Sot shënohet Dita Botërore e Hepatitit


Sot është Dita Botërore e Hepatitit, një sëmundje që i referohet inflamacionit të mëlçisë.

Infeksioni i mëlçisë i cili klasifikohet si Hepatit, përmban këto lloje të hepatitit: Hepatiti A, B, C, D dhe E, secila nga këto lloje shkakton viruse.

Hepatiti A është formë akute dhe është sëmundje me kohë të shkurtër, kurse B, C dhe D janë sëmundje kronike, hepatiti E është akut dhe është shumë i rrezikshëm për gratë shtatzëna.

Hepatiti D është sëmundje më e rrezikshme e mëlçisë.

Simtomat  e hepatitit të cilat s’ nevojitet neglizhuar:

lodhje

– simptoma të ngjashme me gripin

– urinë e errët

– zbehje në fytyrë

– dhembje barku

– humbje e oreksit

– humbje në peshë për një peridhë të shpejtë

– zverdhje e lëkurës dhe syve.

Për të vërtetuar Po qe se një person është i infektuar me Hepatit, nevojitet të bëhet testi dhe Vetëm po të rezulton pozitiv nevojitet të konsultohet me mjekun specialist për të filluar testimet me tutje.Related posts:

PDK kritikon Ministrin e Arsimit, pyet Me kusht që Kosova është e gatshme për fillimin e mësimit në ...
Kosova po shkon drejt një krize humanitare
Hoti dhe Zemaj diskutojnë mundësinë që punonjësve shëndetësorë t’u paguhet shtesa mujore deri në 300...
Ministri Abrashi shkarkoi Njësitë Zbatuese të Projekteve, i quan të kundërligjshme
Lista e laboratoreve private të licencuara për testet për COVID-19
Pse të paguhet 50 euro testi për COVID-19 në rrethana të varfërisë?
Rritet numri i vdekjeve në Kosovë nga COVID-19
Kaq raste aktive me coronavirus janë në Kosovë
20 komuna me raste të reja me COVID-19 në Kosovë
114 persona të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve e fundit
172 raste të reja me COVID-19
Deputeti Haxhi Shala intervistohet si i dyshuar për kërcënim
Hoti prezanton shtatoren e Fadil Vokrrit
Zvicër: Fillon gjykimi i salafistëve, me shqiptarë të përfshirë në proces
Policia gjen marihuanë në një veturë në kufirin Kosovë- Shqipëri
Si të përdoret maska e dizajnuar?
Të dhënat nga Spitali i COVID-19 në Vushtrri, një pacient në intubim
Vdes një person në Bajgorë të Mitrovicës, dyshohet se e zuri traktori duke punuar
76 vjeçarja pranon vrasjen e Iljasit 7 vjeçar por fajëson autoritetet
Pejë, i dyshuari kanos policin gjatë intervistimit për armëmbajtje pa leje
Gjilan, dy raste të dhunës ndaj grave brenda ditës
Të mërkurën hapen të gjitha çerdhet në Ferizaj
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë flet për patrullimet e ushtrisë serbe me KFOR-in në Karaçevë
Skenderaj, burri plagos veten me armën pa leje
Partesh, punëtori i dyshuar ia merr 4500 euro pazar pronarit
‘Kriza’ në koalicionin qeverisës, LDK komenton kërkesat e AAK-së
Qeveria miraton projktligjin për 100 milion euro kredi nga BE-ja
Djali po dyshohet se vrau nënën e tij në Ferizaj
Digjet vetura në Vushtrri
Dy të arrestuar se hynë ilegalisht në Kosovë nga Maqedonia e Veriut
Ministria e Inovacionit dha para për disa biznese që s' u hapën asnjëherë
Vrasje në Ferizaj, dyshohet se viktima është 82 vjeçare
Prishtinë, burri sulmon fizikisht gruan
Podujevë, plumbi qorr bie mbi veturë
Gjendja e nivelit të ujit në Liqenin e Përlepnicës në Gjilan
Kryeprokurori i Gjakovës s' deklaron asnjë cent  para të gatshme
Organizon aheng në kohë pandemie, i iniciohet rasti në Polici
Ujësjellësi tregon sa u rrit niveli i ujit në Batllavë e Badoc pas shiut
Mosmarrëveshje për veturë, kanoset me vdekje burri në Drenas
Konflikt për pronë në Prishtinë, burri goditet me mjet të fortë
Testimi për COVID-19 në Kosovë edhe në laboratorët privatë
Nisë pagesa e 170 eurove për qytetarët dhe bizneset
Shtëpia, banesa dhe veturat e Ardian Gjinit
Policia shqiptoi mbi 1 mijë gjoba në trafik për 24 orë
Parashikimi i motit për këtë javë
Gjermania shënon vetëm një viktimë nga COVID-19 për 24 orë
SHKOLLA SHQIPE NË ZVICËR PO JU PRET!
Plagosen me thikë babë e bir në Fushë Krujë, kapet i dyshuari
Këto lagje të Prishtinës do të mbesin pa rrymë nga mesnata deri në mëngjes
Java e zezë, 78 të vdekur nga COVID-19
Prizren, shoferi i dehur kërcënon policët
Muriçi pritet t’i bashkohet ish-kampionit të Premier Ligës
​Qershitë shërojnë reumën dhe cermën
Situata me pandeminë, vendi po shkon shpejt drejt krizës humanitare
Hidhet me parashutë nga qafa e Llogarasë, lëndohet 39-vjeçari nga Tirana
Gjakovë, një grua keqtrajtohet psikikisht
VIDEO: Gërmi, gjarpri në shteg të këmbësorëve
Bullgaria arreston një person që dyshohet se sulmoi një gazetare të REL-it
VIDEO: Prishtinë, digjet një shtëpi
Projekti për shkëmbim të territoreve ka humbur jetën, por jo ideja
Profesionistet nga diaspora, iniciativë për të ndihmuar gratë shqiptare
Në ShBA, mbi 5 milionë të infektuar me coronavirus
3 mijë e 976 raste aktive me coronavirus në Kosovë
Vendimi për hapjen e shkollave do të ndikohet nga gjendja epidemiologjike
Studiuesi sugjeron kurse integrimi për zviceranët: "ata po mbeten pakicë"
Selmanaj u kundërpërgjigjet partnerëve të koalicionit: Kryeministri
Patrullimet ndër vite në mes të KFOR-it dhe forcave serbe
Parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme
Lutfi Haziri ngushëllon dy familje gjilanase që humbën familjarët e tyre në betejën me COVID-19
Shqiptarja kandidate në zgjedhjet e 13 shtatorit në Gjermani
Suspendohen dy policë, s' mbyllën një lokal që theu masat kundër pandemisë
Sot më pak të shëruar sesa të infektuar me COVID-19
Nga këto komuna të Kosovës janë të infektuarit e rinj me coronavirus
Jakup Krasniqi shërohet nga coronavirusi
Përzien frenat me "gazin": Lëndon veten dhe kosovarin e pafajshëm
188 raste të reja me COVID-19 në Kosovë
12 të vdekur me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend
Gjakovë e Rahovec, arrestohen pronarët e 4 restoranteve, s' respektuan masat kundër COVID-19
Austria, një vend përrallor edhe për pushime verore
Trump nënshkruan urdhra ekzekutivë për të ndihmuar financiarisht amerikanët
Vdes një person i infektuar me COVID-19
Organizuan dasma në restorantet e tyre, dënohen me nga 3 milionë lekë pronarët
Vdes në QKUK pas lëndimeve që pësoi duke kontrolluar një objekt në Prizren
Në Spitalin e Gjakovës 32 pacientë me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi
Policia shqiptoi mbi 1.000 tiketa për kundërvajtje në trafik
Patrullimi në Karaçevë, i paautorizuar
43 pacientë po trajtohen në Spitalin e Vushtrrisë, një në intubim
Prizren, mosrespektimi i masave kundër COVID-19, mbyllen 7 lokale, shqiptohen 691 fletëparaqitje
Prizren, gjuajtje me armë gjatë ahengut familjar
Vrasje në tentativë në Skenderaj, 8 të arrestuar
Një i vrarë në Prishtinë
Rreth 100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit
Indi, 7 të vdekur nga zjarri në hotelin që po përdorej si spital për COVID-19
Moti sot, me diell e vranësira, vende-vende me shi
Një vikend i qetë sa i përket pandemisë, por na e prishi xhandarmëria serbe
Pamje – Shiu shkakton dëme në disa fshatra të Shtimjes
Britani, Shqiptari i propozon të dashurës martesë, i digjet banesa nga qirinjtë
Alternativa kërkon BDI-ja të shkojë në opozitë, Po qe se të gjitha partitë shqiptare hyjnë në pushte...
Qytetari rrëfen për dhunën e zyrtarëve policor gjatë arrestimit të tij
Drita fiton ndaj Inter Escaldes në Ligën e Kampionëve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Në janar vaksina anti-Covid në farmaci, do kushtojë vetëm 3 euro

Tue Jul 28 , 2020
kurse kanë mbetur ende 5 muaj deri në fund të këtij viti të vështirë e të brishtë, i cili do të hyjë në histori si viti i pandemisë nga Covid, duke e detyruar planetin të bllokohet dhe izolohet, duket se viti 2021 do të fillojë me shenjën e shpresës dhe […]