Skleroza Multiple dhe Terapia Hiperbarike me Oksigjen

Shkruan: Dr. Tauland Qyrdedi

Skleroza Multiple (MS) eshte semundja qe shkakton demielinizimin ne
Sistemin Nervor Qendror. Kjo semundje eshte e perhapur ne 500 mije vete
ne SHBA dhe rreth 2.5 milione ne mbare boten. Demtimet e tjera qe
manifeston jane demtimi i aksoneve, inflamacioni i membranave meningeale
(membranat qe mbulojne dhe mbrojne trurin dhe palcen e shtylles
kurrizore), demtimin e nervave perferike, ndryshime ne retine, ndryshime
ne enet e gjakut dhe pika te kuqe ne madhesi te vogel ne lekure te
quajtura petekie , te shkaktuara prej rrjedhjes nga kapilaret nen
lekure.

Pika me e dobet e sistemit vaskular eshte vendi ku kapilaret bashkohen
me venat. Permeabiliteti (kalueshmeria) i eneve te gjakut rritet me
rritjen e presionit ne kapilare , duke lejuar daljen ose migrimin
(ekstravazimi) e lengjeve dhe qelizave te bardha (diapedezis), duke
kaluar muret e eneve te gjakut (endoteliumin) pra ndodh kalimi i tyre ne
indet perreth. Kjo ndodh si kunderpergjigje ndaj inflamacionit dhe
ekspozimit ndaj substancave toksike. Receptoret e qelizave endoteliale i
pergjigjen stimulit inflamator duke rritur permeabilitetin
(kalueshmerine) e venulave post kapilare, pra inflamacioni ben qe te
kemi dalje te lengjeve nga venulat jashte tyre. Disa studiues besojne se
kjo pike e dobet e sistemit vaskular mund te jete shkaku i Sklerozes
Multiple (MS).

Ne njezet vitet e shkuara, studimet e shumta mjekesore, qe jane bere ne
mbare boten, kane pozicionuar Terapine Hiperbarike me Oksigjen (HBOT)
dhe rolin e saj efektiv ne programin e trajtimit te Sklerozes Multiple.
Ne disa vende Europiane jo vetem qe HBOT eshte primare ne trajtimin e
Sklerozes Multiple, por eshte edhe e rimbursuar nga sigurimet
shendetesore. Ne 30 vitet e shkuara, shoqata bamiresie Angleze ka kryer
me shume se 1,5 milione trajtime me HBOT per Sklerozen Multiple ne 100
qendra te dedikuara trajtimit te MS.

Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, HBOT ka nje histori te diskutueshme.
Shume raporte kane “vertetuar” disa here qe nuk eshte efektive. Sot,
nuk konsiderohet si trajtim kryesor, nuk eshte e rimbursueshme nga
sigurimet shendetesore, dhe shpesh eshte e veshtire te kesh akses te kjo
terapi.
Megjithate, mosperputhja midis menyres se si e percepton SHBA rolin e
Terapise Hiperbarike me Oksigjen ne trajtimin e MS dhe perdorimit te
gjere te kesaj terapie ne shtetet e tjera nxjerr si obligim kryerjen e
studimeve te tjera me te hollesishme,per te njehsuar ne te gjithe boten
rolin e kesaj terapie ne trajtimin e MS.

Studjuesit tregojne se efektiviteti i Terapise Hiperbarike me Oksigjen
varet nga numri total i seancave te trajtimit me kete terapi,
kohezgjatja dhe presioni i perdorur, lloji i dhomes hiperbarike,
pacientet dhe tipi i MS, menyra se si evidentohen rezultatet, trajtimet
dhe kontrollet e metejshme. Studimet vertetojne faktin se permiresimet e
arritura pas trajtimit me HBOT te pacienteve me MS behen te qendrueshme
kur trajtimi behet i vazhdueshem dhe nuk nderpritet.

HBOT eshte i vetmi trajtim i njohur deri me sot qe ndryshon
kursin (rrjedhen) e Sklerozes Multiple duke permiresuar gjendjen e
pacientit.

Related posts:

Ambasadori i ri gjerman kritikon nismën për ligjin për vlerat e UCK-së
Pasuria e rektorit të Universitetit të Gjilanit, Bajram Kosumi
Presidenti dekreton Ligjin për Buxhet, hapet rruga për ndarjen e pagesave të pandemisë
Vera erdhi: Ku po shkojmë për pushime?
Paraburgim policit gjilanas për rrahjen e gruas, arrest shtëpiak vëllait të tij
PDK flet për mocionin e nisur nga VV për rrëzimin e Qeverisë Hoti
Facebook dhe Twitter fshijnë pretendimet e Trumpit për COVID-19
Sa është i pasur ish- ministri Arben Vitia?
Rektori i UP-së, Marjan Dema me mbi 53 mijë euro para të gatshme
Washington DC: Shqiptarja, finaliste për çmimin “Excellence in Advocacy Award”
Bekë Berisha me kredi deri ‘në fyt’
Bekim Haxhiu vozit veturë 33 mijë eurosh
Shtetet e Bashkuara duan njohje dypalëshe
VV nis mocionin për rrëzimin e qeverisë Hoti
ORCA reagon ndaj emërimit të anëtarit të ri në KShC, kërkon ndalimin e interferimeve politike
Kosova po dështon në luftën kundër pandemisë
Prindërit e Iliasit flasin para fillimit të gjykimit të vrasëses së të birit
Ministria e Arsimit anulon testin e arritshmërisë
Lahi Brahimaj me vetëm 137 euro para në bankë
Japonia përkujton 75-vjetorin e bombardimit të Hiroshimas
Vushtrriasit i hapet rast në polici pasi s' u vetizolua
Pejë, 12 pacientë në gjendje të rëndë
Kryekuvendarja blen tokë 100 mijë euro
911 kosovarë u kthyen të infektuar me Covid-19 në Gjermani
Gjakovari arrestohet për dhunim
Arrestohen tre të dyshuar në Prishtinë për organizim të bixhozit
Sa është pasuria e Jahja Llukës?
Spitali i Ferizajt pret rritjen e kapaciteteve për t'i përballuar kërkesat gjatë pandemisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Profesori anëtar i AAK-së emërohet anëtar në Këshill Shtetëror të Cilësisë
Mendim Rugova blen veturë 20 mijë euro
Bordi i emëruar nga qeveria Kurti e quan të “paarsyetuar” vendimin për shkarkim nga qeveria Hoti
Turqi, protestë kundër dhunës ndaj grave
Për ndonjë ditë 66 aksidente trafiku në rrugët e Kosovës
Biden do ta pranojë online nominimin për president
Dy pacientë në intubim në spitalin e COVID-19 në Vushtrri
Moti sot në Kosovë
Kosova nis negociatat rreth vaksinës për COVID-19
Vdes një i ri nga Shtimja si pasojë e COVID-19
Zaev u takua me Ahmetin, Selën dhe Gashin, negociohet shumica e re larg syve të opinionit publik
Në Turqi protestohet kundër dhunës ndaj grave
Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë pretendimin e Trumpit për Bejrutin
Facebook prezanton klonin e TikTokut, Instagram Reels
specialisti kosovar shpjegon ç’është nitrati i amoniumit që shkaktoi shpërthimin shkatërrimtar në Be...
Pasuria e Drejtorit të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës
Drejtoresha e shërbimeve njerëzore në polici, mori avanc mbi 3 mijë euro për udhëtimet në SHBA
Gjilanasja: Virusi s' është rrenë, po e provoj në lëkurën time
Virusin e kam zënë hajgare, shumë i vështirë është
Drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës mban mbi 28 mijë para kesh në bankë
Gjilani vazhdon kontratat me Gerhard Prognin dhe Fiton Hajdarin
„Tour de Suisse” e motoristëve shqiptarë, në kohë pandemie
Spanja regjistron rekord të të infektuarve me COVID-19 prej përfundimit të izolimit
Pasuria e zv/drejtorit të Policisë së Kosovës, afër gjysmë milioni
Junik – Qindra hektarë kultura bujqësore janë dëmtuar nga breshëri – FOTO
Pandemia “gëlltit” investimet e huaja në Kosovë
Pompat e karburanteve, ku mund të furnizoheni më së liri në Austri
Rogovë e Hasit, kabllot bien për toke pas rrëzimit të shtyllës elektrike
Haradinaj- Stublla nis ndryshimet në misionet diplomatike
Presidenti Thaçi tani apelon që të gjithë t`i respektojnë masat anti COVID-19
Pasuria e U.D të kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës
KFOR i përgjigjet një kërkese urgjente të QKUK-së për ilaçe kundër helmimit
Zëvdendësdrejtori i policisë mban në bankë 45 mijë euro kesh
​Mali i Zi shënon numrin më të madh të viktimave nga COVID-19 brenda një dite
Labinot Tahiri shpenzon 107 mijë euro në vetura në vitin 2019
Lista e pasurive milionëshe të Behgjet Pacollit
Daut Haradinaj merr borxh tek familja e gruas për shtëpinë
Rreth 10 milionë afganë besohet se kanë qenë të infektuar me coronavirus
Pasuria e Drejtorit të Antidrogës në Policinë e Kosovës
Endrit Shala vozitet me veturë më të shtrenjtë se shefi i tij Fatmir Limaj
Albin Kurti me vetëm 934 euro në bankë
Në Klinikën ku trajtohet Coronavirus oksigjeni bartet me dorë pasi mungon sistemi
Sa kushton BMW e Fatmir Limajt?
Sjellja skandaloze e Zemajt për barnat rikthen krimin dhe korrupsionin në shëndetësi
Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...
156 persona shëndetësohen nga COVID-19
3862 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komunat e prekura sot nga COVID-19
Dyshime se polici vdiq pasi ambulancës iu ndal oksigjeni dhe u prish lifti i spitalit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Vezikofiksim

Tue Feb 12 , 2019
VEZIKOFIKSIM Operacion kirurgjikal për të fiksuar vezikën. Related posts:Ambasadori i ri gjerman kritikon nismën për ligjin për vlerat e UCK-sëPasuria e rektorit të Universitetit të Gjilanit, Bajram KosumiPresidenti dekreton Ligjin për Buxhet, hapet rruga për ndarjen e pagesave të pandemisëVera erdhi: Ku po shkojmë për pushime?Paraburgim policit gjilanas për rrahjen […]