Wed. Jun 29th, 2022
© Ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.

[ad_1]

Spinaqi është ndër ushqimet më të shëndetshme në planet dhe përmbajta e tij është lajm i mirë edhe për personat me diabetë.

Spinaqi përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, i cili është treguar se ul nivelin e glukozës, rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe parandalon ndryshimet oksiduese, të shkaktuara nga stresi në pacientët me diabet (sëmundja e sheqerit).

Studimet mbi acidin alfa-lipoik, gjithashtu kanë treguar ulje të neuropatisë periferike dhe neuropatisë autonome në personat me diabetë, njofton Klankosova.

Sidoqoftë, shumica e studimeve kanë përdorur acid alfa-lipoik intravenoz dhe s’ është e sigurt Vetëm po të plotësimi oral do të nxirrte të njëjtat përfitime

[ad_2]

Leave a Reply

You cannot copy content of this page