Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Shkruan: Guxim Maloku

Burimi:MedicusOnline
A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.
 Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm dhe mjekët familjar(shumica e tyre) bëjnë gabim fatal profesional mjekësor kur çdo pacient/e me dhimbje të barkut e udhëzojnë te Kirurgu Abdominal duke menduar që çdo dhembje e barkut(kolikë abdominale) ka natyrë kirurgjike dhe sipas tyre çdo pacienti të cilit i dhemb barku duhet të operohet (çfarë gabimi trashanik profesional). 
Këtë gabim e bëjnë edhe Mjekët Emergjent e veçanërisht në QKUK të cilët çdo pacient i cili ka dhimbje të barkut i thonë shko te Kirurgu Abdominal duke aluduar që çdo pacient me dhimbje të barkut duhet të operohet pra një veprim i tmerrshëm profesional.
Nëse pacienti ka dhimbje të barkut dhe nuk mund t’a menagjoni atëherë fillimisht duhet të udhëzohet te Mjeku Emergjent ose Gastroenterologu sepse diagnostikën e dhimbjes së barkut e bën Mjeku Emergjent ose Gastroenterologu dhe jo Kirurgu Abdominal. Kirurgu Abdominal merret me operacione dhe jo me diagnostikë. 
Nëse ju mjekë të përgjithshëm dhe Specialistë të Mjekësisë Familjare pacientin me dhimbje të barkut (Colica abdominalis) e udhëzoni menjëherë te Kirurgu Abdominal atëherë ju me atë udhëzim për pacientin keni vendosur që pacienti menjëherë të shkojë në sallë të operacionit sepse vet fjala Kirurg ka të bëjë me një specialist i cili kryen operacione dhe jo me një specialist i cili merret me diagnostikë. Sepse vet fjala Kirurg ka të bëjë me një profesionist i cili merret dhe bën operacione.
Sipas mjekëve të përgjithshëm, Specialistëve të Mjekësisë Familjare dhe Mjekëve Emergjent çdo pacient i cili ka dhimbje të barkut ose Colica Abdominalis duhet të operohet që në të vërtetë është një gabim tepër i madh dhe mund të ndiqeni penalisht për këtë konstatim sepse t’a dërgosh pacientin me dhimbje barku direkt te Kirugu Abdominal për operacion pa pasur ose pa konstatuar sëmundje akute kirurgjike abdominale vërtetë është vepër penale dhe konsiderohet sipas Kodit Penal si shkelje e detyrës Zyrtare ose Keqpërdorim i detyrës zyrtare.
Rreth diagnostikës së dhembjes së barkut merret mjeku i përgjithshëm, mjeku familjar, mjeku emergjent dhe Gastroenterologu. Nëse mjekët e cekur konstatojnë(me ekzaminimet e realizuara fizike, laboratorike dhe imazherike) që pacienti ka sëmundje kirurgjike abdominale dhe duhet të operohet atëherë dërgohet te Kirugu Abdominal. 
Nëse ka ndonjë dyshim rreth dhimbjes së barkut në vend që pacientin ta ekzaminojnë fillimisht dhe të bëjnë ekzaminime laboratorike dhe imazherike ose t’a trajtojnë me medikamente, ata menjëherë shkruajnë udhëzimin. Gabimi tjetër është se në vend që pacientin me dhimbje barku t’a udhëzojnë te Mjeku Emergjent ose Gastroenterologu ata e udhëzojnë menjëherë te Kirurgu duke menduar që çdo kolikë abdominale(dhimbje e barkut) ka origjinë kirurgjike dhe duhet të operohet(çfarë gabimi katastrofal).
Kolikën abdominale të dyshimtë udhëzojeni te Gastroenterologu pastaj nëse Gastroenterologu diagnostikon ndonjë sëmundje me natyrë Kirurgjike abdominale e udhëzon te Kirurgu Abdominal për intervenim kirurgjik. 
Poashtu gabimet janë edhe se pacientët udhëzohen menjëherë pa u kontrolluar fare, pa e pyetur fare për ankesat dhe paraqitjen e sëmundjes dhe pa e trajtuar fare pacientin për sëmundjen përkatëse qoftë në formë të injeksioneve (spazmolitikë, analgjetikë), infuzioneve apo per os.
 Sikur çdo dhembje e barkut të kishte natyrë kirurgjike atëhërë nuk do të mjaftonin as 500 Spitale Rajonale e Klinika Universitare për pacientët që do të operoheshin. 
Pra pacienti me dhimbje të barkut udhëzohet te Gastroenterologu për diagnostikim të mëtejmë dhe jo te Kirurgu Abdominal sepse Kirurgu Abdominal edhe vet termi Kirurg në Etimologji të fjalës ose prejardhje apo kuptim kuptohet si Mjek që bën operacione dhe jo mjek që merret me diagnostikë.

Related posts:

Reagim nga Ministria e Shëndetësisë Prishtinë, 7 prill 2020 Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti K...
Ambasada e Kosovës në Zvicër me njoftim të rëndesishëm për bashkatdhetarët
Ju lutemi rrini në shtëpi! Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet prandaj lusim qytetarët...
Mjekët, objekt sulmi në vendin e tyre të punës
Kastravec për fytyrë të pastër
Dr.Istref Plakolli: Përdorimi dhe rëndësia e Acetaminofenit
Kadri Veseli: Taksa ndaj importeve serbe ka qenë vendim dinjitoz i shtetit tonë
Edhe në Qendrën e Studentëve sot pashë nga pranë masat që janë marrë për t’u kujdesur për kosovarët ...
Gabimet që mund t’i bëni për t’u mbrojtur nga dielli
Vital
E turpshme: Kalon amandamenti që shpërblen zv/ministrat me pagë edhe pas përfundimit të mandatit
Personeli shëndetësor çdo ditë e më shumë po zvogëlohet
LIGJI PËR PAGA NË SEKTORIN PUBLIK, NUK PO I GËZON TË GJITHË
Ja çka po bëjnë Mjekët francezë ndaj qeverisë së Francës
Ja 100 medikamentet që trajtojnë shumicën e sëmundjeve
Shqyrtimi i Ligjit për paga mund të zgjasë me muaj
Cilat teste diagnostike përdoren për konstipacion ose kapsllëk?
Bëri 7 operacione pa pushim dhe e zuri gjumi, kirurgu përshëndetet si hero
Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike SOT KATËR TË SHËRUAR, GJITHSEJ DERI SOT 10 ...
Albin Kurti, nuk guxon me qenë as i dyshimtë, se lëre më 'fajtor' Rozeta Hajdari, mos ple...
Mjekët e Urgjencës në Lezhë refuzojnë shpërblimin 5 mijë lekë: Të shkojë për familjet në nevojë
New treatment extends lives of people with most common type of liver cancer
Shkencëtari Japonez, fitues i çmimit Nobel, tregon se si pastrohet trupi gjatë Ramazanit
Sot kisha një shkëmbim të hapur pikëpamjesh me Ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnett. Ne u...
Shtohen foshnjat me anomali, mjekët: Shtatzënat vijnë në kontroll me paketën e cigareve
Mjeku shqiptar që transplaton kockat e të vdekurve te pacientët e gjallë
Cilat gra preken nga kanceri i gjirit?
A është celulari i dëmshëm për shëndetin?
BAT është duke punuar mbi një vaksinë të mundshme për COVID-19, përmes filialit të saj bio-teknologj...
Kosova do të ketë numër të tmerrshëm të ngelaqëve
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Pacientët do të qëndrojnë në vetizolim për një kohë para operacionit
Riatdhesohen 300 shtetas zviceranë dhe qytetarë maqedonas në Zvicër
Punëtori i krahut nga Malisheva që rezultoi pozitiv me Covid 19, mbrëmë iku nga Infektiva, sot u lok...
Ja sa dënohet punësimi i personave të infektuar me sëmundje ngjitëse
Rruga e mjekut shqiptar, nga shtëpia e pleqve deri te doktorata në psikiatri
Nënat shqiptare vendosin rekordin në Europë, kujdesen më shumë se kudo tjetër për fëmijet e tyre
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
Mjekët e shpallin të vdekur, gruaja në Indi “ringjallet” gjatë ceremonisë mortore
Nga 1 janari paga më të larta për 10 për qind në arsim dhe shkencë
Ndalimi i punës së detyruar ose të dhunshme
Isa Haxhiu: Në Fakultetin e Mjekësisë – 300 euro nota 6, 500 euro nota 8 dhe 9, e 1000 euro nota 10!
Si qëndrojnë shifrat e të prekurve me coronavirus në Kosovë dhë rajon
Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin
Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve
Ministria e Shëndetësisë: 29 raste të reja me COVID-19, shkon në 18 numri i viktimave në vend
Dr.Taner Yusuf: Kosovë më befaso një herë për të mirë
Gështenjat nuk janë vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme
Disa rekomandime për mësimdhënie në shtëpi
Ja çfarë fjalë epike shkruan Mjeku për Adem Jasharin!
Gjithnjë e më shumë zviceranë po largohen nga Zvicra – por ku shkojnë?
Viridis
Të jesh mjek, mësues, profesor, gjykatës, inxhinier në Kosovën tonë!!!
Ministri Uran Ismaili i ka kërkuar homologut gjerman që mos t’i marrin Mjekët nga Kosova
Pas dërgimit në Kushtetuese të Ligjit për Pagat, SBASHK-u nuk përjashton grevat në arsim
Ja cilat janë sanksionet disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve
Maqedonia e Veriut rrit pagat e mjekëve e infermierëve, specialistët do marrin deri në 1600 euro
Habit mjeku: Ja si të rrisni penisin për vetëm 10 minuta!
Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë
Përballja me stresin gjatë COVID-19
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës
Koronavirusi, mesazhi kuptimplotë nga një infermiere italiane
Could a probiotic prevent or reverse Parkinson's?
Llojet e hormoneve femërore dhe funksioni i tyre
Donning gear to protect against COVID-19
Milaim Zeka: Pse nuk po e hapim një fond për punëtorët shëndetësor?
Arrestohet pasi sulmoi doktorin në vendin e punës
Trajtimi i sëmundjeve kronike të veshkave
Nefrologjia
Ministria e Shëndetësisë dënon dhunën ndaj mjekëve: Dënim maksimal agresorëve
Fillon zbatimi i masave parandaluese kundër etheve hemorragjike Krime Kongo
Kur një person konsiderohet i shëruar nga Covid-19? Pse gjurmimi i rasteve të shëruara është i rëndë...
Çka është Fibromialgjia dhe si trajtohet?
Më 21 mars 2005 kombi, familja dhe të afërmit, ne bashkëluftëtarët, humbëm veprimtarin e përkushtuar...
Historia e mjekësisë
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Dr.Besnik Ibishi: Këshilla para se me dhënë gjakun për analiza
Projektligji, Mjekëve dhe Infermierëve u heqet e drejta e dypunësimit
Parandalimi dhe zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit
Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!
Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili po u bën presion të vazhdueshëm Grevistëve
Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik
Version cefalik
Avokati i popullit me deklaratë dalldisëse: Ligji i pagave duhet të pezullohet
Situata e krijuar në komunat e veriut të Kosovës është e papranueshme dhe është rezultat i neglizhen...
Ismaili: Rritja e pagave ndalon migrimin e mjekëve
Gripi i derrit u merr jetën pesë personave në Kosovë, paraqiten edhe raste të reja
Me “Prison Art” e bëjnë botën më të bukur dhe më të përgjegjshme
4 mijë mjekë largohen nga Shqipëria
Dhunoi partneren dhe kërcënoi me thikë mjekët, prangoset shqiptari në Itali
Si të shpëtoni nga hundët e bllokuara në vetëm pak minuta
Në klinikën Infektive të QKUK-së, sot me 06/04/2020, janë të hospitalizuar gjithsej 55 pacientë. Me...
Ja cilat profesione po ua marrin jetën kosovarëve?
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Në QKMF dhe Emergjencë (Mjekësi Familjare) shkelen të drejtat e punëtorëve
Kush e shkakton kancerin? Studimi: Ndikon mënyra e jetesës
Virusi mund të qëndrojë në ajër, OBSH ndryshon qëndrim për maskat
Ja cili është Kirurgu i suksesshëm shqiptar në Linz të Austrisë
Libreza e Punës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Zbulohet sa është vlera e pagave që marrin infermierët e Kosovës në Gjermani

Tue Jul 16 , 2019
Drejtori i kompanisë ‘Interpersonnel Kosova’, Musa Ahmeti,  që është partner i kompanisë gjermane ‘DEKRA’ ka thënë se kontratat që bën kompania që ai drejton janë të ligjshme dhe të përhershme me shtetin gjerman. Ahmeti ka thënë se Gjermania kërkon nga vendet ballkanike rreth 70 mijë infermierë, në ndërtimtari rreth 40 […]