Sot pritet vendimi për Ligjin për pagat


Ligji i pagave ishte pezulluar deri më 30 mars nga Kushtetuesja pas kërkesës nga Avokati i Popullit.

KALLXO.com, mëson se në lidhje me ketë çështje pritet që sot të vendoset nga Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës.

Ky Ligj përcakton rrogat për secilin zyrtar publik në Kosovë. Me këtë Ligj rregullohen edhe rrogat e kryeministrit, presidentit e deri te rrogat e punonjësve të sistemit gjyqësor.

Këtë Ligj e kishin kundërshtuar institucione të ndryshme pasi kishin mbetur poshtë me koeficientin i cili rregullonte rrogat.

Pas 35 ankesave të cilat ishin paraqitur tek Avokati i Popullit, ai kishte vendosur që këtë Ligj ta dërgojë në Kushtetuese në mënyrë që të vlerësohet nëse ky Ligj prek interesat e ankuesve.

Ndaj këtij Ligji ishin ankuar edhe zyrtarë të Administratës Tatimore të Kosovës. Ata kishin shfaqur pakënaqësitë me Ligjin e pagave pasi ishin lënë poshtë me koeficient.

Rroga më e lartë sipas këtij ligji i takon presidentit të Republikës, duke e pasur kështu koeficientin 10, i cili nënkupton 2,390 euro rrogë.

239 euro më pak në rast të zbatimit të këtij Ligji pritet të marrin kryeministri, kryetarja e Kuvendit dhe Kkryetarja e Gjykatës Kushtetuese ndërsa nga 1,912 euro marrin krerët e sistemit të drejtësisë.

Nga 1,852 euro rrogë është paraparë të marrin kryetarët e komunave.

Related posts:

Sot, 21 vjet pas rënies heroike, me respekt të thellë e kujtojmë Agim Ramadanin, njërin prej strateg...
Me dhimbje mora lajmin që një bashkëvendëse e imja sot ka ndërruar jetë, duke mos arritur të përball...
Tipet e demencës
Sot bëhen 12 vjet nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Kushtetuta është dokumenti më...
Të tallesh me popullin, ligji për Pagat shkon në Gjykatën Kushtetuese
Disa gazeta shpifin dhe manipulojnë me kërkesën e Kirurgëve
Drejtori i ShSKUK-së ua ndalon punëtorëve shëndetësorë të kërkojnë pagën jubilare
Dr.Besnik Ibishi: Nëse keni problem në gjetjen e venave!
Ventrikujt e Trurit
Mjeku shqiptar merret si shembull në Gjermani
Shkollimi i fëmijëve nga diaspora do të zhvillohet ndryshe pas Covid-19
TREGU FARMACEUTIK NË KAOS
Mjeku Shqiptar bëhet pjesë e Kolegjit mbretëror të Mjekëve Britanik
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
Deputetit i duket çudi e madhe 16 orë me qëndru në seancë
Një aeroplan me udhëtarë vjen prej Prishtina në Vjenë dhe vazhdon për në Cyrih
Take time to read and appreciate [email protected]
Ja çfarë kërkese Kirurgu Dr.Salih Krasniqi ka për mediat!
Kurti uron Fitër Bajramin, në veçanti uron mërgimtarët që s' munden të vijnë kësaj here në Kosovë
Miq të nderuar, Ju ftoj të më ndiqni, sonte, në “Rubikon” me Adriatik Kelmendin, duke filluar nga or...
Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!
Koronavirusi, rritet në 909 numri i viktimave
Përdorimi i paautorizuar i pasurisë
Holandezët gjejnë zgjidhjen ideale për të darkuar në distancë sociale – Gazeta Koha Jone
Suedi, hapet restoranti i parë për vetëm një klient |Revista Monitor
Verbal
Ikja e trurit: A do t’i fikë dritat mjeku i fundit që largohet nga Kosova?
Koronavirus në muret e së gjithë botës, sipas versionit të ‘street artist’ |Revista Monitor
Mbyllet një shkollë në Vjenë, në ditën e parë të rihapjes
Online information about probiotics often misleading
Lirimi i kundërligjshëm i personave të privuar nga liria
Stop dhunës ndaj Mjekëve dhe personelit mjekësor
Skandaloze: Me 3 diploma universitare shtetërore por i papunësuar
Shoqata “Nënë Tereza” në Londër shpërndan ndihma për anëtarët e diasporës
Revista “INFERMIERI 2.0”
Ramadani këshillë kosovarëve: Mos e luani rolin e epidemiologut, lërjani këtë punë atij që i ka 32 v...
FDA autorizon përdorimin e ilaçit remdesivir për koronavirusin
Ja çka parandalon çaji i zi!
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
s' ka prova për imunitet ndaj coronavirusit
Sulmuesi i Mjekut në Lezhë vetëdorëzohet në Polici dhe pranon fajin
Kush veç Mjekëve?
Mjeku Shqiptar fiton çmim ndërkombëtar për....
Raporti 24 orësh nga Klinika Infektive Sipas raportit 24 orësh nga Klinika Infektive, në këtë klinik...
Derisa po e 'zbusim' Albinin, po na koçitet Isa. Mule tash me zbut Isën. Duke e rrzu Alb...
661 mjekë specialistë në Kosovë, që nga viti 2017 s'janë bërë specializime
Një lajm i mirë sapo ka ardhur për rajonin në këtë kohë të vështirë që po kalon Kosova dhe krejt bot...
Kadri Veseli updated their cover photo.
7 mënyrat se si funksionon Ligji i Karmës
Mbështetja e mërgatës për tejkalimin e COVID-19
Dr.Hatixhe Latifi-Pupovci: Çfarë deshti dje Blerim Syla?
Të jesh studente e mjekësisë!
Ky është sekreti i një lëkure të bukur dhe imuniteti të fortë
Maqedoni: Infermieret po ikin jashtë vendit për të punuar
Load Up on Shrooms With These Healthy Recipes
Kreu i Sindikatës së mjekëve në Kosovë: Ministria e Financave po na bën presion për reduktimin e lis...
Çka shkaktohet tjetër përveç infeksioneve në leukemi?
Sëmuret presidenti Thaçi
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Punëtorët shëndetësor shkelen padrejtësisht me ligjin për paga
Cilat janë shkaqet e migrenës?
Ja çfarë metode e re e operacioneve po aplikohet në Kirurgjinë Torakale!
Kërkohet pensionimi i parakohshëm i mësimdhënësve me sëmundje të rënda
Kërkohen pjesëmarrës për studim shkencor
What Are 10 Types Of Patients From A Doctor’s Point Of View?
Ka mbajtur mbyllur gruan dhe foshnjën, 13 muaj burg për kosovarin
What is this !?
Dr.Shkëlzen Komoni: hera e parë që portalet nuk folin keq për stafin shëndetësor
Keni këto probleme vaginale? Kontrollohuni menjëherë tek mjeku
10 këshilla për parandalimin e ftohjes
Gurët në veshka, çfarë duhet të kemi kujdes
Kadri Veseli was live.
RUBIKON: Kadri Veseli, kryetar i PDK-së - 08.04.2020 - Klan Kosova
Enlirat Duraku: Me vendim arbitrar dërgohet në “standby” shkollimi i specializantit!
Skuqjet në fytyrë
Vezika urinare
Qeveri mbi qeveri. Nga e hëna, Cari, fillon konsultimet për krijimin e qeverisë së Unitetit të Hajn...
Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht
Kosova dhe bota artistike shqiptare sot humbi ikonën e kulturës sonë, aktoren Leze Qena. Një grua e ...
Regjistrohet dita pa asnjë lindje në spitalin e Prizrenit
Dr.Desaret Murati: inhibitorët e pompës protonike prolongojnë diagnostikimin e kancerit të lukthit
GJASHTË TË SHËRUAR DHE GJASHTË RASTE ME COVID-19! Sot më 03.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjis...
Skandaloze: Kujdestaritë e Specializantëve keqpërdoren përsëri
Sëmundja e sheqerit (diabeti) dhe agjërimi gjatë Ramazanit
Amerikë: Dyshohet se një kosovar është prekur nga koronovirusi
Në 21-vjetorin e rënies, sot kujtojmë dy Heronjtë e Kombit, Sami Plakollin e Hajdini Halitin, të cil...
Fillimi i punës - Ligji i punës
Të nderuar miq, Ju ftoj të më ndiqni, sonte nga ora 20:45, në emisionin “Debat Plus”, në RTV Dukagji...
How to increase height: Factors that influence growth
Qeveria të shpallë alarmin SOS, rrezikohemi të mbetemi pa mjekë
Pacientët po e keqpërdorin Urgjencën dhe Emergjencën
Foto sa 1000 fjalë/ Situata alarmante në Itali në një foto të vetme
Kimete Berisha: Euforia e frikshme e Richard Grenell
Stomatologët, mjekët e përgjithshëm e specialistët janë të papunë
Gjashtë shkaqet më të shpeshta të ankthit dhe depresionit
Alarmante: 2 mjekë Emergjentë dhe një Kirurg braktisin Spitalin Rajonal të Mitrovicës
Dr.Çlirim Berisha: fokusohuni në luftimin e pandemisë e jo në luftimin e vendimeve të njëri-tjetrit
Konstitucionalizëm integral, jo voluntarizëm presidencial Neni më i rëndësishëm i Kushtetutës së Rep...
Oda e Mjekëve akoma nuk reagon për sulmin e djeshëm ndaj Dr.Bujar Gashi
Mjeku virtual i lansuar nga “Microsoft Healthcare” u zhvillua në Izrael

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Tue Mar 31 , 2020
Gjykata Kushtetuese e ka shtyrë vendimin për masën e përkohshme për Ligjin e Pagave deri më 30 qershor. Kushtetuesja e ka njoftuar kryeministrin Albin Kurti për këtë vendim, ku thuhet se Gjykata Kushtetuese njëzëri ka vendosur për “vazhdimin e masës së përkohshme. “Ju njoftojmë se Gjykata Kushtetuese e Republikës së […]
Pagat