Sot përfundon masa e përkohshme për Ligjin e Pagave, sindikalistët paralajmërojnë protesta


Gjatë ditës së sotme do të përfundojë afati i masës së përkohshme për pezullimin e Ligjit të Pagave nga Gjykata Kushtetuese.

Kushtetuesja më datën 30 mars kishte njoftuar ish-kryeministrin Albin Kurti se kishte vendosur për vazhdimin e masës së përkohshme për rastin KO219/19 me vendim unanim. E sot kur do të përfundojë ky afat, kjo Gjykatë ende nuk ka dhënë asnjë njoftim lidhur me vendimin përfundimtar për këtë Ligj, shkruan Gazeta Shneta.

Ndaj këtij ligji ishin ankuar rreth 30 palë të cilat u përfaqësuan nga Avokati i Popullit Hilmi Jashari. Ankesë kishin edhe infermierët për koeficientin e ulët prej 2.25 duke kërkuar ngritjen në 3.2.

Ndërkaq Federata e Sindikatave të Shëndetësisë kanë paralajmëruar reagime nëse Ligji nuk do të fillojë së zbatuari.
Kryetari i FSSHK-së Dr. Blerim Syla ka deklaruar se punëtorët shëndetësorë janë lodhur. Ai iu është drejtuar gjyqtarëve të Kushtetueses duke iu bërë thirrje të mendojnë për familjes e punëtorëve shëndetësorë.

Syla ka shpërndarë edhe një video të një proteste të punëtorëve shëndetësorë në Francë, duke thënë se këto pamje do të ndodhin edhe në Kosovë. Kujtojmë se me këtë ligj mjekët janë të kategorizuar me koeficientin 5.0, që i bie se do të marrin pagë rreth 1200 euro.

(Visited 437 times, 1 visits today)

Related posts:

Itali: Në Bergamo asnjë pacientë me Covid-19 pas 137 ditësh
Sulmuesi Shqiptar, Pajtim Kasami i sjell fitore Sionit me golin e tij
Fitore minimale e Barcelonës ndaj Espanyolit (VIDEO)
4 të vdekur sot nga COVID-19
Komunat që shënuan raste të reja me COVID-19
Fitore e vështirë e Romës ndaj Parmës (VIDEO)
Numri i të shëruarve sot nga COVID-19
Rekord i zi, 214 raste të reja me COVID-19
Liverpooli fiton pa vështirësi ndaj Brightonit (VIDEO)
Pamje nga protestat në Beograd
Qeveria njofton se ka ndaluar qarkullimin nga 21:00 deri në 05:00 për 4 komunat e veriut
Beogradi në natën e dytë të trazirave, protesta edhe në disa qytete tjera
Manchester City fiton me rezultat të thellë ndaj Newcastle (VIDEO)
Shtetasit e Kosovës vetëm me test të koronavirusit në Maqedoninë Veriore
Lista e dyfishtë e të infektuarve në zonat me shumicë serbe në Kosovë
Publikohet lista e projekteve të mbështetura nga ‘Kultura për ndryshim’ për 2020 
Policia e Kosovës patrollon rrugët në Prishtinë
Disa kantone shkojnë një hap më tej: s' lejojnë mbi 100 veta në klube
United Airlines paralajmëron 36,000 punonjës se mund të largohen nga puna këtë vjeshtë
Shpreha gatishmërinë për dialog, por me njohje reciproke
Haziri apel deputetëve të Gjilanit nga të gjitha partitë politike në lidhje me impiantin për ujëra t...
Kjo çfarë ka ndodhur në Gjilan është krim ndaj futbollit
Policia përdori sprej ndaj trajnerit, zyrtarëve dhe lojtarëve të Prishtinës
Prishtina paralajmëron tërheqjen nga garat në futboll
Pronarët e dy bizneseve në Ferizaj e marrin pagën stimuluese para punëtorëve të tyre
Franca s' do të ketë ‘mbyllje totale’ në valën e dytë të virusit
Katër të lënduar nga aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë
Kushëriri i Thaçit që u shkarkua nga Qeveria Kurti nesër në Gjykatë
Juniku shënon rastin e parë me COVID-19
Policia përdori sprej ndaj trajnerit, zyrtarëve dhe lojarëve të Prishtinës
Shpreha gatishmërinë dialog, por me njohje reciproke
Ministria e Mbrojtjes me dy zëvendësministra, një burrë dhe një grua
Rakiq i nënshtrohet Kushtetutës dhe Ligjeve të Kosovës
Po qe se ka persona që shfrytëzojnë pozitën për testim është shkelje
​Ambasada e Kosovës në Itali, me njoftim të rëndësishëm për bashkatdhetarët
Gjilani shënon fitore dramatike ndaj Prishtinës
Shpenzimet për trajnimet dhe punëtoritë e testit PISA
Vera me të reja – Në JYSK fillon zbritja deri në 60% me produkte të ndryshme
Thaçi të hënën shkon në Hagë për intervistim
Komuna e Gjilanit, parregullsi në tenderë e ndarje të subvencioneve
Deputetja e PDK-së infektohet me COVID-19
Publikoni datat e licensimit të atyre që keni pranuar
PDK do të votojë pro marrëveshjeve ndërkombëtare
Dorëheqja e specialistëve për vetting, Ish-Ministrja e Drejtësisë mban nesër konferencë për media
Ministri Kuçi kërkon pezullimin e konkurseve në Trepçë
Tri pyetje, tri përgjigje të Tim Judah rreth dialogut Kosovë
Spitali i Prizrenit me 20 pacientë me COVID-19 dhe vetëm tre respiratorë
Pas dorëheqjes së ekspertëve të Grupit Punues të procesit të Vettingut reagon ministri i Drejt...
Drejtori i RTK-së rezulton pozitiv me COVID-19
ShSKUK përdori ecuri të negociuar për tenderë edhe kur s’kishte emergjencë
‘Pushtimi i COVID-19’, stafi i Drejtorisë së Kadastrit në kryeqytet do të testohet për COVID-19
Vulat apostile nga nesër ofrohen edhe në Prizren e Mitrovicë
Pas Haxhi Shalës, AAK-së i bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së
Pas Haxhi Shalës, AAK-së iu bashkohet edhe një asamblist i NISMA-së
Paraburgim për të dyshuarin që sulmoi kushërirën, i vrau burrin dhe i plagosi djalin
Coronavirusi “paralizon” Kirurgjinë Plastike, vetëm dy mjeke e mbajnë repartin
Hoti takim lidhur me pandeminë në orën 18
Disa zyrtarë të Ministrisë së Kulturës të prekur nga COVID-19
"Këmbët" e shpejta të virusit dhe vendnumërimi i deputetëve
Dy mjekë të Onkologjisë pozitivë me COVID-19
Një zyrtar i kabinetit të Agim Veliut infektohet me COVID-19
FSK me kapacitete të deminimit nënujor
Dorëhiqen ekspertët e grupit punues për procesin e vettingut
Pejë, 42 pacientë me COVID-19, spitali me një respirator
270 pacientë me COVID-19 po trajtohen në QKUK dhe spitalet e Kosovës
Vjosa Osmani kërkon shkarkimin e anëtarëve të Listës Serbe në qeveri
Prishet rruga në Drenovc të Klinës, ende pa i bërë dy vite nga asfaltimi
Institucioni qeveritar kontrollohet për mospagesë të kontributeve tatimore e pensionale të punëtorëv...
Rigjykimi për drogën nga Tropoja, të akuzuarit s' vijnë në gjykatë
Projekt- Kodi Civil i Kosovës shkel të drejtat e komunitetit LGBTI
Kufizimi i orarit të punës po na shpie drejt një kolapsi ekonomik
QBD publikon falas online fjalorin për fëmijë shqip-gjermanisht
Versioni i Ministrisë së Shëndetësisë pse s' u pranuan vullnetarët në konkursin për profesionistë sh...
Pacientët me COVID-19 s' janë të rrezikuar në klinikën e Mjekësisë Sportive
"Unë jam mbretëresha e tortave me shqiponja dykrerëshe"
Vdekje e dyshimtë në Gjilan
Lloji i ri i COVID-19 më infektiv, a do të ketë vaksinë këtë vit?
Ministrja Bajrami flet për rënien ekonomike për shkak të pandemisë
20 të plagosur në trazirat në Beograd
Aksidenti në Klinë përfundon me rrahje
Ilir Meta kujton vëllezërit Bytyçi në 21 vjetorin e vrasjes
Dalin rezultatet e 365 mostrave, gjendje e rënduar edhe sonte
Sulmohet Parlamenti i Serbisë
Rokeri i vrarë i Srebrenicës
Arrestohet në Fushë Kosovë një person për ngacmim të viktimës
Gjendet i vdekur në pyll një person në Sankoc të Drenasit
Rritje e frikshme e vdekjeve nga COVID-19
Rastet e reja sot, Prishtina vazhon të jetë komuna më e prekur me COVID-19
Milani tregohet i fortë për Juventusin (VIDEO)
Infermieri kosovar tregon gjendjen pas punës 12 orëshe në menaxhimin e pandemisë
SHBA-të kërkojnë drejtësi për vëllezërit Bytyçi
Grenell ofron mbështetje për udhëheqjen evropiane në dialog
Seuli, spektakël me dronë për të falënderuar qytetarët në luftën kundër pandemisë |Revista Monitor
Gjykata e Strasburgut: Zvicra ia ka ndaluar me të drejtë hyrjen kosovarit
Mjeku nga Ticino kërkon vaksinimin e banorëve kundër gripit sezonal
Genci nga Ulqini, dhëndër i Spilbergut
Mjeku nga Ticino kërkon vaksionimin e banorëve kundër gripit sezonal
Gjermani po stërvit qenë për zbulimin e COVID-19
Zviceranet sot paguajnë shtatë herë më shtrenjtë për një maskë
Fondacioni “Vjosa” përkrahet nga Organizata Botërore e Shëndetit, si dhe ajo e Autizmit

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Tre të vdekur me Covid-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Tue Jun 30 , 2020
Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit kanë vdekur tre qytetarë të prekur me koronavirus. Viktimat janë një 44 vjeçare nga Durrësi, një pacient 71 vjeçar nga Tirana dhe një pacient 85 vjeçar, gjithashtu nga Tirana. Të tre pacientët kishin disa sëmundje […]
Shërohen dy të infektuarit e fundit me COVID-19 në Kaçanik