Stop këtyre ushqimeve nëse ke probleme me veshkat

Shumë prej nesh vuajnë nga veshkat dhe dhimbja e tyre shpesh bëhet mjaft e sikletshme. Për t’ju ardhur në ndihmë ne ju sjellim listën e 6 ushqimeve të cilat duhet t’i shmangni për të mbrojtur veshkat.
Nuk pini mjaftueshëm ujë
Kur nuk pini ujë mjaftueshëm, kjo mund të jetë një nga faktorët më të rëndësishëm të dëmtimit të veshkave, sepse ndodh në baza ditore. Detyra kryesore e veshkave është t’i nxjerrin mbeturinat metabolike nga trupi dhe ta rregullojnë balancën e elektroliteve.
Konsumimi i tepërt i kafeinës
Kur jemi të etur, shpesh më pak dëshirojmë ujë sesa lëngje dhe pije të gazuara. Shumica e këtyre pijeve përmbajnë kafeinë. Kafeina mund ta rrisë presionin e gjakut, ndërsa presioni i lartë i gjakut bën presion mbi veshkat dhe mund t’i dëmtojë ato.
Përdorimi i shpeshtë i ilaçeve kundër dhimbjes
Përdorimi i ilaçeve kundër dhimbjes për probleme të vogla është shprehi e keqe e shumë njerëzve. Shumica e ilaçeve kundër dhimbjes kanë efekte të rrezikshme anësore, mund të shkaktojnë dëme të organeve të ndryshme, duke përfshirë edhe veshkat.
Teprimi me proteina
Përdorimi i tepruar i mishit të kuq dhe ushqimeve të tjera të pasura me proteina mund të përkeqësojë gjendjen e veshkave tashmë të dëmtuara. Ushqimet e pasura me proteina në thelb janë të shëndetshme, por jo në qoftë se keni veshka të dëmtuara dhe mjeku ju këshillon një konsum të zvogëluar të proteinave.
Injorimi i gripit dhe i ftohjes
Injorimi i ftohjes dhe i gripit mund të çojë në dëmtimin e veshka. Studimet kanë treguar se njerëzit me sëmundje të veshkave gjithashtu kanë tendencë të shmangin pushimin ndërsa janë të sëmurë. Gjithashtu është vërtetuar se njerëzit me sëmundje të veshkave janë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të motit.
Përdorimi i tepërt i alkoolit
Kur pimë alkool, shpesh nuk e kemi parasysh sasinë ideale për shëndet të mirë. Pirja e sasive të tepërta të alkoolit çon në dëmtimin e veshka. Alkooli përmban toksina të cilat mund të jenë të dëmshme për veshkat.

Related posts:

Komunikatë nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike PESË PACIENTË TË SHËRUAR Sot, me 31.03.2020...
Ja çka do të ndodh nëse nuk fillon zbatimi i ligjit për paga
Keqpërdorimi dhe mashtrimi në prokurim publik
Sot shënohet Dita Botërore e Shëndetësisë
Kryeinfermierja akuzon Odën e Infermierëve të Kosovës
Sa aktivitet fizik duhet të kryejnë fëmijët dhe të rinjtë?
53 % e të prekurve nga COVID-19 në Shqipëri janë meshkuj
Greva e Kirurgëve nuk ka të bëj aspak me politikë
Mamia që punon qe 17 vite në Gjinekologji, ndihmoi shumë nëna në momentet më të vështira!
Lezhë/ Shërohen infermierja dhe sanitarja të infektuara me Covid, asnjë rast i ri
Shëno me renditje të rregullt elementet e harkut refleksiv.
Çfarë duhet bërë në prezencë të një Vampiri të energjisë?
Mbikëqyrja e pandërgjegjshme e trafikut publik
Si quhet sëmundja që shkaktojnë kërpudhat?
132 persona zyrtarë në Kosovë janë sulmuar fizikisht, duke përfshirë edhe mjekët
E FUNDIT / Shënohet viktima e 22 nga koronavirusi
Rënie graduale e shtrimeve në spital për Covid-19
Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në K...
A janë reale epidemitë e viruseve?
Operacion i rrallë urologjik në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës
Autizmi
Arratisja e personit të privuar nga liria
Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë
Dr.Ibrahim Maliqi: Qeveria Kurti duhet të ketë kujdes, në të kundërtën shpresa vdes bashkë me të
Manipulimi me prova
QKUK në grevë, qytetarët të mllefosur
Rifilloi mësimi në shkollat shqipe të Kantonit të St. Gallenit
Mësimi në distancë për shumë fëmijë mbetet i paarritshëm në Kosovë
Afër 400 mijë kosovarë rrezikojnë të mbesin pa të ardhura, shkaktar moskrijimi i institucioneve
Çka janë Vezoret?
Në QKUK, i shpëtohet jeta një 21 vjeçari Po vazhdon të zbatohet me sukses projekti nacional i Stro...
“U tërbua me mjekët”, Nexhmije Hoxha rrëfen momentet e fundit të Enverit: Përplasja në Bllok, amanet...
Virusi vdekjeprurës/ Çfarë dihet deri më tani?
Skandaloze:Specialistët e Spitaleve Rajonale i udhëzojnë rastet e rënda te Specializantët e QKUK-së
E konfirmon doktori i Kombëtares së Kosovës: Ademi dhe Rama më sulmuan fizikisht në Gërmi
Presidenti austriak thyen rregullin: Pas mbylljes, vazhdon “muhabetin” në lokalin e shqiptarit
Shërbimet e qendrave mjekësore, vazhdon normalisht vaksinimi i fëmijëve dhe konsultat për gratë shta...
Objekti ku gjendet Sindikata e Shëndetësisë dyshohet se është pronë e Blerim Sylës
Doktorët shqiptarë në Londër rrëfejnë betejën e fituar ndaj COVID-19
Dëshiroj të ngushëlloj familjen dhe dashamirësit e aktores së shquar të Kosovës, Leze Qenës, për hum...
Sëmundje veneriane
Ja si t'i parandaloni ngërqet e këmbëve gjatë shtatzënisë?
Ja pse nuk iu merr gjumi edhepse jeni të lodhur!
A ekzistojmë apo jo? Pyetja që po i mundon shkencëtarët
Dr.Elton Bahtiri: Halli i njeriut paralel të ditëve tona, i përshkruar me një ironi të hollë
ende s' ka vendim përfundimtar për fluturimet nga Zvicra në Kosovë
Çka është Mitra?
Ja maska “rinuese” me niseshte për fytyrë
Mediat britanike: Rëndohet gjendja e kryeministrit Johnson
Urime ditëlindjen e 21-të, Endriti ynë i dashur! Ndoshta ke pasur dëshirë ta takosh shoqërinë, por L...
Prof. Dr. Nexhmi Hyseni - Themelues i Kirurgjisë moderne kosovare
Miratimi i Kushtetutës së Kosovës 12 vite më parë, shënoi një moment të rëndësishëm historik për kon...
Mjeku francez: Ilaçi kundër koronavirusit ekziston dhe është i lirë
Sqarime rreth Aprobacionit në Gjermani
Mjekët e huaj zgjedhin Shqipërinë
E vërteta 20 sekondëshe e videos së postuar nga familjarja e pacientës L.G.
Dështoi në reformën në shëndetësi, qeveria finlandeze jep dorëheqjen
Imami shqiptar në Zvicër uron myslimanët për Fitër Bajram
Pse shkelmojnë bebet në barkun e nënës?
Uran Ismaili po konsiderohet Ministri më i mirë prej pasluftës në Shëndetësi
Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese
Çfarë e shkakton dridhjen e syve?
Ja çka parandalon çaji i zi!
Studim: Njerëzit që u infektuan me koronavirus dhe u shëndetësuan do të vdesin 10 vjet më herët
specialistët zbulojnë se njerëzit me ngjyrë rrezikohen 4 herë më shumë se të bardhit nga koronavirus...
OBSH: 3 fakte për COVID-19 që duhet t’i dini
Vicium
Ja Mjekët e cilit Spital po protestojnë!
Kirurgu i famshëm dhe inovator: Koronarovirusi shumë shpejtë do të vij në Kosovë
Të dashur miq, Besoj e keni vërejtur që nëpër media, e sidomos në rrjetet sociale, po zhvillohet nj...
Çka është Demenca e përzier?
Floktarët shqiptarë në Austri i gëzohen rihapjes së dyqaneve
Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së
Firmat britanike përgatiten të prodhojnë vaksinën kundër koronavirusit
Mërgimi fiton pasaportën zvicerane, përkundër vullnetit të Këshillit për Natyralizim
Gazetari Adriatik Kelmendi i bie pishman..
Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga
Sa u rrezikohet shëndeti mjekëve gjatë punës?
Kapen shqiptarët në klubin që punonte “normalisht” përkundër pandemisë
Sa është paga vjetore e Mjekut në Austri?
Lajm fantastik nga Londra: Zbulohet vaksina kundër koronavirusit, testohet suksesshëm te minjtë
Mesazhi i ambasadorit Grenell ishte i qartë dhe konkret për angazhimet e politikës amerikane në drej...
Kirurgët vazhdojnë t'a braktisin QKUK-në - kësaj here dy përnjëherë
Në Kinë kërkojnë ndihmë 10 mësues shqiptarë
Mjeku maqedonas i lë në baltë banorët e Bukoviçit të Shkupit dhe emigron në Gjermani
‘Dijetari’ Zafir Berisha i pakënaqur me fjalimin e Albin Kurtit në Mynih
Gjevat Balaj: Në Austri erdha për 3 muaj, mbeta mbi 32 vite
10 Things Every Woman Should Know About Yeast Infections
Rreth 700 mijë euro donacione nga diaspora
Dark urine could indicate a liver problem
Can This Weight-Loss Pill Really Help You Lose Weight?
8 ekzaminime mjekësore që çdo grua duhet t’i bëjë pas moshës 40 vjeç
Cilës klasë të kafshëve i takon salamandra(pikëlorja) e bukumirit, endemi Malit të Zi?
Në Austri: Dyvjeçarja shqiptare mbetet e ngujuar për një orë në veturë
Baba Qazimi nga Gjerma e Tetovës mjeku popullor, shkruanin gazetat para 100 viteve
140 punëtorë nga Kosova me viza sezonale arritën në Austri
Cila nga algat e dhëna i takon algave blu në të gjelbra?
Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën kundër koronavirusit
Çka është Paga minimale?
Koeficienti në fyt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Ushqimi me fibra, konsumi që ul rreziqet nga sëmundjet

Sun Feb 10 , 2019
Është super ushqimi që mund të zgjasë jetën, por që jo të gjithë e konsumojnë sa duhet. Ai redukton në mënyrë të natyrshme shanset e një ataku kardiak dhe hemorragjive cerebrale si dhe ato të sëmundjeve të gjata si diabeti i tipit 2. Përpos kësaj ndihmon që tensioni i gjakut […]