Studentët izraelitë zhvillojnë sistemin që nuk të lejon të harrosh fëmijët në makinë

Sistemi i avancuar i bazuar në teknologjinë e “machine learning” (mësimit të makinës) u krijua nga studentët e Universitetit Technion Adam Barhak dhe Assaf Yitzhak nën drejtimin e studentit të doktoratës Ayal Taitler dhe studentit të diplomuar Dotan Shambi.
Studentët në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike Viterion në Technion në Haifa kanë zhvilluar një sistem të thjeshtë dhe të lirë për të shmangur dhe për të lënë fëmijët vetëm në makinë.
Sistemi ka një numër përparësish që janë të vështira për t’u gjetur në sistemet ekzistuese: lehtësinë e përdorimit, instalimin e thjeshtë, besueshmërinë e lartë dhe kosto të ulët.
Lënia e fëmijëve dhe foshnjave në makinë është një gabim njerëzor që çon në pasoja tragjike. Sipas studiuesve izraelitë, zgjidhjet e ndryshme të propozuara deri më tani, të tilla si monitorimi i vazhdueshëm i peshës së vendosur në vendin e makinës, janë të pakënaqshme.
Sistemi i zhvilluar nga Adam Barhak dhe Assaf Yitzhak bazohet në një sensor termik relativisht të thjeshtë dhe ekonomik të instaluar në frontin e sediljes në pjesën e prapme të automjetit. Sensori termik prodhon një imazh të fëmijës dhe i transferon të dhënat në një kompjuter të vogël dhe të lirë, i cili përpunon informacionin dhe lëshon një alarm. Variablat shtesë janë vlerësuar gjithashtu për të parandaluar alarme false.
Ky sistem është i lehtë për t’u instaluar, senzor i vendosur në pjesën e prapme të ndenjëses së përparme të kthyer përballë në prizën e çakmakëve të cigareve dhe mund të transferohet lehtë nga një automjet në tjetrin. E gjithë ndenjësja e pasme monitorohet dhe nuk nevojitet një vend shtesë i sigurisë.
(Visited 2 times, 1 visits today)

Related posts:

Spitali i Vushtrrisë tash e tutje trajton vetëm pacientët me COVID-19
Do të rritet numri i testimeve nga sot
Vdes një person i infektuar me COVID-19 nga Cërrnica e Gjilanit
Kam filluar të besoj se virusi s' ekziston
Protesta nga shqiptarët në Hagë para objektit ku do të intervistohet Presidenti Thaçi
Xhemile Fetaji nderohet nga presidentja zvicerane në Festën Nacionale të Zvicrës
Zyrtarët e LDK-së janë testuar nga 2-3 herë për COVID-19
Qeveria voton emërimin e Kordinatorit Nacional për luftimin e terrorizmit
Ferizaj, arrestohet pasi sulmon një grua dhe zyrtarin policor
Shoqata "Down Syndrome" kërkon mbështetje nga Qeveria, thonë se rrezikojnë të mbyllin qendrat
Deputetët e LDK-së e LVV-së debatojnë se kush ka privilegj në testime për COVID-19
Vidhen stoli e para brenda një shtëpie në Podujevë
Qeveria merr vendim për shpronësim të Objektit "Shtabi i UÇK-së" në Kosterc të Skenderajt
Gjakovë, asambleistja pranon se s' ka deklaruar pasurinë me kohë
LDK dhe LVV e kanë bllokuar Kosovën
Sot jepet repriza e shfaqjes ‘Sërish vijnë zgjedhjet’ 
LIVE- Kuvendi i Kosovës nis punimet
Ganimete Musliu polemizon me Eman Rrahmanin për sigurimin e maskave
Shtërpcë, tre të lënduar pas shpërthimit të bocës së gazit
‘Batalioni i Mjekësisë’ i FSK-së i gatshëm për të pritur pacientët me COVID-19
Prizrenasi arrestohet për mosmbajtje të distancës
Shqipëri, 96 raste të reja me COVID-19 dhe dy viktima
Vdes një paciente me COVID-19 në Spitalin e Pejës
Vuçiq takohet sot me shqiptarët e Serbisë për formimin e Qeverisë
Franca ua rrit pagat punëtorëve shëndetësorë
49 vite burg për vrasjen me pagesë në Pejë
Policia ‘ruan’ pacientët me koronavirus nga familjarët
Gjykimi për vrasjen e veteranit të UÇK-së në Skenderaj drejtë fundit
Raporti i auditorit për kontratën e dyshimtë të Kuvendit të Kosovës
Mblidhet Qeveria e Kosovës
Ministria e Kulturë ndan çmimet për dramë shqipe ‘Katarina Josipi’  
Seanca për situatën me pandeminë vazhdon edhe sot
Thaçi edhe sot pritet të intervistohet në Hagë
Momenti kur Thaçi doli nga Specialja, me dorën në xhep
103 të shëruar sot nga coronavirusi
15 të shëruar, 92 raste aktive
Mesazhi i pacintit, ky virus s' është hajgare
Coronavirus: Rrëfimi i pacientit 80 vjeçar që po trajtohet në Prishtinë
Nga këto komuna janë 187 të infektuarit e rinj me COVID-19
6 të vdekur nga COVID-19 gjatë 24 orëve e fundit
187 raste të reja me coronavirus në Kosovë
Vlerësohet lartë shfaqja ‘Sërish vijnë zgjedhjet’ e Faik Ispahiut
Veshje tradicionale 'Made in Kosova'
Djali im ka qenë i infektuar me COVID-19
2.000 euro gjobë për armëmbajtje pa leje
'Rreziku nga pandemia', Kuvendi vazhdon seancën nesër
Mbiemri Zemaj ka tmerruar paramilitarët serbë
Driton Selmanaj arsyeton Qeverinë për mosshqyrtimin e Ligjit anti-Covid
Kush është Pierre Richard Prosper, avokati i presidentit Thaçi
Rishikimi i buxhetit, Vjosa Osmani procedon amendament për maska falas për qytetarët
Qeveria e Kosovës mblidhet nesër
Rritja drastike e rasteve me COVID-19 në Drenas, flet drejtori i Shëndetësisë
Që nga tubimi i LVV, situata me COVID-19 na rrëshqiti nga duart
Fitore Pacolli i reagon ministrit të Shëndetësisë
Burrat në pushtet s' i respektojnë të drejtat e grave
Deklarata e Thaçit pas intervistimit në Hagë
Ballkani mposht Feronikelin dhe ngjitet në vendin e dytë
deputetit të Vetëvendosjes: Në sy vërehesh që je me COVID-19
Gjendet i mituri nga Drenasi, i zhdukur që nga 4 korriku
Festa e Bajramit dhe tubimi i LVV kanë rritur numrin e rasteve me COVID-19
Bekim Haxhiu reagon pasi Arbërie Nagavci i drejtohet si ‘Kamishi’
MInistria e Shëndetësisë u dhuron maska mbrojtëse disa institucioneve e organizatave
Edhe një deputet i AAK-së infektohet me coronavirus
Pamje nga Prishtina, Policia angazhohet për të kontrolluar maskat
Edhe një deputet i LDK-së me COVID-19
Tenderi i dështuar i Komunës së Skenderajt, thahen qindra drurë
Deputeti i PDK-së kërkon që të bëhen publik emrat e të testuarve dhe infektuarve me coronavirus
Qytetarët s' po i respektojnë masat që s' i besojnë Qeverisë Hoti
Kriza e Covid 19, QKUK-ja i pezullon pushimet e mjekëve
Avdullah Hoti: po e paguajmë çmimin e hapjes
Kërkohen propozime nga deputetët për mbajtjen e seancave plenare nga distanca
Në ditën kur Thaçi po intervistohet nga Specialja, Ambasadori i ShBA-së bisedoi me Kryetarin e OVL t...
Në kohë virusi pishina e Gërmisë do vazhdojë të jetë e hapur deri më 31 gusht
Kuvendi s' e fut në rend dite kërkesën e LVV-së që të diskutohet për gjendjen në Telekomin e Kosovës
​3 të vdekur dhe 88 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni të Veriut
Podujevë, një i vdekur e një i lënduar rëndë nga rrokullisja e traktorit
Rrëzohet kallëzimi penal ndaj drejtuesve të bordit të KShC-së
Farmacitë kanë mjaftueshëm maska dhe dezinfektues, vitamina C më e kërkuara
Hapet konkursi për rektor në Universitetin e Prishtinës
Gjykata e Prizrenit pakëson stafin e saj, por puna në Gjykatë s' do të ndërpritet
Gjykata e Gjakovës do punojë me staf administrativ të përgjysmuar
Po qe se dilni pa maskë në publik mund të dënoheni me 500 deri në 1000 euro
Vrasja e vëllezërve Berisha, caktohet ekspertizë për vendndodhjen e të akuzuarit në momentin e vrasj...
Farmacitë kanë mjaftueshëm maska dhe dezinfektues, vitmania C më e kërkuara
Provimet pranuese në UP parashihen të mbahen në shtator
Rigjykim për vrasjen e rëndë në Suharekë, gruaja akuzohet se porositi vrasjen e burrit
Miratohet në lexim të parë rishikimi i buxhetit për vitin 2020
Në Xërxë të Rahovecit gjobitet pronari i sallës së dasmave, lejoi grumbullimin e shumë njerëzve
Sulmin e Endrit Shalës ndaj gazetarit gjykata s' e sheh si lëndë me prioritet
Botohet libri ‘Ditari i pandemisë’  i Agim Vincës 
Takohen dy ministret, bisedojnë për diplomacinë kulturore
Vendimi i Qeverisë për fitneset, pishinat e shkollat e futbollit
Qeveria ndalon ceromonitë fetare
Qeveria e Kosovës kufizon lëvizjen në komunën me vetëm 1 rast me COVID-19
Rifillon seanca e Kuvendit
Kufizohet orari i qendrave tregtare
Qeveria merr vendim, teste për COVID-19 në Institucione private e publike
Pas raportimit të KALLXO.com, IPK fillon hetimin për Policinë e Kosovës që zbatoi vendimin e Qeveris...
Hoti dhe ambasadori gjerman vizituan punimet e parkut të erës në Bajgorë
Edhe Kosova ua kërkon testin për COVID-19 shtetasve të Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Bosnjes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *