Shëndeti
Tue. Mar 28th, 2023
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
Shenjat që tregojnë se keni mungesë të vitaminës C

4 prilli shënon Ditën Kombëtare të Vitaminës C, ku në këtë ditë bëhet rikujtimi i përfitimeve të kësaj vitamine për trupin e njeriut.

Vitamina C njihet gjerësisht për të mbrojte nga ftohjet, vështë vërtetuar gjithashtu klinikisht se është një fuqi në fusha të tjera të shëndetit.

Për shembull, vitamina C mund të ulë presionin e gjakut dhe potencialisht të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, transmeton Klankosova.tv.

Vitamina C e mban lëkurën të shëndetshme duke e mbrojtur atë nga dëmtimi oksidativ i shkaktuar nga ekspozimi i përditshëm ndaj dritës, nxehtësisë dhe ndotjes.

Popullariteti i produkteve aktuale të vitaminës C është rritur në mënyrë dramatike.

Me produktin e duhur, shtimi i vitaminës C në regjimin tuaj të bukurisë mund të ndriçojë lëkurën tuaj, të zvogëlojë inflamacionin dhe të nxisë prodhimin e shëndetshëm të kolagjenit.

You cannot copy content of this page