Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve

Skandaloze: Emrat e pacientëve keqpërdoren për analiza nga ana e infermierëve dhe infermiereve
Gazeta Shëndeti ka mësuar përmes burimeve të saj brenda laboratorëve të Biokimisë se kohëve të fundit emrat e pacientëve po keqpërdoren për analiza laboratorike nga ana e një pjese të infermierëve dhe infermiereve.
Burimet e Gazetës brenda biokimisë kanë thënë për Gazetën Shëndeti se mënyrat e keqpërdorimit janë këto: Infermeri/infermierja e merr gjakun e vet ndërsa në udhëzim e shkruan emrin e ndonjë pacienti/paciente i/e cila është i/e shtrirë në QKUK dhe pastaj e merr rezultatin me emër të pacientit përkatës dhe kështu mëson rezulatin laboratorik për veten e tij/saj.. Poashtu edhe analizat e familjarëve të infermierëve realizohen në këtë mënyrë ku infermieri ose infermierja e merr gjakun e familjarit të tij/saj dhe e dërgon në laborator me udhëzim me emër të ndonjë pacienti të hospitalizuar.
Pra ky po konsiderohet një keqpërdorim i madh dhe një shpenzim i kotë i materialit shpenzues për analiza. Kështu janë realizuar me qindra analiza dhe janë shpenzuar me qindra euro të taksapaguesëve kosovarë.
Burimet tona brenda biokimisë po e konsiderojnë këtë veprim të infermierëve si skandaloz. Poashtu këto burime kanë dërguar edhe fakte dhe argumente tepër bindëse për këto pohime./Gazeta Shëndeti

Related posts:

Këshilli i Fakultetit të Mjekësisë vendos lidhur me konkursin kontravers për Profesor Asistent
Which operations can restart first? New guide could help hospitals decide
Pacientët po bëjnë ankesa duke trilluar ngjarje ndaj mjekëve dhe infermierëve
Koronavirus, gati vaksina nga Izraeli
Ligji për pagat në Kushtetuese, Sindikata e Judikaturës mbështet Avokatin e Popullit
Ja 4 arsyet pse përjetoni dhimbje gjatë seksit
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Infektologët paralajmërojnë që coronavirusi shkakton dëmtime neurologjike, ndërkaq te disa edhe sulm...
Vjedhje brenda QKMF-së në Gjakovë
Kush mund të udhëtojë në Gjermani
Çka është Shkencëtari?
Ministri Ismaili po manipulon me kërkesën e Kirurgëve
Të jesh apo të mos jesh i pranishëm në lindje
Soridiet shërbejnë për shumëzim te:
Po të mos ishte koronavirusi, Dua Lipa sonte do të mbante koncert në Vjenë
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Zbulohet sozia e Edi Ramës, është një mjek neurolog nga Greqia
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Rritet numri i personave të prekur me kancer
Bashkëpunimi me Gjermaninë dhe Francën sikurse edhe me vendet e tjera të Bashkimit Evropian është me...
Të dashur qytetarë, Unë dhe familja ime, edhe ajo politike, jemi me Amerikën; Jemi me të ngarkuarit...
Dy adoleshentë krijojnë dorashkën që bën shurdhmemecët të flasin
Virologji
A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Në Slloveni s' ka lehtësime për shtetasit shqiptarë që lëvizin drejt vendit të tyre
Austria e ka nën kontroll koronavirusin
SHBA-ja i dhuron 500 mijë maska mbrojtëse Austrisë
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë
Ja kush ishte i pari që pohoi se lia e ujit bie vetëm një herë dhe nuk përsëritet!
Kjo është familja e ministrit Uran Ismaili
Shqiptarja përfundon mjekësinë me notë 10, Gjermania do ta marrë në punë
Simpsons parashikuan shpërthimin e koronavirusit 27 vjet më parë
Fatmir Limaj
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
Covid-19, OBSH paralajmëron: Mos i hiqni masat kufizuese shumë herët, gjendja mund të përkeqësohet
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Ja 3 mjeket italiane që arritën të izolojnë koronavirusin
E vërteta e frikshme që fshihet pas peshkut dhe mishit të skuqur të pulës
Vezikal
Si ta përmirësoni frymëmarrjen Me kusht që infektoheni me COVID-19 – Gazeta Koha Jone
Ushqimi për diabetikët apo për të sëmurët që vuajnë nga sheqeri
Dr.Leonard Bytyçi demanton shkrimet kundër Kardiokirurgjisë
Refleksione mbi jetën e një Mjeku
PESË PACIENT TË SHËRUAR NGA COVID-19! Sot me 31.03.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare ...
Austria ndihmon Shqipërinë me pajisje mjekësore në luftën kundër Covid -19
Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj
Letër nga karantina nipave në Shqipëri: Mos bëni gabimin që bëra unë
Loja e Shahut dhe COVID-19
Pse Oda e Mjekëve nuk reagon ndaj deklaratës së Milaim Zekës?
Nëse i keni këto tri simptoma njëkohësisht, mund të keni probleme! Hulumtimet në Kinë zbulojnë fakte...
Që të jesh Mjek…
Tipet e demencës
Bilanci i fundit/ Rritet numri i mjekëve të vdekur nga koronavirusi në Itali
Na mbyti xhelozia. 1. Në Shqipëri u çmendën nga xhelozia pse Kryeministri Edi Rama e bëri gjestin ...
Konfirmohen 3 viktima nga gripi. 37-vjeçari nga Gramshi nuk i mbijetoi
Tetë të prekur nga meningjiti në Kosovë, ja cilat janë simptomat
Ja cilat janë organet që transplantohen më shpesh!
Koronavirusi: 22 mjekë e infermierë fitojnë betejën ndaj COVID-19
Të dashur miq, Sonte nga ora 21:30, jam i ftuar në emisionin “Pressing”, në T7, për të folur për zhv...
Rrezikimi i trafikut publik
Vazhdon riatdhesimi: 145 kosovarë u kthyen nga Belgjika në Prishtinë
Historia e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës
Ky është kryetari i vetëm në Kosovë që realizoj 100% të premtimeve
Çka është fruthi? - Sëmundjet ngjitëse
Urdhërohet anulimi i ndërhyrjeve kirurgjikale në fundvit, ngaqë nuk ka mjek
Edhe kjo ndodhë! Xhelal Sveçla, ushtrues detyre i Ministrit të Brendshem, me Vendim të veçantë, ua p...
Sonte jam i ftuar në një intervistë me Leart Hoxhën në emisionin e tij "Click" - RTV21, në...
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Numri i të infektuarve në Austri bie nën 1 mijë persona
7 eye exercises
Injorohen nga krerët e shtetit, sindikalistët thonë se do të presin veç deri nesër
75-vjeçari i nervozuar me mjekët, i quan “sorra të larme”
E drejta e grevës - Ligji i Punës
Gjermania me nevojë urgjente për fuqi punëtore të kualifikuar
Gonzales: Po përjetojmë një nga sfidat më të mëdha. Faleminderit atyre që po kontribuojnë në këtë lu...
Gjykata Kushtetuese konfirmoi atë që kemi thënë nga fillimi se vendimi për kufizimin e lëvizjes së q...
Ja sa fëmijë kërkuan ndihmë në emergjencë pediatrike!
Athinë, fitojnë ambientalistët. Tarraca e hotelit luksoz që “fsheh” Akropolin do të prishet |Revista...
At height of pandemic, 1.4 million US health workers lose jobs
Nobel Prize Winner Insults All Doctors
Sigurohet materiali për intervenime në sy
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Keqpërdorimi i informatës zyrtare
Çfarë duhet të mësojmë nga vendet më të përparuara në përballimin e epidemisë nga COVID-19?
Krijoni kopshtin tuaj të perimeve. Gati? |Revista Monitor
Dr.Izet Sadiku: Sulmi ndaj zëvendëskryeministrit Hoti është akt qyqar
OSK-ja: Mos plotësimi i kushteve të punës, shkaktari kryesorë pse mjekët po ikin nga Kosova
Çka është Puna e detyruar ose e dhunshme?
Vendimin për shqiptimin e masave ndëshkuese për shkeljen e detyrave të punës
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Rebelimi i personave të privuar nga liria
Ja ku u krijua Coronavirusi!
2 të vdekur nga gripi në QKUK: A po fshihet ‘gripi kinez’, Europa në panik
Sëmundjet ngjitëse morën jetën e 63 qytetarëve të Kosovës gjatë vitit 2018
NJËZET RASTE ME COVID-19! Sot më 06.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ...
Ja si janë provimet e Fakultetit të Mjekësisë!
Marrja e ryshfetit
Reputacioni dhe karakteri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ja sa mjekë ikën nga Kosova në katër mujt e parë të këtij viti

Tue Apr 23 , 2019
Ditëve të fundit jemi dëshmitarë të një vale të largimit të qytetarëve nga Kosova për të kërkuar një jetë më të mirë në vendet e huaja. Kosovës po i ikin edhe profesionistët shëndetësorë, kryesisht kuadri i ri. Brenda një viti nga Kosova u larguan rreth 158 profesionistë shëndetësorë. Kushtet e […]