Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vushtrisë

Spitali i Vushtrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vushtrisë
Shënim: Redaksia e Gazetës Shëndeti nuk është kundër asnjë Institucioni Shëndetësor por jemi vetëm për përmirësimin e gjendjes në Shëndetësi. Të gjithë e dinë që çdo gjë që është në këtë shkrim është e vërtetë dhe shkrimi nuk është aspak tendencioz ose i qëllimshëm por thjesht është pasqyrim i realitetit në Shëndetësi.


Spitali i Vushtrrisë po e mbingarkon QKUK-në me raste të cilat kanë mundur të kryhen në Spitalin e Vushtrrisë
Se Spitalet Rajonale po i ikin përgjegjësisë dhe po dërgojnë raste të shumta në drejtim të QKUK e vërtetojnë edhe rastet e shumta të cilat po dërgohen nga Spitali i Vushtrrisë pa asnjë kriter për trajtim tretësor në QKUK.
Kohët e fundit në emailin e Gazetës Shëndeti kanë arritur informacione të shumta të detajuara ku tregohet në hollësi se si Spitalet Rajonale po bëjnë selektimin e rasteve, pastaj ku shkruajnë në raport se në mungesë të analizave laboratorike dhe imazherike dërgohen në QKUK mirëpo Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj brenda Spitaleve Rajonale ka arritur të siguroj informacione se në fakt bëhen ekzaminimet laboratorike dhe imazherike  madje edhe në fundjavë por në fakt nuk i dërgojnë fare për ekzaminime dhe arsyetimi në raporte se kinse nuk mund të realizohen ekzaminimet laboratorike dhe imazherike është arsyetim koti dhe ikje prej përgjegjësisë si dhe mund të konsiderohet fuqishëm nga Kodi Penal si keqpërdorim i detyrës zyrtare dhe dënimet janë të rrepta për këto veprime.
Gazeta Shëndeti posedon edhe dëshmi të shumta në datatekën e saj ku shihen raporte të ndryshme në të cilat gjenden arsyetime banale për dërgim në QKUK të pacientëve por disa burime tjera thanë për Gazetën tonë se pacientët po selektohen apo përzgjedhen nga Mjekët e Spitaleve dhe pastaj po na udhëzojnë për Prishtinë me arsyetime që kinse nuk kemi mundësi të bëjmë asnjë ekzaminim. 
Është e turpshme, e tmerrshme, skandaloze, alarmante, e paskrupullt të mos i ofrohet trajtim dinjitoz pacientit kur të gjitha mundësitë janë brenda Spitaleve Rajonale ku madje në disa Spitale funksionojnë edhe ekzaminimet e thella si psh. CT-ja. 
Është akoma më tmerruese kur paguhesh nga shteti për ofrim të shërbimeve shëndetësore dhe në fakt ti nuk i ofron ato shërbime me aryetime koti.
Këto gjëra duhet të ndalohen ashtu siç i ndalon edhe Kodi Penal ku i ndëshkon me gjoba të mëdha ose me dënim me burg.
Pacienti është i shenjtë dhe nuk duhet të manipulohet me ndjenjat e tij dhe të maltretohen ose keqtrajtohen në këtë mënyrë duke mos i ofruar shërbime mjekësore por duke i udhëzuar menjëherë për Prishtinë.
Specialistët e QKUK-së nuk janë as më të aftë e as më pak të aftë se Specialistët e Spitaleve Rajonale. Shumica e Specialistëve Rajonalë Specializimin e kanë kryer në QKUK dhe i zotërojnë të njejtat aftësi mjekësore me Specialistët e QKUK-së.
Dukuri akoma më negative është edhe kjo që në Spitalet Rajonale edhe pse punojnë aparaturat në të shtetit përsëri pacientit ia bëjnë të gjitha ekzaminimet në privat duke e zhvatur pacientin deri në “palcë” dhe kur e kuptojnë se pacienti nuk e ka as edhe një monedhë më, atëherë e udhëzojnë në QKUK dhe shpesh herë nuk ia shkruajnë në raport udhëzimin për QKUK por i thonë shko në Mjekësi Familjare merre një udhëzim për QKUK dhe kështu ia gjuajnë fajin mjekëve tjerë që kinse mjeku i përgjithshëm ose mjeku familjar e ka udhëzuar dhe jo ne…. e tmerrshme apo jo.  
Këto dukuri negative duhet të ndalen sepse pacienti po e pëson më së shumti dhe familjarët e tyre poashtu. 

Related posts:

Kadri Veseli rrit pasurinë, blen banesë 85 mijë euro
Në Burgjet e Kosovës, janë të infektuar 19 zyrtarë dhe një i burgosur me COVID-19
Të flesh në një tendë në formën e një pike – kampingu interesant në Belgjikë |Revista Monitor
Kadri Veseli rritë pasurinë blenë banesë 85 mijë euro
Aksionet e Mërgim Lushtakut në 4 biznese kursen 45 mijë euro në bankë
Anton Quni e shet veturën BMW X5
Sa fiton brenda vitit Kryeministrit Avdullah Hoti
'Zërat e shuar' të grave në 'veshët e shurdhër' të drejtësisë
Kontrata e dyshimtë, QKUK-ja s' i ndal tenderët për COVID-19 përkundër donacioneve të shumta
Kërkohet krijimi i trupës së qëndrueshme të aktorëve në Teatrin 'Dodona'
Fillon punën Bordi i përkohshëm i KRU "Prishtina"
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e një laboratori të testimeve për COVID në Kosovë
Qeveria e Serbisë planifikon hapjen e laboratorit të testimeve për COVID në Kosovë
Arsyetimi i Gjykatës për dënimin me gjobë të asamblistes së Gjakovës
Ditë e zezë, 15 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit
Hashim Thaçi “vajton" bujqit pas dëmeve të pësuara nga reshjet e fundit
Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në disa zona
Vdiq gazetari Nexhmedin Paloja
Gjakovë, kthehet në rigjykim rasti i katër të akuzuarve për grabitjen e 2,500 eurove
Qytetarja nga Peja paradite del negativ për coronavirus, pasdite IKSHPK ia ndërron rezultatin
Paradite negative me coronavirus, pasdite IKSHP ia ndërron rezultatin
Polici i Kosovës suspendohet, në orar të punës shkoi në motel
I emëruari për ambasador të ShBA-së në Gjermani kritikoi përfshirjen e administratës Klinton në luft...
156 persona shëndetësohen nga COVID-19
3862 raste aktive me COVID-19 në Kosovë
Komunat e prekura sot nga COVID-19
Dyshime se polici vdiq pasi ambulancës iu ndal oksigjeni dhe u prish lifti i spitalit
Vajzat kanë studiuar më shumë se djemtë gjatë pandemisë, thotë hulumtimi
328 policë të infektuar me COVID-19
Ujësjellësi, sistemi i vjetër dhe i ngarkuar i kanalizimit bënë që Prishtina të mos i përballojë res...
Javën e kaluar vdiq edhe një polic në Mitrovicë nga COVID-19
Mbyllen hetimet për rastin e polices në Gjilan e cila vrau familjen e saj dhe veten
Komuna e Rahovecit paralajmëron për vërshime
Kryeministri paralajmëron rrezik nga vërshimet, thotë se janë në gatishmëri
Gjykata e Ferizajt vendos ta largojë nga shtëpia ish- gruan e zyrtarit komunal në Ferizaj
Hoti thotë se po krijohen kushtet për zbatim të pakos së rimëkëmbjes ekonomike
Shkolla shqipe në Massachusetts të SHBA-së, me platformën pa pagesë për fëmijët shqiptarë
Kimikatet që shpërthyen në Bejrut ishin konfiskuar nga anija e një biznesmeni rus
Gjykata Komerciale shtyllë e fortë për sistemin e drejtësisë
Urdhër-arresti ndaj deputetit ia komplikon punën Qeverisë Hoti
Pas 4 dekadash, SHBA-ja dërgon delegacion të nivelit të lartë në Tajvan
Kosovë: Terminet për vula apostile verifikuese bëhen online
Ferizajasi arrestohet për ngacmim seksual
Policia intervenon në ahengun familjar në Mitrovicë
Mjeku jep detaje se si gjë pëlcitja e oksigjenit në Pulmologji
Shoqata e grave nga Novobërda dhuron 3 mijë maska për Kamenicën
IBAS dhuron 5 euro për çdo llogari të hapur
Mitrovicë, arrestohet i dyshuari për dhunë ndaj anëtarëve të familjes
Tollovi në Prishtinë, 15 vetura përfshhen në 5 aksidente trafiku
Dezinformatat për COVID-19, shkaktar për vdekje njerëzish
Himarë, fundoset varka në det, shpëtohen 3 e zhduket një person
Ujëvarat e Mirushës disa javë pa ujë, komuna thotë se arsyeja është mungesa e reshjeve
Policit të vdekur nga COVID-19 i mohohet pensioni prej 80% të pagës, familja pretendon se vdiq në de...
detajet e policisë për 7 vjeçaren e cila vdiq në ekzaminim mjekësor në Prishtinë
Lipjani shtrëngon masat kundër pandemisë, mbyll sheshin e qytetit
Arrestohen në flagrancë të dyshuarit në Prishtinë për dhënie dhe marrje ryshfeti
Pejë, 17 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, 35 të tjerë në oksigjeno – terapi
BIRN i kërkon Zyrës së Kryeministrit CV-të e anëtarëve të rinj të bordeve të ndërmarrjeve publike
Ndryshon moti, sot dhe nesër shi dhe shkarkime rrufesh
Gjykata e Pejës e bart në Klinë gjykimin e ish- kryetarit të Klinës
1 mjek dhe 13 infermierë të infektuar me COVID-19 në Spitalin e Gjakovës
Vaksina e kompanisë Novavax nxit prodhimin e antitrupave kundër COVID-19
Libani në zi pas shpërthimit masiv që la mbi 100 të vrarë
“Exile”, nga regjisori shqiptar, shfaqet në kinemanë e Hamburgut
Të paktën 100 të vdekur nga shpërthimi në Beirut të Libanit
Shpërthimi në Liban mund të ketë qenë një sulm
Buxheti, kusht për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së
Qytetari plaçkitet në Stacionin e Autobusëve në Prishtinë, thotë se Policia s' i doli në ndihmë
Parkingu i ri në Dardani të Prishtinës, puseta ekziston por uji prapë mblidhet
Këshilltari për siguri kombëtare shërohet nga coronavirusi
VIDEO – Shpërthen gypi i ujit në një rrugë në Prizren, shkakton vërshime
Mund të bëjmë koalicion me BDI-në, ose me Aleancën për Shqiptarët dhe Alternativën
Të paktën 25 të vdekur dhe më shumë se 2,500 të plagosur nga shpërthimi në Bejrut
608 kosovarë me COVID-19 kanë hyrë në Gjermani
Tërheqja e parave të Trustit dhe ndihma për bizneset, në pritje të një ligji të ri
Osmani padinë dhe kërcënimet ndaj përfaqësueses së OJQ-së 'Pishtarët' e quan kanosje të lirisë së sh...
Skender Hyseni në ShBA, bisedon në telefon me Richard Grenellin
Kemi shfuqizuar Udhëzimin Administrativ për ta rregulluar sektorin farmaceutik
Vjosa Osmani zhvillon bisedë telefonike me homologun nga Turqia
Fajde edhe në kohë pandemie, dy të arrestuar në Gjilan
Pëlcitja e bombolës në Pulmologji, flet mjeku kujdestar
Doktori shqiptar nga Turqia: MSh-së në Kosovë 'i ka humbë rruga në oborr'
Skender Hyseni bisedon me Grenellin, flasin për dialogun
Oda e Farmacistëve kundër Zemajt për shfuqizimin e UA për çmimin e barnave
Pentagoni testoi me sukses një raketë interkontinentale
Nga 4.000 të karantinuarit, 93% vijnë nga vendet ballkanike
Inspektoriati Shëndetësor nis hetimet për vdekjen e 7 vjeçares në një klinikë private në Prishtinë
Të premten mblidhet Kuvendi, shqyrtohet Projektligji për COVID-19
Momenti i shpërthimeve të fuqishme në Bejrut
Situata ka dalë jashtë kontrollit
Shpërthim i madh në kryeqytetin libanez Bejrut
Ismaili e quan Zemajn "partner të krimit" pas shfuqizimit të rregullativës për çmimoren e barnave
Nga nesër mot me shi
E rrahu kunati, burri polic e kap për fyti dhe e dëbon gruan nga shtëpia
Bosnja, Kroacia dhe Serbia raportojnë për qindra raste të reja me COVID-19
Ndalohet qarkullimi i automjeteve motorike në rrugën 'Galip Badivuku' në Vushtrri
Konstituohet Kuvendi, nisin bisedimet për Qeverinë e re të Maqedonisë së Veriut
Lutfi Haziri njofton për një vdekje nga COVID-19 në Gjilan
Muzeu i Kosovës pasurohet me “Veshjen e Rrafshit të Dukagjinit” të para 6 dekadave
Vota e deputetit të dënuar me burg formoi e rrëzoi qeveri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion

Mon Jul 15 , 2019
Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën […]