaji i kokosit ofron mbrojtje të butë nga rrezatimi UV (faktori vlerësohet në 8), s’ është aspak një shkallë e mjaftueshme e mbrojtjes për lëkurën tuaj. Në qoftë se dëshironi të ushqeni lëkurën tuaj, mos ngurroni të kombinoni vajin e kokosit me kremin kundër diellit.

Gjatë dushit

Vaji i kokosit, si çdo vaj tjetër, është mjaft i yndyrshëm në lëkurë Në qoftë se s’ fërkohet mirë. Në qoftë se e transferoni atë në një dush ose vaskë, rrezikoni të rrëshqisni. andaj, jini të kujdesshëm.

Kur gatuani në temperatura të larta

Vaji i parafinuar i kokosit arrin pikën e djegies në afërsisht 150 gradë Celsius. Nga ana tjetër, vaji i kokosit i rafinuar mund të përballojë temperatura deri në 230 gradë Celsius. Kushtojini vëmendje llojit të vajit të kokosit që përdorni përpara se të filloni të gatuani.

07 nococonutoil cooking 885 1492710481

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page